Wydłużenie terminu płatności – jak radzić sobie z trudnym klientem?

Prawda jest taka, że wydłużenie terminu płatności blokuje finanse i działania. Cóż klienta niewiele interesuje poza tym, co chce dostać. Zatem podejdź do tematu ze sprytem i wygrywaj.

Admin -
Admin
wydłużenie terminu płatnośsci faktury

Czytaj i w każdej chwili pytaj

wydłużone terminy płatności

Sprytne finansowanie faktur

Gdy klient naciska na wydłużenie terminu płatności  wbrew pozorom z punktu widzenia sprzedającego zgoda może otwierać drzwi do lepszych warunków umowy. Dotyczących to np. dostawy czy skonta, a  nawet dalszych zamówień. Prawda jest taka, że wszystko zależy od Twojej znajomości narzędzi finansowych i skutecznego wprowadzenia ich w życie.

Jeśli zgodzisz się na przelew płatności nawet do 90 dni dasz klientowi carte blanche, która zapewni Ci przewagę negocjacyjną na wszystkich polach umowy.

Od czego zacząć ?

Na taki manewr można sobie pozwolić wchodząc we współpracę z  jedną z wielu firm faktoringowych na naszym rynku. W rzeczywistości wygląda to tak, że wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności, a następnie przekazujesz ją do sfinansowania firmie zajmującej się finansowaniem faktur (firmy faktoringowe bankowe i pozabankowe). Dzięki temu środki otrzymujesz od razu. Możesz także wydłużyć swoim klientom terminy płatności, co z pewnością spotka się z ich zadowoleniem. Pamiętaj strona kupująca ma przewagę, więc nie zawsze udaje się przeforsować oczekiwane warunki. Warto wtedy zdecydować się na faktoring aby atrakcyjna metoda płatności stała się naszą przewagą konkurencyjną.

Wydłużenie terminu płatności, a faktoring

Usługa Faktoringu jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi poprawiających płynność finansową. Nie nakręca spirali pożyczek, buduje poduszkę finansową oraz mocną pozycję sprzedającego. Warto dodać, że w przypadku umowy faktoringowej nie jest konieczne przedstawienie zabezpieczeń twardych, takich jak hipoteka czy zastaw majątku. Tutaj zabezpieczenie majątku stanowi cesja wierzytelności. Ponadto faktoring posiada narzędzia do mobilizacji klienta. Są to usługi dodatkowe takie jak prowadzenie kont odbiorców, monitoring i windykacja należności, czy też przejęcie ryzyka wypłacalności odbiorców. Dzięki temu jesteśmy wstanie przewidzieć ryzyko niewypłacalności naszego klienta i odpowiednio przeciwdziałać.

Zabezpieczenie płatności faktury

Gdy jednak wydłużenie terminu płatności w ogóle nie może być brane pod uwagę, a istnieje ryzyko transakcji warto zabezpieczyć towar/usługę. Najkorzystniejsza jest oczywiście całkowita przedpłata lub zastosowanie zaliczki połączone z natychmiastową płatnością. Pozostała część płatności wówczas zostanie przelana w momencie dostawy towaru.

Odroczone terminy płatności – branże

Z długimi terminami płatności borykają się branże transportowa, metalurgiczna oraz budowlana. Najbardziej restrykcyjne bo 30 dniowe terminy płatności domena branży rolno – spożywczej, energetycznej oraz motoryzacyjnej. W jednym i w drugim przypadku firmy chcące utrzymać płynność finansową posiłkują się skontem i faktoringiem.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

wydłużone terminy płatności

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.