Leasing samochodu używanego – dla kogo i na jakich zasadach?

Leasing samochodu używanego pozwala kupić stosunkowo młode auto z wiarygodnego źródła, i zastosować wszystkie ulgi podatkowe przysługujące leasingobiorcy.

Admin -
Admin
leasing samochodu używanego

Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.

czat

Leasing samochodu używanego – czy warto?

Leasing samochodów używanych to forma finansowania dostępna zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Mechanizm działania w zasadzie nie różni się od leasingu fabrycznie nowego auta. Polega na zawarciu umowy leasingowej pomiędzy leasingobiorcą, a leasingodawcą. Ten drugi zobowiązuje się do zakupu danego pojazdu używanego oraz oddania go do użytkowania leasingobiorcy, który zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem umowy leasingu aut używanych mogą być również samochody poleasingowe, które nie zostały wykupione przez poprzedniego leasingobiorcę. W związku z czym ich właściciel, czyli leasingodawca znów udostępnia je w leasingu.

Czy warto skorzystać z leasingu samochodu używanego? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie ponieważ wiele w tym przypadku zależy od sytuacji danego przedsiębiorcy, czy konsumenta. Pamiętajmy, że decydując się na leasing używanego auta można liczyć na zdecydowanie niższą ratę niż w przypadku nowego samochodu. Korzyścią jest również fakt, że auta dostępne w leasingu są z reguły odpowiednio zweryfikowane pod kątem technicznym. W przypadku przedsiębiorców ważne są również osiągane korzyści podatkowe.

czat

Leasing samochodów używanych dla firm

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać leasingu samochodów używanych mogą wybierać pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. W związku z tym, że oba rozwiązania różnią się względem siebie, różnić będzie się również sposób ewidencjonowania oraz korzyści podatkowe. W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca nie wpisuje do ewidencji środków trwałych przedmiotu leasingu. Oznacza to, że nie dokonuje również odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu. W zamian jednak ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe i opłaty wstępne. W tym przypadku istnieje również możliwość wykupienia używanego auta na własność po zakończeniu umowy.

leasing

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego, ponieważ formalnym właścicielem przedmiotu leasingu, czyli używanego auta staje się leasingobiorca. Po ustaleniu wartości początkowej samochodu używanego w leasingu przedsiębiorca wpisuje go do ewidencji środków trwałych oraz wybiera metodę amortyzacji. Należy jednak zaznaczyć, że ma możliwość amortyzowania pojazdu jedynie w ramach określonych limitów wartości, a mianowicie:

  • do 150 tys. zł dla samochodów spalinowych i hybrydowych oraz
  • do 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych.
  • Kolejna korzyść, którą osiąga leasingobiorca w leasingu finansowym to fakt, że może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część odsetkową raty leasingowej.
  • Warto również wiedzieć, że w przypadku uiszczenia ostatniej raty leasingowej używane auto staje się własnością korzystającego z leasingu.

Jak znaleźć najtańszy leasing aut używanych?

Ofert leasingu aut używanych można szukać w Internecie, bezpośrednio na stronach firm leasingowych. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie firmy oferujące leasing nowych samochodów umożliwiają posiadają w swojej ofercie również egzemplarze używane. Szukając najtańszego leasingu aut używanych należy przede wszystkim porównywać konkretne oferty. Mogą się one różnić nie tylko w zależności od firmy leasingowej, ale również wartości auta, jego wieku, czy formy własności. Najkorzystniejsze warunki dotyczą zazwyczaj młodych aut (3-4 letnich), które pochodzą z sieci dilerów współpracujących z daną firmą leasingową lub z jej własnej bazy aut poleasingowych. Czym starsze auto tym z reguły droższy jest jego leasing. Wyższe opłaty dotyczą również samochodów używanych, które są własnością komisów, czy osób prywatnych. Niektóre firmy leasingowe umożliwiają również leasing tych aut, wykupując je wcześniej od dotychczasowego właściciela.

Czytaj też:

Wykup leasingu w 2021

Ile wynosi maksymalny okres leasingu?

Maksymalny okres leasingu auta używanego wynosi z reguły 5 lat. Jego długość uzależniona jest jednak również od wieku danego samochodu. Jest tak ponieważ zgodnie z polityką większości firm leasingowych wiek auta w momencie zakończenia umowy leasingu nie powinien przekraczać 8-10 lat. W praktyce oznacza to, że w przypadku wzięcia w leasing 3 letniego auta leasingobiorca może zawrzeć umowę na okres 5 lat. W sytuacji jednak, gdy chce on nabyć w formie leasingu 7 letni samochód, umowa leasingu może obowiązywać jedynie przez 3 lata. Niektóre firmy leasingowe mogą proponować leasing starszych aut. Jednak większość leasingodawców umożliwia z reguły sfinansowanie samochodów, które w dniu podpisania umowy mają nie więcej niż 4–7 lat. Starsze auta zdecydowanie trudniej wziąć w leasing oraz należy liczyć się ze zdecydowanie gorszymi warunkami i wyższymi opłatami.

Leasing auta używanego z zagranicy

Warto mieć również świadomość, że istnieje możliwość leasingu auta używanego z zagranicy. W tym przypadku transakcja może odbyć się na trzy sposoby, a mianowicie:

  • samodzielnym zakupie auta, odsprzedaniu go firmie leasingowej (po dopełnieniu formalności tj. akcyza, cło, tłumaczenia dokumentów itd.) i ponownym wzięciu go w leasing. Jest to tzw. leasing zwrotny, w przypadku którego należy pamiętać, że jeżeli sprzedaż leasingodawcy nastąpi przed upływem 6 miesięcy od daty nabycia samochodu za granicą należy dodatkowo zapłacić 23% VAT;
  • zleceniu zakupu konkretnego auta firmie leasingowej, a następnie objęciu go stosowną umową leasingu. W tym przypadku w zamian za naliczoną prowizję przejmuje ona na siebie wszystkie formalności związane z zakupem samochodu., Leasingobiorca zobowiązany jest jedynie do terminowego regulowania rat;
  • zakupie używanego auta za pośrednictwem komisu samochodowego, który w zamian za prowizję weźmie na siebie dopełnienie wszystkich formalności związanych ze sprowadzeniem go do kraju.

Decydując się na leasing samochodu używanego z zagranicy również można wybierać pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym. W tym pierwszym przypadku jest on traktowany jako usługa. W związku z czym do każdej raty należy doliczyć 23% podatku VAT, nawet jeżeli samochód był kupiony bez podatku VAT. Odliczenie VAT (różnicy pomiędzy VAT należnym i naliczonym) przebiega tak samo, jak w przypadku zakupu auta w Polsce. W związku z tym przedsiębiorcy przysługuje 100% odliczenie VAT. Jeżeli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych, a 50-procentowe, jeśli zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych.

Inaczej wygląda leasing finansowy, ponieważ w tym przypadku podatek VAT dolicza się do ceny netto określonej w umowie, a nie do rat leasingowych. Z tego właśnie powodu większość leasingobiorców decyduje się na leasing finansowy samochodu używanego. Należy również zaznaczyć, że w tym przypadku VAT doliczany jest wyłącznie do odsetek i nie dotyczy kapitału. Istotny jest również fakt, że w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca i obowiązują go opisane wcześniej limity amortyzacyjne.

Jaka jest opłata wstępna leasingu auta używanego?

Wysokość opłaty wstępnej leasingu auta używanego uzależniona jest przede wszystkim od:

  • polityki danej firmy leasingowej,
  • wieku pojazdu i okresu trwania umowy, a także
  • rodzaju leasingu
  • Opłata inicjalna wyliczana na podstawie tych czynników mieści się z reguły w granicach od 10 do 30% wartości danego pojazdu używanego.

Leasing samochodów używanych to rozwiązanie, które pozwala sfinansować zakup stosunkowo młodego auta, które pochodzi z wiarygodnego źródła i jej w odpowiednim stanie technicznym. W związku z tym przedsiębiorca jest pewny jakości kupowanego samochodu, może płacić niższe raty leasingowe niż w przypadku fabrycznie nowego samochodu oraz zastosować wszystkie przysługujące z tego tytułu rozwiązania księgowe i podatkowe.

Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych
  • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania
czat

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł