;

Ubeczpieczenie GAP chroni leasingobiorców przed długami

Ubezpieczenie GAP (ang. guaranteed asset protection, gap – z ang. „luka”) chroni finansowo leasingobiorcę auta. Dzieje się tak w przypadku, kiedy samochód zostaje skradziony lub nieodwracalnie uszkodzony w wypadku. Jak działa GAP?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
ubezpieczenie gap

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Dodatkowe ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie straty finansowej1.

Na czym polega ubezpieczenie GAP? Zabezpiecza finansowo leasingobiorcę samochodu lub kredytującego auto, kiedy pojazd zostanie skradziony bądź zniszczony przed końcem umowy leasingu, pożyczki leasingowej czy kredytu. Ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę między wartością samochodu z faktury lub wartością z AC/OC a wartością rynkową z dnia szkody.

Oopinie o ubezpiczeniu

Czy warto mieć ubezpieczenie GAP w leasingu? Tak, bo z czasem maleje wartość samochodu. W efekcie odszkodowanie z AC może być za niskie, aby pokryć pozostałe do końca umowy raty leasingowe i koszty przedwczesnego rozwiązania umowy. Opinie o ubezpieczeniu GAP możesz znaleźć na forach, np. fmleasing.pl.

Ile kosztuje polisa GAP?

Miesięczny koszt GAP dla auta o wartości 60 tys. zł wynosi tyle, ile kosztuje burger albo trzy bilety do kina. To mało w porównaniu z kilkunastoma tysiącami do spłaty z własnej kieszeni. Stawka ubezpieczenia GAP jest zależna od wybranego wariantu i wartości samochodu.

Opłacalność ubezpieczenia

Ubezpieczenie GAP w leasingu się opłaca. Nowe samochody szybko tracą na wartości. W wariancie fakturowym GAP odszkodowanie może być wyższe niż kwota do spłacenia leasingodawcy. Nadwyżka pozostaje do dyspozycji leasingobiorcy.

Ubezpieczenie a szkoda

Odszkodowanie z ubezpieczenia GAP przysługuje za:

 1. szkodę całkowitą,
 2. skradziony samochód.

Ubezpieczony powinien pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności.

Jak długo działa ubezpieczenie?

Ubezpieczenie GAP powinno zostać zawarte na cały okres leasingu samochodu. W pierwszym roku odszkodowanie z AC powinno wystarczyć na spłacenie zobowiązania wobec leasingodawcy. W piątym roku może pokryć zaledwie 30% pierwotnej wartości samochodu.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia GAP?

Warunki rezygnacji z ubezpieczenia GAP są opisane w umowie. Mogą się różnić w zależności od firmy.

Przykład ubezpieczenia GAP

Jak działa ubezpieczenie GAP w praktyce? Wyobraź sobie, że masz w leasingu samochód o pierwotnej wartości 120 tys. zł. Po pewnym czasie zostaje skradziony, a ubezpieczyciel wycenia jego wartość na 70 tys. zł, co nie wystarcza na spłatę pozostałych rat. Na szczęście masz ubezpieczenie GAP. Ubezpieczyciel pokrywa brakującą kwotę, którą od leasingobiorcy mogłaby ściągać firma faktoringowa w imieniu leasingodawcy.

Typy ubezpieczenia GAP

Istnieje kilka typów ubezpieczenia GAP:

 • fakturowy,
 • finansowy,
 • indeksowy.

Od rodzaju zależy cena ubezpieczenia GAP i wysokość ewentualnego odszkodowania.

Ubezpieczenie GAP fakturowe

GAP fakturowy (RTI) to najdroższa opcja. Dzięki niej ubezpieczyciel wypłaca kwotę równą różnicy między wartością rynkową auta sprzed szkody i wartością z faktury.

GAP indeksowy

Odszkodowanie z ubezpieczenia GAP indeksowego jest równe 20–30% wartości auta.

Ubezpieczenie GAP finansowe

GAP finansowy jest najpopularniejszy i najtańszy. Odszkodowanie jest równe różnicy między kwotą z odszkodowania AC a sumą pozostałych do spłat rat leasingowych.

ubezpieczenie gap
Jeśli jeszcze tego nie masz, to warto abyś pomyślał o ubezpieczeniu GAP. W przypadku kradzieży auta lub szkody całkowitej, to właśnie ta polisa będzie Cię chronić w przypadku leasingu.

Ubezpieczenie a księgowość

Jak zaksięgować składkę na GAP? Koszt ubezpieczenia GAP można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako koszt pośredni2.

Ubezpieczeniea limit 20 000 euro

Ubezpieczenie nie podlega limitom jak ubezpieczenie AC, bo przedmiotem ubezpieczenia jest strata finansowa, a nie samochód osobowy.

Ubezpieczenie a VAT

Ubezpieczenie wliczone w raty leasingowe jest opodatkowane VAT-em. Jeśli leasingowany samochód jest używany do celów służbowych i prywatnych, możesz odliczyć 50% VAT-u.

Ubezpieczenie a koszty (KUP)

Koszt ubezpieczenia GAP jest w całości kosztami uzyskania przychodu firmy.

Ubezpieczenie GAP w leasingu

Ubezpieczenie GAP w leasingu jest wliczone do rat leasingowych. Przed podpisaniem umowy upewnij się, od jakiej wartości samochodu jest obliczone ubezpieczenie GAP – netto czy brutto. Wpływa to zarówno na cenę GAP, jak i na wysokość odszkodowania.

W bezpłatnych kalkulatorach online możesz obliczyć koszt leasingu z ubezpieczeniem GAP.

Kto oferuje ubezpieczenia Guaranteed Asset Protection?

Poszukując ubezpieczenia GAP, sprawdź oferty następujących firm:

 • Allianz,
 • Warta,
 • Ergo Hestia,
 • PZU,
 • AXA,
 • BZ WBK,
 • Benefia,
 • Volkswagen Bank,
 • Compensa,
 • EFL,
 • Getin Leasing,
 • Masterlease,
 • mBank,
 • Mercedes,
 • PKO.

Podsumowanie

Koszt ubezpieczenia GAP zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a zabezpiecza leasingobiorcę przed wypłaceniem z własnej kieszeni nawet kilkunastu tysięcy złotych. GAP jest dostępny w kilku wersjach, warto przeliczyć ich opłacalność przed wyborem.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Zobacz więcej

Aby dostarczać najlepsze oferty, dbamy o zadowolonie Naszych użytkowników.