Leasing samochodu w 3 prostych krokach

Leasing samochodu polega na przekazaniu przez leasingodawcę samochodu w odpłatne użytkowanie leasingobiorcy na czas określony w umowie leasingu. Leasingobiorca ponosi koszt użytkowania samochodu płacąc comiesięczne raty. Po zakończeniu umowy auto poleasingowe może zostać zwrócone lub wykupione. Jest to popularny i szeroko dostępny sposób finansowania zakupu samochodu dla przedsiębiorców.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Co to jest leasing samochodu?

Leasing samochodu polega na odpłatnym użytkowaniu przez leasingobiorcę auta przez czas trwania umowy. Leasingobiorca ponosi koszt wkładu własnego (czynszu inicjalnego) oraz płaci regularne raty.

Jest to alternatywa dla takich opcji posiadania samochodu jak:

 • wynajem długoterminowy samochodu,
 • abonament na samochód,

Płaci się w nich tylko za użytkowanie auta. Często wynajem bądź abonament rozłożony jest na na dłuższy okres bądź wymaga wyższej wpłaty własnej. W zamian oferuje nam dodatkowe korzyści związane z serwisowaniem samochodu czy tańszym pakietem ubezpieczenia.

Auta w leasingu są dostępne w ofercie większości banków. Procedurę leasingu można przeprowadzić również z jedną z firm leasingowych.

Warunki leasingu różnią się w zależności od oferty i typu leasingu.

Jaki typ leasingu na samochód wybrać?

Wybór typu leasingu przed którym stają przedsiębiorcy planujący kupno samochodu to nie lada wyzwanie.

Od czego zależy wybór typy leasingu w przypadku leasingu samochodu?

To, jaki typ leasingu na samochód wybrać, jest zależne od preferowanego sposobu rozliczenia.

 • W leasingu operacyjnym obowiązek amortyzacji jest po stronie leasingodawcy. Podatek VAT jest wliczony w raty leasingu, a kosztem uzyskania przychodów są raty netto.
 • W leasingu finansowym podatek VAT jest płatny w całości z góry. Amortyzacja jest obowiązkiem leasingobiorcy, a kosztem uzyskania przychodów są odsetki rat.
 • W leasingu zwrotnym dochodzi do sprzedaży samochodu przez firmę lub konsumenta, a następnie ta sama osoba bierze pojazd w leasing. Dzięki temu nadal może z niego korzystać i dysponuje gotówką.

Ile kosztuje leasingu samochodu?

Koszt leasingu jest zależny od 8 głównych czynników:

 • rodzaju samochodu,
 • producenta samochodu,
 • prowizji dla firmy leasingowej,
 • czasu trwania umowy leasingowej,
 • liczby rat leasingowych,
 • wysokości wkładu własnego,
 • wysokości wykupu samochodu poleasingowego,
 • kosztu ubezpieczenia OC i AC.

Czy leasing samochodu się opłaca?

Zależy to od oferty kredytowej banków, z którą porównuje się auto leasing.

Operując dowolnie wartością wkładu własnego możemy wpływać na obniżenie miesięcznej raty leasingowej. Zgodnie z przeprowadzonymi obliczeniami, podwyższenie wkładu własnego z 0% do 30%, powoduje obniżenie raty leasingu nawet o 600 zł1.

Ile kosztuje leasing Volkswagena Passata?

Przykład: Volkswagen Passat Limousine
Szczegóły: Highline, 2.0 TDI, SCR 150 KM (110 kW) DSG – 7 stopniowa
Cena brutto: 123 000 zł

Opcje leasingowe:

 1. Minimalny udział własny; Udział własny: 0%; Okres: 24 miesiące; Wykup: 60%
 2. Minimalny koszt całkowity; Udział własny: 45%; Okres: 34 miesiące; Wykup: 0.1%
 3. Minimalny koszt całkowity i maksymalna optymalizacja; Udział własny: 45%; Okres: 34 miesiące; Wykup: 0.1%
 4. Klasyczna oferta 2 lata; Udział własny: 20%; Okres: 23 miesiące; Wykup: 55%
 5. Klasyczna oferta 3 lata; Udział własny: 10%; Okres: 35 miesięcy; Wykup: 30%
 6. Klasyczna oferta 4 lata; Udział własny: 10%; Okres: 47 miesięcy; Wykup: 20%
 7. Klasyczna oferta 5 lat; Udział własny: 10%; Okres: 59 miesięcy; Wykup: 10%
Tabela raty miesięcznej:
Okres (miesiące) Rata netto (zł) Rata brutto (zł)
Minimalny udział własny 24 2034,75 2502,74
Minimalny koszt całkowity 34 1731,85 2130,18
Minimalny koszt całkowity i maksymalna optymalizacja 34 2392,00/100,00 2942,16/123,00
Klasyczna oferta 2 lata 23 1351,05 1661,79
Klasyczna oferta 3 lata 35 1993,76 2452,32
Klasyczna oferta 4 lata 47 1747,69 2149,65
Klasyczna oferta 5 lat 59 1593,73 1960,28

Podsumowując powyższe wyniki, rata miesięczna netto leasingu w zależności od konfiguracji umowy leasingowej, waha się pomiędzy pomiędzy 1351,05 zł a 2942,16 zł.

Jakie dokumenty są wymagane przy leasingu samochodu?

Lista dokumentów:

 • Osoba fizyczna w procedurze uproszczonej musi dostarczyć ksero dowodu osobistego i ksero innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość.
 • Osoba prowadząca 1-osobową działalność gospodarczą musi dostarczyć dodatkowo wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze NIP i REGON (często wymagany jest tylko NIP).
 • W przypadku spółki cywilnej potrzebna jest także umowa spółki z aneksami, ksero dowodu i dodatkowych dokumentów wspólników, ksero współmałżonków w przypadku wspólnoty majątkowej.
 • Od spółek prawa handlowego niezbędny jest wypis z KRS, akt notarialny z aneksami</strong, zaświadczenie o numerze NIP i REGON.

Przedstawione powyżej dokumenty są niezbędne aby zakończyć działania proceduralno-formalno-prawne związane z umową leasingu.

Warunki leasingu na samochód nie określają minimalnych dochodów wnioskodawcy. Zdolność kredytowa jest analizowana indywidualnie.

Jakie są korzyści z leasingu samochodu?

Lista korzyści wynikających z leasingu:

 • Tarcza podatkowa – obniżenie podatku dochodowego dzięki: zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu rat leasingowych, pełnym odliczeniu VAT (samochody ciężarowe) lub częściowym (samochody osobowe).
 • Dostępność od zaraz – dostępny już w pierwszym dniu istnienia jednoosobowej działalności gospodarczej.
 • Procedura uproszczona – mniejsze wymagania w procedurze uproszczonej w porównaniu do kredytu bankowego.
 • Kapitał obrotowy – finansowanie samochodu lub floty pojazdów bez inwestowania środków finansowych przedsiębiorstwa
 • Częsta wymiana samochodu – możliwość wymiany samochodu na nowy po zakończeniu umowy leasingowej.

Czy możliwa jest cesja leasingu?

Warunki cesji w leasingu samochodu, czyli przepisania umowy i przedmiotu leasingu na inny podmiot, są zależne od umowy. Jak przejąć leasing samochodu? Ofertę cesji leasingu auta można znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych, w serwisach motoryzacyjnych oraz w bazach samochodów poleasingowych.

leasing samochodu
Możliwość leasingu samochodu jest jednym z atraktorów wpływających na decyzję o założeniu firmy

Wykup samochodu z leasingu

Leasing z wysoką wartością końcową może być bardziej opłacalny w porównaniu do leasingu auta z 1% wykupem. Leasing z wysoką wartością wykupu daje korzyść w postaci niskiej raty leasingowej – jest ona równa tylko utracie wartości auta w okresie umowy. W przykładowych obliczeniach Volkswagen Financial Services daje to oszczędność w wysokości około 600 zł miesięcznie. Wówczas sprzedaż auta po zakończeniu umowy jest obowiązkiem firmy leasingowej.

Po wykupie samochodu z leasingu na firmę przedsiębiorca może ująć majątek w ewidencji środków trwałych. W zależności od ceny zakupu można też dokonać jednorazowej amortyzacji. Częściowe odliczenie VAT-u przysługuje, jeśli auto będzie na wykorzystywane w firmie i prywatnie.

Leasing samochodów osobowych

Leasing samochodu osobowego obejmuje zarówno małe samochody osobowe jak i samochody elektryczne. W przypadku auta elektrycznego problematyczne jest ładowanie samochodu. Kierowca powinien mieć możliwość podłączenia samochodu do odpowiedniego gniazda lub skorzystania ze stacji dokującej. Dla wielu osób łatwiejszy w użytkowaniu, choć droższy w utrzymaniu, jest klasyczny samochód osobowy. W zależności od rodzaju leasingu na samochód osobowy amortyzacja leży po stronie leasingobiorcy lub leasingodawcy. Występują także różnice w rozliczaniu VAT i kosztów związanych z używaniem auta osobowego.

Leasing nowych samochodów

Na rynku można znaleźć zarówno tanie auta używane, jak i tanie nowe samochody. Najtańsze samochody nowe ze względu na wartość będą bardziej opłacalne w leasingu. Leasing nowego auta jest prostszy i bardziej opłacalny niż używanego. Głownie ze względu na mniejsze ograniczenia i wymagania stawiane przez firmę leasingową, które dotyczą wieku samochodu i jego źródła. W przypadku samochodu z zagranicy, na przykład leasingu samochodu z Niemiec, należy sprawdzić akcyzę na samochody 2018, aby właściwie obliczyć koszt pojazdu.

Czy leasing samochodów używanych się opłaca?

Ile kosztuje leasing samochodu używanego?

Leasing używanego auta jest zależny od wielu czynników, począwszy od sytuacji finansowej leasingobiorcy, okresu funkcjonowania jego firmy po cechy używanego auta w leasing i źródła jego pochodzenia.

Na pewno tańsze jest wybranie używanego auta w miejscowym komisie niż sprowadzenie pojazdu z zagranicy. Leasing samochodów używanych dla nowych firm jest dostępny jednak jest on obarczony zwykle wysoką wpłatą własną na poziomie minimum 10-15%. W przypadku leasingu na samochód używany firma uzależnia czas trwania leasingu od wieku auta.

Jeżeli maksymalny leasing aut używanych w danej firmie trwa 10 lat, 5-letnie auto można leasingować maksymalnie przez 5 lat. W leasing dość trudno wziąć auta starsze. Takim leasingiem zajmuje się stosunkowo niewiele firm. Rozwiązaniem alternatywnym jest wtedy pożyczka leasingowa na samochód. Niektóre firmy nie akceptują samochodów używanych w leasing z drugiej ręki, jeżeli sprzedającym jest osoba prywatna. Lepiej widziane jest pochodzenie auta od dealera czy z komisu. Ze względu na niższą wartość auta rata leasingowa maleje. Jednak leasingobiorca jest obciążany dodatkowo kosztem oceny stanu technicznego auta przez rzeczoznawcę.

Samochody poleasingowe – jakie to auta?

Samochody poleasingowe to używane auta sprzedawane przez firmy leasingowe którze wykupiły samochody po zakończeniu umów swoich klientów. Często ayta pochodzą również z cesji leasingu. Aukcje leasingowych aut używanych trwają zarówno na specjalistycznych portalach, jak i są dostępne w motoryzacyjnych serwisach ogłoszeniowych.

Leasing samochodów ciężarowych

Leasing samochodów ciężarowych dla nowych firm polega na odpłatnym użytkowaniu przez określony czas pojazdów cieżarowych. Po okresie leasingowania można je wykupić lub zwrócić leasingodawcy. Pozwala to wziąć w leasing nowe pojazdy do dwa trzy lata. Dostępny jest też leasing ciągnika siodłowego. Ciągnik można leasingować na kilometry jak ciężarówki i auta dostawcze. Oznacza to, że rata jest zależna od liczby przejechanych kilometrów. Im niższe raty, tym większa kwota wykupu na koniec, ale w trakcie umowy leasingobiorca obniża koszty rzadko używanego pojazdu.

Samochody dostawcze w leasing

O ile w leasingu nowego samochodu dostawczego wkład własny oscyluje na poziomie 1%, o tyle w przypadku używanego pojazdu rośnie przynajmniej do ok. 10%. Leasing samochodów dostawczych dla nowych firm jest również związany z wyższym czynszem inicjalnym. Zwłaszcza jeżeli o dostawcze auto w leasing ubiega się firma z bardzo krótkim stażem, nawet 1-dniowym. Do podpisania umowy może potrzebować poręczyciela w postaci przedsiębiorcy z pozytywną historią kredytową i stabilną firmą na rynku oraz wkładu własnego do 20%. Po złożeniu wniosku firma leasingowa podejmuje decyzję nawet w 1 dzień roboczy, a kilka dni trwają formalności związane z zakupem i rejestracją samochodu dostawczego.

Kalkulator leasingowy

Jak obliczyć leasing samochodu osobowego? Samodzielnie oblicz auto w leasingu, korzystając z kalkulatora leasingu samochodu używanego, dla nowych firm czy dostawczego. W kalkulatorze leasingowym samochodu uzupełniasz kilka pól, podając wiek auta, jego wartość, liczbę rat, wysokość wkładu własnego i wartość procentową wykupu – w odpowiedzi otrzymujesz liczbę rat leasingowych, wysokość rat i całkowity koszt leasingu samochodu w danej firmie. Kalkulator leasingu auta jako bezpłatne narzędzie jest dostępne na wielu stronach firm leasingowych i tematycznych portalach.

Leasing samochodów dla firm

Leasing samochodowy dla firm to oferta zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek. Samochód osobowy w firmie może być finansowany przez leasing finansowy bądź operacyjny – preferowany jest często ten drugi model ze względu na brak konieczności zapłaty całego podatku VAT z góry.

Leasing samochodów dla nowych firm

Auto leasing dla nowych firm jest dostępny z niskim i wysokim wkładem własnym. Niski wkład własny dotyczy nowych aut w leasing dla nowych firm, wyższy wkład – aut używanych i firm z krótkim stażem.
Leasing samochodu dla nowej firmy można wziąć online – wystarczy wypełnić wniosek, przesłać wymagane dokumenty z danymi firmy i przedsiębiorcy oraz poczekać na decyzję firmy. Odpowiedź jest udzielana nawet w ciągu kilku godzin.

Leasing samochodowy dla nowych firm obejmuje leasing samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych i innych. Wariant bez BIK polega na mniej rygorystycznym ocenianiu zdolności kredytowej – jednak wówczas może być wymagany wysoki wkład własny i poręczenie innej firmy.

Wynajem, leasing, kredyt czy kupno samochodu? Co się bardziej opłaca?

Leasing samochodu czy kredyt?

Wybór zależy od porównania aktualnych ofert leasingowych i bankowych. O ile kredyt samochodowy i leasing na auto mogą być zbliżone pod względem kosztów, o tyle kredyt gotówkowy na auto zwykle jest najdroższy i najmniej opłacalny.

Leasing auta czy wynajem długoterminowy?

Wynajem samochodu jest zdecydowanie tańszy gdyżużytkownik bowiem płaci tylko za korzystanie z pojazdu. Po zakończeniu umowy pojazd jest zwracany. Jeżeli w trakcie użytkowania dojdzie do awarii, przedsiębiorca otrzyma pojazd zastępczy. Wynajem to rozwiązanie dla osób, które nie chcą posiadać samochodu na własność.

Samochód w leasing u dealera czy kupno samochodu?

Głównym minusem leasingu auta jest fakt, że leasingobiorca przez czas trwania umowy nie jest właścicielem pojazdu. Nie może w nim dokonywać zmian, a w przypadku szkody całkowitej czy kradzieży leasingobiorca domaga się spłaty rat. Ratunkiem jest ubezpieczenie GAP – może jednak nie dotyczyć kradzieży lub nie pokrywać całej kwoty do spłaty. Jednak wielu przedsiębiorstw nie stać na opłacenie z własnych środków floty pojazdów – leasing jest jedną z wygodnych form finansowania zakupu samochodu.

Leasing a obowiązki podatkowe

Jak odliczyć VAT w leasingu samochodu? Odliczenie podatku VAT od samochodu osobowego w leasingu operacyjnym jest możliwe na 2 sposoby. 100% odliczenie VAT dotyczy auta używanego do celów firmowych, zgłoszonego do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 i objętego regulaminem korzystania w firmie. 50% odliczenie VAT dotyczy samochodów na firmę wykorzystywanych w tzw. sposób mieszany.

Samochód w leasing na fakturę VAT marża jest sprzedawany bez VAT-u. Dlatego właściwy dla tej formy jest leasing finansowy, w którym VAT zostanie doliczony tylko do odsetek rat.

Kto amortyzuje samochód w leasingu?

Amortyzacja u leasingodawcy przebiega w leasingu operacyjnym (auto jest księgowane u leasingodawcy jako środek trwały), w leasingu finansowym samochód amortyzuje leasingobiorca.

Podatek u źródła w wysokości 20% przychodów w leasingu samochodu zachodzi, gdy leasingodawca przynależy do spółki mającej siedzibę za granicą. Aby przedsiębiorca został zwolniony z podatku, leasingodawca przedstawia odpowiednie oświadczenia.

Leasing a księgowość

Jak księgować leasing samochodu osobowego? Zależy od rodzaju leasingu i użytkowania samochodu. Faktury za raty leasingu księgowane są w KPiR pod datą wystawienia. Ewidencja przebiegu samochodu w leasingu, czyli kilometrówka, dotyczy korzystania z samochodu do celów prywatnych i firmowych. W kilometrówce spisuje się numer rejestracyjny auta, dane kierowcy, liczbę przejechanych kilometrów, cel trasy i datę odbycia podróży. Na jej podstawie oblicza się limit wydatków traktowanych jako koszty przychodu. Koszty eksploatacji auta w leasingu także powinny być dokumentowane.

amortyzacja w leasingu
Wykorzystanie tarczy podatkowej to główna korzyść płynąca z leasingu dla firm

Jeżeli samochód w leasingu finansowym jest wpisany do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, można odliczyć 100% lub 50% VAT. Korzystając z mniejszego odliczenia, nie musisz prowadzić dodatkowych ewidencji, rejestrować pojazdu w urzędzie skarbowym, tworzyć regulaminu użytkowania firmowego auta. Jeśli samochód nie jest ani wpisany do środków trwałych, ani nie jest prowadzona kilometrówka, do kosztów przychodu nie liczą się wydatki związane z użytkowaniem auta.

Amortyzacja samochodu w leasingu finansowym jest obowiązkiem leasingobiorcy, w leasing operacyjnym – leasingodawcy. W przypadku likwidacji firmy przedsiębiorca powinien skontaktować się z leasingodawcą, aby skorzystać z opłacalnego rozwiązania umowy leasingu – samochód może zostać zwrócony lub wykupiony wcześniej. Informacja o likwidacji firmy nie powinna zostać zatajona przed leasingodawcą, który może wtedy zerwać umowę w każdej chwili, odebrać samochód, a leasingobiorcę obciążyć kosztami.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł