Wykup leasingu w 2021 r.

Leasing samochodu to bardzo popularna forma finansowania auta firmowych. Po zakończeniu umowy, która trwa z reguły od 3 do 5 lat przedsiębiorca zyskuje możliwość wykupu spłaconego auta za tzw. wartość rezydualną, która jest zazwyczaj sporo niższa niż realna wartość auta liczona według cen rynkowych. W poniższym tekście przybliżymy czym jest tytułowy wykup leasingu.

Admin -
Admin
leasing samochodu

Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.

czat

Czas czytania 3 minuty.

Z tekstu dowiesz się:

Na czym polega wykupienie leasingu

Na ostateczną wartość wykupu wpływają zarówno wysokość wpłaty początkowej, jak również płacone w trakcie umowy raty leasingowe. Z reguły im są one wyższe, tym niższa jest końcowa wartość wykupu. Płacąc niższe raty, musimy liczyć się z tym, iż wykup będzie kosztował np. nie 5% a 20% wartości auta. Dokładne warunki wykupu należy sprawdzić przez zawarciem umowy lub w (OWUL), ponieważ mogą się one sporo różnić w poszczególnych firmach.

W żadnym razie nie należy też zwlekać do ostatniego dnia obowiązywania umowy. Leasingodawca przypomina nam oczywiście o zbliżającym się wykupie, ale jeśli jego wartość wynosi 20%, a auto kosztowało np. 100 tys. zł co przy dzisiejszych cenach nie jest niczym nadzwyczajnym musimy liczyć się z koniecznością wyłożenia dodatkowych 20 tys. zł wraz z ostatnią ratą leasingową. Leasingodawcy, zdając sobie sprawę, iż może być to trudne umożliwiają wydłużenie okresu trwania umowy i wykup leasingu w ramach kolejnych rat.

Czytaj też:

Leasing samochodu

Leasing czy wynajem?

Wykup prywatny samochodu z leasingu w 2021 r.

Wiele wskazuje na to, iż rok bieżący jest ostatnim, w którym obowiązują korzystne z punktu widzenia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą rozwiązania. Przypomnijmy, iż aktualnie istnieje możliwość na niewprowadzanie auta, jako środka trwałego do ewidencji działalności. Auto po leasingu można zakupić tak, jakby robiła to osoba prywatna. Pozwala to na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku od sprzedaży samochodu minimum pół roku po jego wykupie. Pamiętajmy, że zazwyczaj wartość rynkowa takiego auta jest sporo wyższa niż zapłacona wartość wykupu. Wygląda jednak na to, iż rząd w poszukiwaniu pieniędzy do budżetu znajduje kolejne mniejsze lub większe ulgi dla przedsiębiorców i mówiąc wprost dąży do ich eliminacji.

Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną w 2022 r.

Trwają intensywne prace nad ustawą, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Na jej mocy przedsiębiorcy, którzy zechcą dokonać tzw. wykupu prywatnego nie będą mogli skorzystać z dotychczasowych przepisów zwalniających ich z konieczności uiszczenia podatku o ile tylko sprzedaż auta miała miejsce min. 6 miesięcy od daty wykupu. Jest to więc kolejny krok mający na celu uszczelnienie systemu i ograniczenie korzyści dla drobnych przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu. Ponadto ustawodawca nie przewiduje, póki co żadnego okresu przejściowego, który umożliwiłby zarówno firmom, jak i małym przedsiębiorcom dostosowanie się do nowych przepisów. Z punktu widzenia branży leasingowej, która w dużej mierze wspiera sprzedaż aut w Polsce planowane zmiany z całą pewnością nie przysłużą się do rozwoju rynku.

Ile kosztuje wykup auta z leasingu?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każda umowa leasingowa jest bowiem różna. Na wartość wykupu wpływają co najmniej 3 zmienne:

1. Czas trwania umowy
Im jest ona dłuższa tym więcej rat zapłacimy i tym samym spłacimy większą część wartości auta.

2. Wysokość wpłaty początkowej, która zazwyczaj występuje podczas zawarcia umowy
Jeśli owa wpłata dla celów marketingowych wynosi np. 5% jest wielce prawdopodobne, że zostanie ona przerzucona na koniec umowy, czyli właśnie na wartość wykupu.

3. Wysokość płaconych rat leasingowych
Im są one niższe, tym większe prawdopodobieństwo, iż przyjdzie nam za to zapłacić właśnie na koniec umowy przy okazji wykupu auta.

Mając na uwadze powyższe punkty łatwo zorientować się, iż wartość wykupu klient może dość łatwo przewidzieć w momencie podpisywania umowy. Dzięki temu uniknie ewentualnych nieporozumień. Przedsiębiorca podpisując umowę powinien więc nie skupiać się jedynie na tym, aby jak najszybciej wyjechać z salonu nowym autem, ale na tym, aby w czasie jej trwania gromadzić tak naprawdę środki na późniejszy wykup, który niekoniecznie będzie wynosił 1%, którym często posługują się leasingodawcy w swoich materiałach reklamowych.

Podsumowując, zmiany w przepisach, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. prawdopodobnie całkowicie zmienią podejście do kwestii wykupu, którego wartość końcowa zyska mocno na znaczeniu. Wówczas paradoksalnie im będzie ona wyższa tym będzie lepiej.

Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.

Oszczędzaj czas i zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych
  • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania
czat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł