PaniAla- Twoja asystentka finansowa przygotuje dla Ciebie oferty leasingu oraz wynajmu. Możesz jej też zlecić negocjację ceny.
Czas czytania ok.7 minut
Z tekstu dowiesz się:
Leasing samochodu – na czym polega?
Leasing jest dominującą formą finansowania zakupu samochodów firmowych w Polsce. Leasingodawca przekazuje drugiej stronie umowy (leasingobiorcy) prawo do używania albo używania i pobierania pożytków z określonej rzeczy (w tym przypadku samochodu) na oznaczony czas w zamian za wynagrodzenie pieniężne, czyli ustalone raty leasingowe. Umowę leasingu regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Dzięki leasingowi przedsiębiorca angażuje jedynie niewielką część własnego kapitału i optymalizuje politykę podatkową, jednak musi pokrywać wszelkie wydatki eksploatacyjne oraz opłacać pełne ubezpieczenie (w tym AC z opcją likwidacji szkody w ASO). Po okresie leasingu przedsiębiorca może wykupić pojazd za ustalony procent jego wartości, a następnie używać go dalej albo sprzedać na własną rękę po cenie rynkowej. Do wyboru pozostają dwa główne rodzaje leasingu:
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny polega na przekazaniu leasingobiorcy samochodu (lub innego dobra inwestycyjnego) na czas krótszy niż okres normalnego zużycia rzeczy. Przedsiębiorca może wliczyć miesięczne raty leasingowe oraz jednorazową opłatę wstępną i opłatę manipulacyjną do kosztów uzyskania przychodu, a po zakończeniu umowy wykupić przedmiot leasingu za określoną z góry wartość końcową. Przez cały okres leasingu samochód należy do składników majątkowych firmy leasingowej i to ona dokonuje jego amortyzacji. Do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT, więc klient nie musi opłacić całego VAT-u przy podpisaniu umowy leasingowej, jak to ma miejsce w przypadku leasingu finansowego. Leasing operacyjny umożliwia firmie budowanie floty przy niewielkim zaangażowaniu kapitału własnego w momencie zawierania umowy. Najkorzystniejsze oprocentowanie leasingu, na poziomie 101-103%, można uzyskać dla samochodów nowych, pochodzących z polskiej sieci dealerskiej. Biorąc pod uwagę, że wartość auta najszybciej spada w pierwszych 2-3 latach od wyjazdu z salonu, klienci mogą obawiać się brania leasingu na nowe auto. Z kolei oprocentowanie leasingu dla samochodu używanego jest znacznie wyższe. Dlatego stworzono nowy produkt – wynajem długoterminowy pojazdów. Co to jest i jakie korzyści może przynieść najem auta zamiast jego zakupu czy leasingu.
Przeczytaj także:
Co to jest wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy jest alternatywą dla klasycznego leasingu operacyjnego z wykupem. To de facto rodzaj leasingu z tą różnicą, że po zakończeniu umowy przedsiębiorca nie wykupuje samochodu, ale zwraca go finansującemu. Opłaca stałe raty miesięczne, które pokrywają niemal wszystkie koszty związane z eksploatacją pojazdu: ubezpieczenie, przeglądy czy serwis opon (oczywiście z wyjątkiem paliwa). Po zakończeniu kontraktu nie trzeba szukać nowego nabywcy. Najemca po prostu oddaje pojazd. Wynajem długoterminowy występuje w różnych odmianach. To nowoczesne, elastyczne i wygodne rozwiązanie, dedykowane w szczególności przedsiębiorcom, szukającym wysokiej klasy samochodu i oczekującym niskiej raty miesięcznej, którzy chcą zdjąć ze swoich barków obowiązki związane z serwisem pojazdów firmowych i ich sprzedażą po zakończeniu umowy. Na wynajem decydują się przede wszystkim właściciele flot samochodowych. Na pewno niska rata nie powinna być czynnikiem wyłącznie decydującym o wyborze tego rozwiązania. Wynajmującemu zależy przede wszystkim na tym, żeby przedsiębiorca, po zakończeniu kontraktu, najął u niego kolejny samochód, a nie stał się właścicielem aktualnie posiadanego. Dlatego kwota wykupu auta bywa zaporowa. Należy też wziąć pod uwagę, że firma finansująca zakup wymaga zadeklarowania, ile tys. kilometrów zamierzasz pokonywać rocznie. Od tego będzie zależeć koszt najmu.
Czy wynajem auta się opłaca?
Właściwie pytanie powinno brzmieć: „KOMU wynajem auta się opłaca”? Wynajmij samochód, jeśli:
- zależy Ci na nowym modelu z salonu, w szczególności marki premium;
- chcesz płacić tylko za korzystanie z pojazdu oraz uniknąć obowiązków i kosztów administracyjnych czy serwisowych;
- zależy Ci na przewidywalnym obciążeniu finansowym w trakcie całej umowy;
- potrzebujesz zminimalizować średnie miesięczne obciążenie finansowe;
- nie jeździsz często w bardzo długie trasy (wysokość raty miesięcznej zależy m.in. od tego, ile auto straci na wartości po przejechaniu określonej ilości kilometrów – przekroczenie umownego limitu wiąże się z obowiązkiem dopłaty);
- planujesz co kilka lat wymieniać pojazdy firmowe na nowe (umowy najmu zwykle zawierane są na okres nie dłuższy niż 4 lata);
- akceptujesz obowiązek zwrotu samochodu firmie finansującej po zakończeniu kontraktu (zabronione są tuningi czy inne formy ingerencji w pojazd – nie możesz naruszać procedur);
- nie chcesz przejmować się naprawami, przeglądami, sezonową wymianą opon, zakupem polisy, a także szukaniem nabywców po zakończeniu umowy;
- zależy Ci na minimalnym zaangażowaniu kapitału na start.
Różnice między leasingiem a wynajmem samochodu
Leasing czy wynajem auta? Aby wybrać optymalne rozwiązanie, sprawdź zasadnicze różnice między tymi dwoma formami finansowania.
Wykup lub zwrot
Leasing umożliwia wykup samochodu po zakończeniu umowy, po uiszczeniu opłaty końcowej w wysokości od 1% wartości pojazdu. Sam określasz tę kwotę, co oczywiście wpływa na wysokość miesięcznych rat leasingu. Z kolei w wynajmie długoterminowym przedsiębiorca z założenia nie jest zainteresowany wykupem. Płaci on ratę za korzystanie z auta, która obejmuje także utratę jego wartości w czasie, a po zakończeniu umowy oddaje samochód finansującemu.
Przewidywalność wydatków
Przez cały okres najmu płacisz raty w określonej w umowie wysokości, zawierające wszelkie koszty serwisowe oraz związane z ubezpieczeniem i utratą wartości pojazdu. Decydując się na leasing, musisz być przygotowany na nieprzewidziane wydatki.
Ograniczenie procedurami
Przy leasingu zachowujesz się praktycznie jak właściciel samochodu. Nie ogranicza Cię limit kilometrów. Oczywiście musisz przestrzegać zapisów w umowie, np. dotyczących postępowania po wypadku/kolizji, jednak swoboda ta, w porównaniu do wynajmu, jest znacznie większa.
Obowiązki związane z eksploatacją
W leasingu we własnym zakresie i na własny koszt dokonujesz przeglądów czy serwisu ogumienia. Po Twojej stronie powstaje obowiązek zakupu ubezpieczenia zgodnie z wymogami firmy leasingowej (o ile umowa dopuszcza zakup polisy na własną rękę). Wynajem długoterminowy jest pod tym względem wygodniejszy, bo pozbywasz się większości normalnych obowiązków użytkownika samochodu.
Okres umowy
Kontrakty wynajmu długoterminowego zawierane są na 2-4 lata. Okres finansowania w leasingu może być znacznie dłuższy (nawet 7 lat), przy czym wpływa to na wysokość raty.
Kiedy warto zdecydować się na wykup samochodu?
Na pewno w przypadku leasingu z niską kwotą wykupu, po krótkim okresie finansowania. Auto 3-4-letnie najczęściej „pachnie” jeszcze nowością, więc znalezienie nabywcy nie sprawia problemu. Jeśli na 100% wiesz, że chcesz wykupić samochód, to dylemat najem długoterminowy czy leasing raczej Cię nie dotyczy. Warto wiedzieć, że wysoka wpłata własna i wykup na poziomie 1% niekoniecznie gwarantują minimalne oprocentowanie leasingu. Firma leasingowa może chcieć Cię przekonać, żebyś po tych 2-3 latach zdecydował się na zakup nowego pojazdu, a obecne zostawił w rozliczeniu. Jeśli ustalisz wykup na poziomie 1%, dla leasingodawcy będzie to oznaczać, że po okresie finansowania przestaniesz być jego klientem.
Może Cię zainteresować:
Masz samochód w leasingu? zaoszczędź na ubezpieczeniu
Wynajem aut czy leasing – co wybrać i dlaczego?
Zatem leasing czy wynajem samochodu? To, czy bardziej opłaca się leasing, czy wynajem długoterminowy, jest kwestią indywidualną każdego podatnika. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać leasing samochodu, czy wynajem, odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Ile miesięcznie możesz płacić za auto?
- Na jak dużej swobodzie korzystania z pojazdu Ci zależy?
- Czy zamierzasz wykupić samochód?
- Czy obowiązki związane z serwisem, ubezpieczeniem i odsprzedażą nie są dla Ciebie problemem?
- Działasz na rynku od lat, czy dopiero rozkręcasz biznes?
Zapytaj Panią Alę, czy bardziej opłacalny będzie dla Ciebie leasing samochodu, czy wynajem. Pani Ala chętnie wykona dla Ciebie kalkulacje, biorąc pod uwagę różne parametry.