Czy opłaca się kupować auta poleasingowe

Pora na zmianę samochodu na nowszy model? Przyjrzyjmy się więc bliżej autom poleasingowym ponieważ mają one kilka cech, które czynią je konkurencyjnymi na rynku samochodów używanych. Zatem czy kupno auta poleasingowego jest opłacalne

Admin -
Admin
auta poleasingowe

Szukasz sposobu na sfinansowanie auta poleasingowego? Zleć PaniAli dostarczenie dostępnych ofert oraz negocjację ceny.

czat

Auta poleasingowe. Co to znaczy?

Auta poleasingowe to najczęściej pojazdy, z których wykupu leasingobiorca zrezygnował. Część z nich to samochody powindykacyjne, które trafiły do sprzedaży, gdy ich użytkownik zbyt długo zalegał z zapłatą kolejnych rat.

Rodzaje leasingu

Zazwyczaj samochody poddawane są leasingowi operacyjnemu. Oznacza to, że dany pojazd zaliczany jest do majątku firmy leasingowej. To na firmie leasingowej spoczywa obowiązek serwisowania. Istnieje również leasing finansowy. Wówczas przedmiot leasingu wchodzi w skład leasingobiorcy i to na niego spada obowiązek serwisowania oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Co musisz wiedzieć o samochodach poleasingowych?

Najprawdopodobniej przez około 3-4 lata były eksploatowane, jako samochód służbowy. Ponieważ sporo firm zaopatrza się we flotę pojazdów, leasingując je bez końcowego wykupu. Takie auta najczęściej są stosunkowo nowe. Ich zaletą jest też fakt, że posiadają jasną historię i pełną dokumentację użytkowania oraz pochodzenia. Ze względu na warunki zawarte w umowie leasingu, pojazdy te muszą być regularnie serwisowane w autoryzowanych serwisach. Zazwyczaj są też od ok. 5% do nawet 30% tańsze od podobnych modeli, które możemy znaleźć w komisach lub w ogłoszeniach prywatnych.

czat
auta poleasingowe – zleć PaniAli znalezienie finansowania

Jak kupić auto poleasingowe?

To, czy kupno samochodu poleasingowego będzie dla nas opłacalne, zależy głównie od stanu pojazdu. Jeśli auto było użytkowane sporadycznie, a poprzedni użytkownik należycie o nie dbał, to 3-, 4-letni pojazd może być w znakomitym stanie. Będzie nas również sporo mniej niż analogiczny samochód z komisu. Istnieją jednak branże, w których samochody poleasingowe nie cieszą się dobrą sławą. Handlowcy z reguły przemierzają każdego dnia spore odległości, obiegowa opinia mówi także, że nie dbają o powierzone im auta. Nie jest to jednak regułą.

auto poleasingowe
auta poleasingowe – Zleć PaniAli negocjację ceny

Jak więc uniknąć wpadki przy zakupie poleasingowego pojazdu?

Niestety każdemu egzemplarzowi trzeba się przyjrzeć z osobna, najlepiej w towarzystwie zaufanej osoby, która zna się na tym choć trochę lepiej od nas. Dobrym rozwiązaniem jest też wybranie się do cieszącego się dobrą opinią salonu wyspecjalizowanego w sprzedaży poleasingowych aut, a gdy już wpadnie nam w oko jakiś konkretny samochód, dobrze jest podjechać do warsztatu i tam sprawdzić jego stan.

Niektórzy używają służbowych aut sporadycznie. Dbają o nie jak o swoje własne. Samochody, których użytkownikami byli pracownicy wyższego szczebla, menadżerowie czy prezesi, często są w świetnym stanie. Mają również niewielki przebieg, bo pełniły rolę głównie reprezentacyjną.

Auto poleasingowe jak nowe

Pamiętaj, że na pierwszy rzut oka takie samochody mogą wyglądać zupełnie jak nowe. Najczęściej po zakończonej umowie leasingu przechodzą „kurację odmładzającą”. Pranie tapicerek, wymiana niektórych elementów, a nawet poprawki lakiernicze. Niektóre po roku lub dwóch mają większy przebieg niż inne po czterech latach. Dlatego warto pod uwagę brać nie tylko wiek, ale też eksploatację. Najliczniej dostępne są samochody tych marek, które najczęściej trafiają do firm jako flota pojazdów służbowych.

Czytaj także:

Ile kosztuje leasing samochodu ciężarowego w 2021

Czy zakup samochodu poleasingowego się opłaca

Poleasingowe samochody dostawcze i ciężarowe

Ponieważ w leasing można wziąć również auta dostawcze, na rynek trafia sporo poleasingowych pojazdów dostawczych i cieżarowych. Stanowią one dobre wyjście dla przedsiębiorców, którzy stoją przed koniecznością zakupu samochodów dostawczych dla swojej firmy. Zwłąszcza jeśli szukają rozwiązania łączącego korzystną cenę z jak najwyższą jakością. To samo tyczy się poleasingowych ciężarówek, naczep czy maszyn. Chcąc wyposażyć w nie swoje przedsiębiorstwo, musisz zadecydować, czy wolisz samochód nowy czy używany.

W przypadku nowych pojazdów najpopularniejsze sposoby finansowania to:

  • gotówka, 
  • kredyt, 
  • leasing, 
  • pożyczka leasingowa. 

Ciekawym rozwiązaniem jest też abonament na samochód. Przy podejmowaniu decyzji pomocnym narzędziem może być kalkulator leasingowy.

Auto poleasingowe czy zza granicy?

Sprowadzanie samochodu z zagranicy to dość ryzykowne, a przede wszystkim pochłaniające sporo czasu przedsięwzięcie. Kupno używanych, poleasingowych pojazdów i maszyn wydaje się rozsądną alternatywą. To co przyciąga klientów do ofert poleasingowych to głównie niższa cena, klarowna historia użytkowania oraz bieżący serwis.

auto na firmę
auta poleasingowe

Auto poleasingowe – wady i zalety

Samochody poleasingowe pochodzą z pewnego, legalnego i wiarygodnego źródła. Mają klarowną historię, dzięki czemu zyskujesz znacznie większą szansę na uniknięcie ukrytych wad czy usterek. Co więcej, część z nich może nawet podlegać jeszcze gwarancji producenta. To dobry sposób, aby uzyskać tani samochód na firmę i nie musieć od razu w niego inwestować. Nie znaczy to jednak, że jest to rozwiązanie pozbawione ryzyka. Główną wadą poleasingowych aut dostawczych jest spory przebieg. Chociaż wiąże się on z niższą ceną, warto mieć go na uwadze i wybrać auto przede wszystkim jak najmniej wyeksploatowane. Niekoniecznie najmłodsze rocznikiem.

Może Cię zainteresować:

Samochody poleasingowe. Jak wybrać i skąd kupić?

Sprzęt i auta poleasingowe najlepiej kupować od sprawdzonych firm. Możesz szukać wśród ofert leasingodawców. Wyprzedają oni pojazdy, których nie wykupili leasingobiorcy. Część z nich wystawia samochody za konkretną kwotę. W przypadku braku ofert kupna dość szybko ulega ona obniżkom. Inni leasingodawcy wystawiają auta na aukcje. Jeśli chcesz spróbować wylicytować pojazd za korzystną kwotę, poszukaj oferty na stronach internetowych firm leasingowych.

Lista najczęsciej wybieranych firm leasingowych:


  • PKO Leasing,
  • Idea Leasing,
  • Getin Leasing,
  • BZ WBK Leasing,
  • Santander Leasing,
  • EFL Leasing.

Czołowe firmy specjalizujące się w sprzedaży aut poleasingowych to:


  • Masterlease,
  • Millenium Leasing,
  • mLeasing,
  • LeasePlan,
  • Alphabet.

Czego możemy się spodziewać wśród oferty aut poleasingowych?

Warto mieć na uwadze, że w przypadku aut używanych czy poleasingowych oferta jest ograniczona. Nie możemy dowolnie przebierać pod względem marki i modelu, koloru czy rodzaju nadwozia.

Na rynku spotkamy głównie te samochody, które przedsiębiorcy często wybierają jako auta służbowe brane w leasing. Zaliczają się do nich popularne modele:


  • Skoda (Fabia, Octavia, Superb, Rapid),
  • Volkswagen (Golf, Passat),
  • Opel (Astra, Corsa),
  • Ford (Mondeo, Focus),
  • Toyota (Auris, Yaris, Corolla),

Czy kupno samochodu poleasingowego się opłaca?

Niezależnie od tego jaki jest czy kupujesz auto na użytek własny, czy też na firmę, zakup auta poleasingowego może być korzystnym rozwiązaniem. Zyskujesz bowiem pojazd, który najprawdopodobniej nie sprawi ci w najbliższym czasie przykrej niespodzianki. Warto jednak zawsze być czujnym i trzymać rękę na pulsie.

Nie kupuj aut poleasingowych z mało wiarygodnego źródła. Postaw na duże, sprawdzone firmy. Zawsze też dokładnie obejrzyj pojazd, nad którego kupnem się zastanawiasz. Poproś o opinię znawcę tematu lub podjedź do warsztatu. Chociaż samochody poleasingowe często mają spore przebiegi można wśród nich znaleźć świetną okazję. Trafienie na mało wyeksploatowany i zadbany model w cenie dużo niższej niż rynko jest możliwe.

Poproś Panią Alę – Twoją asystentkę o dostarczenie ofert finansowania auta poleasingowego, a na koniec o negocjację ceny.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm i przeglądać kalkulatory leasingowe poproś o zestawienie Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

  • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
  • doradztwo w kwestiach- prawno – podatkowych itp.
  • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

 Zacznij czat lub prześlij formularz

czat

Formularz

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł