Leasing dla lekarzy – sprawdzamy co oferuje rynek

Wielu lekarzy wykonuje swój zawód prowadząc działalność gospodarczą, co pozwala im podejmować pracę na podstawie umów B2B, czy optymalizować podatki dzięki odpowiedniemu rozliczaniu swoich kosztów. Może do nich należeć leasing, który pozwolił sfinansować zakup samochodu, czy sprzętu medycznego. Jak wygląda oferta leasingu dla lekarzy? Czym jest pożyczka leasingowa dla tej grupy zawodowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Admin -
Admin
leasing dla lekarzy

Teraz możesz zlecić Pani Ali przygotowanie ofert leasingu medycznego i porównania go z innymi.

dla firm

Czas czytania 4 minuty

Z tekstu dowiesz się:

Leasing dla lekarzy

Leasing może być formą finansowania zarówno samochodu, jak i urządzeń do gabinetu medycznego. Osoby wykonujące ten zawód mogą skorzystać z leasingu finansowego, operacyjnego oraz pożyczki leasingowej. Która opcja jest najbardziej opłacalna? Wiele w tym przypadku zależy od formy opodatkowania prowadzonej działalności oraz stawki VAT, która obowiązuje w przypadku konkretnego przedmiotu leasingu. Dlatego też można stwierdzić, że:

 • leasing operacyjny jest opłacalny w sytuacji, gdy firma jest Vatowcem, a VAT na przedmiocie leasingu wynosi 23%;
 • leasing finansowy jest najkorzystniejszy w sytuacji, gdy firma jest Vatowcem, a VAT na przedmiocie leasingu wynosi 8%;
 • pożyczka leasingowa jest najlepszą opcją w sytuacji, gdy firma nie jest Vatowcem, a VAT na przedmiocie leasingu wynosi 8%.

Opłacalność leasingu dla lekarzy zwiększa również fakt, że wykonują oni zawód zaufania publicznego, w związku z czym z reguły mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie, uproszczone procedury oraz niewielką liczbę wymaganych dokumentów. Konkretne oprocentowanie jest z reguły ustalane indywidualnie na podstawie kondycji finansowej firmy. W wielu przypadkach zawarcia umowy można dokonać bez konieczności uiszczania wkładu własnego.

Czytaj także:

Samochód dla lekarza w leasingu

Lekarze, podobnie jak inni przedsiębiorcy, chętnie nabywają samochody w formie leasingu. Dzięki temu mają możliwość wliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie zmniejszenia podstawy opodatkowania. Jaka forma leasingu samochodu najlepiej sprawdzi się w przypadku lekarzy?

Jeżeli cena samochodu zawiera podatek VAT w wysokości 23% optymalny będzie wybór leasingu operacyjnego. Dzięki temu możliwe jest zaliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów (od 2019 roku do 150 000zł lub 225 000zł w przypadku samochodów elektrycznych). W przypadku, gdy lekarz jest Vatowcem ma również możliwość odliczenia 50% jeżeli samochód będzie używany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Odliczenie całości VAT-u jest możliwe w przypadku, gdy auto będzie pełniło jedynie funkcję samochodu służbowego.

W przypadku samochodów sprzedawanych bez VAT-u, czyli pochodzących od osób prywatnych lub sprowadzanych z zagranicy korzystniejsze będzie skorzystanie z leasingu finansowego lub pożyczki leasingowej. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji nie dolicza się 23% VAT do każdej opłaty leasingowej, co ma miejsce miejsce w leasingu operacyjnym. Więcej informacji na temat tego typu rozliczeń podatkowych pisaliśmy w tekście: leasing VAT marża

czat

Pożyczka leasingowa dla lekarzy

Pożyczka leasingowa dla lekarzy to sposób finansowania, który został stworzony dzięki połączeniu leasingu finansowego z kredytem gotówkowym. Cechą produktu, która pochodzi od kredytu jest fakt, że VAT jest naliczany wyłącznie od wartości przedmiotu leasingu i wliczony w ratę leasingową (w leasingu finansowym płatny jest z góry). Cechą zaczerpniętą z leasingu jest natomiast stosunkowo łatwa procedura udzielania pożyczki, a także rozwiązania amortyzacji i zaliczania do kosztów. Zaletą jest również brak kosztu wykupu przedmiotu leasingu oraz opłat związanych z przeniesieniem własności. Połączenie cech obu produktów sprawia, że pożyczka leasingowa dla lekarzy jest w wielu przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing. Pożyczka leasingowa dla lekarzy może sfinansować zakup:

 • samochodu;
 • urządzeń i aparatury medycznej oraz sprzętu diagnostycznego;
 • standardowego wyposażenia gabinetów np.: sprzętu komputerowego, mebli, itp.

Wynajem długoterminowy dla lekarzy

Alternatywą dla leasingu, czy pożyczki leasingowej jest wynajem długoterminowy dla lekarzy. Jest to rozwiązanie, które pozwala użytkować nowy samochód opłacając miesięczny abonament. Jest to rozwiązanie dla lekarzy, którzy nie chcą martwić się o utratę wartości pojazdu w czasie oraz preferują komfortowe rozwiązania. Wynika to z faktu, że firma wynajmująca zobowiązuje się m.in. do kompleksowej koordynacji szkód, serwisu i wszelkich napraw, rejestracji auta, wykonywania okresowych przeglądów technicznych, czy wykupienia polisy OC i AC na samochód.

Leasing na urządzenia do gabinetu medycznego

Leasing medyczny to metoda finansowania, z której mogą skorzystać zarówno prywatne przedsiębiorstwa lecznicze, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jak i lekarze prowadzący prywatną praktykę lekarską. Przedmiotem leasingu mogą być wszystkie urządzenia do gabinetu medycznego, czyli zarówno sprzęt medyczny, jak i komputery, czy meble. Atrakcyjność rozwiązania wynika przede wszystkim z wyboru formy leasingu urządzeń.

Ze względu na fakt, że działalność lekarzy jest zwolniona z VAT chętniej wybierają oni leasing finansowy, który jest objęty tą samą stawką VAT co sprzęt medyczny, czyli 8%. Leasing operacyjny jest traktowany natomiast jako usługa, w związku z czym obejmuje go 23% podatek VAT. Ze względu na wysokość stawek VAT leasing finansowy jest tańszym rozwiązaniem od leasingu operacyjnego. Minusem jest jednak konieczność zapłaty podatku VAT od wartości sprzętu oraz od odsetek, czyli 8% VAT od sprzętu + 8% VAT od odsetek. Cała kwota podatku VAT jest płatna z góry razem z pierwszą wpłatą. Dodatkową korzyścią leasingu finansowego jest możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji do 50 000 euro rocznie.

Leasing dla lekarzy to oferta wychodzą naprzeciw ich potrzebom związanym z wykonywanym zawodem. Umożliwia zarówno sfinansowanie samochodu używanego do celów służbowych, jak i wyposażenie gabinetu, czy zakup sprzętu medycznego.

Zleć Pani Ali przygotowanie ofert leasingu medycznego i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

 • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
 • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych
 • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

dla firm

Formularz

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł