Potrzebujesz pomocy przy wyborze faktoringu ? Zleć Pani Ali znalezienie oferty i negocjację stawki. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Z tekstu dowiesz się:
Dlaczego faktoring?
Rozważając skorzystanie z usługi faktoringu zazwyczaj kierujemy się korzyścią w postaci szybszego pozyskania środków z tytułu wystawionych przez nas faktur z wydłużonym terminem płatności. Jednak nie jest to jedyna korzyść, a czasami wcale nie najważniejsza. Zdarza nam się współpracować z kontrahentami, którzy nie grzeszą punktualnością w płatnościach. Jednak z różnych względów chcemy z nimi nadal współpracować. Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy firmy faktoringowej, która obejmie swoim nadzorem płatności tego klienta w stosunku do nas.
Sposób nr 1 faktoring wymagalnościowy
Faktoring wymagalnościowy polega na ściągnięciu należności od kontrahenta za wykonaną usługę lub towar. Natomiast należności otrzymujemy w chwili faktycznej zapłaty przez dłużnika. Celem tej formy faktoringu jest zapewnienie firmie terminowego finansowania faktur i stałego monitoringu spłat od kontrahentów. W ramach faktoringu wymagalnościowego firma faktoringowa zazwyczaj oferuje dodatkowo:
-sprawdzanie wiarygodności kredytowej klientów,
-prowadzenie rejestru należności,
-monitoring spłaty
Co daje faktoring wymagalnościowy
Biorąc pod uwagę tę niewątpliwą zaletę faktoringu jawnego, jaką jest zdyscyplinowanie płatnika faktoringowego do terminowej zapłaty pojawiła się oferta Faktoringu wymagalnościowego.
W tym rodzaju faktoringu firma faktoringowa płaci przedsiębiorcy za fakturę objętą usługą w terminie płatności faktury lub wręcz dopiero po otrzymaniu płatności od płatnika faktoringowego. W przypadku tej usługi Faktorantowi nie zależy na tym, aby środki pieniężne otrzymać wcześniej, czyli przed terminem płatności. Chodzi mu jedynie o pomoc w ściąganiu należności.
Funkcje faktoringu wymagalnościowego:
- Planowanie wpływów: faktoring ten nie spełnia lub spełnia w mniejszym stopniu funkcje finansowania. Dedykowany jest więc dla firm, które dysponują wystarczającą ilością zasobów finansowych, a chciałyby zyskać większą kontrolę nad planowanymi wpływami.
- Zmniejszenie wydatków na monitoring płatności: zainteresowanie taką usługą wykazują również podmioty posiadające spore grono odbiorców wymagających monitorowania płatności. Praca związana z działaniami monitorującymi jest przerzucana na faktora.
- Ograniczenie ryzyka braku płatności.: objęcie wierzytelności niewymagalnych od początku ich powstania monitoringiem firmy faktoringowej pozwala na szybkie reagowanie w sytuacji zagrożenia. Takim, jak brak płatności i objęciem w szybkim terminie wierzytelności usługą windykacji.
Może Cię również zainteresować:
Sposób nr 2 zgoda na cesję:
Często objęcie obrotów z danym klientem cesją faktoringową wymaga jego zgody, co wynika z łączącej nas umowy handlowej lub/i wymogów faktora. Wyrażenie takiej zgody samo w sobie zazwyczaj działa mobilizująco na płatnika i od razu można zaobserwować zwiększenie dyscypliny płatniczej. Płatnik łatwo przyzwyczaja się do możliwości opóźniania płatności do stałego kontrahenta. Jednak w stosunku do zewnętrznego podmiotu finansującego zachowuje większą ostrożność.
Zdarza się, że zwyczajowy termin płatności odbiega od wskazanego na fakturze i jest to akceptowane przez obydwie strony kontraktu. Występują też sytuacje kiedy zgoda na cesję wyrażana przez płatnika może być uzależniona od wydłużenia terminu płatności faktury. Część faktorów akceptuje takie rozwiązanie i traktuje wierzytelności, jako wymagalne w nowym terminie. Wtedy płatnik czuje się zobligowany do zapłaty w nieprzekraczalnym terminie wskazanym na dokumencie zgody.
Sposób nr 3 monitorowanie płatności:
Większe firmy faktoringowe obejmują rozliczenia systemem monitorującym i standardowo wysyłają do płatników faktoringowych przypomnienia o zbliżającym się terminie płatności lub/i przypomnienia, że termin płatności upłynął. Niezależnie od tego, po upływie określonego czasu od terminu wymagalności faktury konsultant faktora kontaktuje się z płatnikiem z pytaniem o planowaną zapłatę. Jeśli wcześniej płatnik mógł liczyć, że jego wierzyciel poczeka, nie będzie się upominał o zapłatę to przy objęciu obrotów cesją faktoringową czuje pewną presję na dotrzymanie terminu płatności.
Podsumowanie – faktoring wymagalnościowy
Reasumując można przyjąć, że faktoring oprócz narzędzia finansowego jest również narzędziem prewencyjnym. Pozwala zapobiegać opóźnieniom w spłacie zobowiązań naszych kontrahentów, jak również znacznie ograniczyć ryzyko związane z brakiem płatności.
Zleć Pani Ali znalezienie oferty finansowania dla Twojej firmy. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:
- pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
- doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych
Zacznij teraz czat lub wyślij formularz