Faktoring w praktyce

Faktoring w praktyce to nie tylko narzędzia polepszające płynność przedsiębiorcy, czy też sposób na przyspieszenie płatności poprzez wypłatę zaliczki faktoringowej, to również skuteczny sposób na monitoring należności.

Admin -
Admin
faktoring wpraktyce
blog finansowy

Czas czytania ok. 5 minut

Z tekstu dowiesz się:

Faktoring należności – na czym polega

Każda instytucja faktoringowa ma swój system, który ułatwia nadzór na nad płatnościami. Monitoruje on wierzytelności; przypomina o zbliżającym się terminie płatności kontrahentom, wysyła wezwania do zapłaty, a nawet jeśli jest po terminie zapłaty pilnuje aby dana wierzytelność się nie przedawniła. Te wszystkie działania są podejmowane za przedsiębiorcę oszczędzając jego czas i pozwalając mu się skupić na własnym biznesie. Co więcej płatnik, na którego przedsiębiorca otrzymał limit faktoringowy otrzymuje od firmy faktoringowej jasny komunikat, że nie będzie ona tolerowała opóźnień. Monitoring należności najlepiej dyscyplinuje klientów, gdy firma ma w swoich narzędziach finansowych faktoring wymagalnościowy.

Może Cię zainteresować:

Faktoring w praktyce.

Przykład działania w branży budowlanej

W praktyce firma wykonująca konstrukcje stalowe, chce objąć finansowaniem swojego kontrahenta. Warunek konieczny aby taki klient był objęty limitem faktoringowym, to podpisanie przez niego zgody na cesję do konkretnej faktury. W umowie faktoringowej płatnik potwierdza, że usługa za którą została wystawiona faktura została zrealizowana prawidłowo. Co więcej zobowiązuje się również, że zapłaci we wskazanym terminie. Taki dokument przy dochodzeniu wierzytelności na drodze postępowania sądowego traktujemy, jako uznanie długu.

Przeczytaj także:

faktoring dla firm budowlanych
Faktoring czy kredyt obrotowy

Faktoring w praktyce, jako narzędzie prewencyjne

Przedsiębiorca chcący rozpocząć współpracę z nowym kontrahentem może go sprawdzić za pośrednictwem instytucji faktoringowej w różnych wywiadowniach gospodarczych. Wywiadownie te określają dyscyplinę płatniczą danego kontrahenta czy reguluje zobowiązania na bieżąco czy ma niezapłacone faktury. Niejednokrotnie instytucja faktoringowa ma wiedzę czy taki nierzetelny kontrahent miał egzekucję komorniczą bo już go wcześniej windykowała.

W przypadku braku zapłaty instytucja faktoringowa przejmuje szereg działań, które musiałby wykonać sam przedsiębiorca negocjuje warunki jak i termin spłaty, ewentualne zabezpieczenie jeśli będzie tak potrzeba jak i uprawdopodobnienie samej spłaty. Jak pokazuje faktoring w praktyce najczęściej koszt takich działań jest już wliczony w samą obsługę faktoringową. Przeczytaj także: Gdy klient nie płaci na czas – zastosuj faktoring wymagalnościowy

auto na jednosobową działalność

Kiedy kontrahent nie chce zapłacić za usługę/towar

Kiedy zaistnieje sytuacja, że nierzetelny kontrahent nie chce uregulować swoich zobowiązań wobec przedsiębiorcy i instytucji faktoringowej ta może prowadzić windykację polubowną, sądową i komorniczą. W ramach tych działań zapewnia przedsiębiorcy doradztwo i obsługę prawną w tym; przygotowanie pozwu, windykacyjną poprzez działania windykatora oraz kredytuje koszty postępowania sądowego, jak i komorniczego. W zamian za powyższe działania instytucja faktoringowa pobiera wynagrodzenie, która z góry ustala z klientem przy podpisaniu umowy faktoringowej. Zatem jak widać faktoring w praktyce to szereg procesów ułatwiających prowadzenie firmy.

Zleć Pani Ali przygotowanie oferty faktoringu i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

 • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
 • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
 • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

paniala czat

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.