Masz samochód w leasingu? Zaoszczędź na ubezpieczeniu

Dobry leasing to taki, który nie będzie nadmiernym obciążeniem finansowym dla naszego budżetu. Tymczasem oprócz auta i wysokości raty leasingowej jest jeszcze co najmniej jeden czynnik – jest nim ubezpieczenie samochodu w leasingu. Spróbujemy tutaj podpowiedzieć jak nie przepłacić za polisę.

Admin -
Admin
ubezpieczenie samochodu w leasingu
blog finansowy

Potrzebujesz pomocy przy wyborze ubezpieczenia lub leasingu? Skorzystaj ze wsparcia Pani AliNapisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania 5 min.

Z tekstu do wiesz się:

Ubezpieczenie samochodu w leasingu to istotny element wpływający na jego cenę

Jak ogólnie wiadomo ceny nowych aut systematycznie rosną, a wraz z nimi rosną koszty ich ubezpieczenia. Nawet niepozorne 5-6% wartości auta może oznaczać kilka tys. zł do zapłacenia za polisę w pierwszym roku trwania umowy leasingu. Nie jest to zatem mały wydatek. Mając na uwadze, że leasing i tak jest sporym kosztem warto zadbać o to, aby chociaż ubezpieczenie było atrakcyjne cenowo. I tu często pojawia się problem ze strony firm leasingowych, które bardzo niechętnie patrzą na klientów chcących ubezpieczyć auto na własną rękę.

Rata leasingu, a ubezpieczenie

Co tak naprawdę wpływa na wysokość raty leasingu? Oprócz marki i modelu i ceny wykupu wpływ ma koszt ubezpieczenia auta. Kiedy już zdecydujemy się na ubezpieczenie auta u leasingodawcy warto sprawdzić, jak będzie się zmieniała składka w trakcie trwania umowy. Zdarza się, że firmy leasingowe przedstawiają atrakcyjną ofertę ubezpieczenia w pierwszym roku, aby w kolejnym podnieść ją co najmniej dwukrotnie. Jeśli chcemy uniknąć podobnych sytuacji trzeba zadbać aby umowa leasingu pozwalała na samodzielny zakup polisy u ubezpieczyciela, który zaoferuję sensową stawkę adekwatną do zakupu.

Jeśli chcesz samodzielnie wykupić ubezpieczenie auta w leasingu- pomoże Ci w tym PaniAla. Twoja nowa asystentka przygotuje dostępne oferty i porówna je. Wystarczy zacząć czat i zlecić zadanie. Usługa jest bezpłatna.

ubezpieczenie oc

Czy musimy ubezpieczyć auto u leasingodawcy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – nie musimy, choć należy od razu pokreślić, iż w niektórych przypadkach może być to utrudnione. Co zatem robić, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek?
I tu mamy co najmniej 3 podpowiedzi.
1. Po pierwsze, leasing auta to decyzja, do której należy się przygotować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zebrać oferty kilku firm, i dopytać o takie kwestie jak ubezpieczenie właśnie.
2. Po drugie zadbać aby w umowa leasingu nie narzucała nam zakupu polisy wyłącznie poprzez leasingodawcą
3. Po trzecie, sprawdzajmy szczegóły napisane „małym druczkiem”.
Bywa, że firma leasingowa stawia liczne dodatkowe wymagania, które należy spełnić, aby ubezpieczyć auto samodzielnie. Zazwyczaj jest to wymóg zakupienia określonego rodzaju polisy, która będzie w stanie zapewnić pełną ochronę leasingowanego auta. Mówiąc inaczej, leasingodawca nie zgodzi się z pewnością na najtańszą wersję polisy z licznymi wyłączeniami odpowiedzialności. Drugim wymogiem, może, ale musi być konieczność dopłacenia za takie odstępstwo i samodzielne ubezpieczenie. I tu warto sobie wszystko dobrze policzyć. Jeśli opłata dodatkowa niweluje oszczędności na koszcie polisy, gra może nie być warta świeczki. Naszym celem powinno być osiągnięcie wymiernej korzyści finansowej.

ubezpieczenie auta leasing

Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu

Gdy decydujemy się na zakup samochodu w leasingu jego właścicielem pozostaje firma leasingowa, stąd może ona decydować o warunkach ubezpieczenia. Najczęstszym wymogiem jest zakup polisy OC oraz AC I NNW. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość aut kupowanych w leasingu to pojazdy całkiem nowe lub kilkuletnie dlatego w przypadku takich samochodów wykupienie autocasco jest wskazane.

Z pewnością jest to opcja, która w niektórych przypadkach jest nawet kilkukrotnie droższa niż zakup samego OC. Ale efektem tego, mogą być korzyści płynące dla obu stron, w przypadku ewentualnego wypadku i uszkodzenia lub całkowitej szkody samochodu.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu od wartości auta netto czy brutto?

Przy umowie polisy auta w leasingu, odszkodowanie od wartości brutto należy się tym leasingobiorcom, którzy nie mają prawa do odliczenia podatku VAT. Wówczas auto ubezpiecza się od wartości brutto. Jeżeli jednak leasingobiorcy przysługuje prawo odliczenia VAT-u, samochód ubezpieczony zostaje od wartości netto. W tej sytuacji warto rozważyć, czy korzystniejsze nie będzie np. zaciągnięcie pożyczki dla firm na zakup auta. Alternatywnym źródłem finansowania bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności może być też faktoring.

Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość zaliczają koszty związane z ubezpieczeniem auta w leasingu zgodnie z formą umowy. Jeżeli jest to leasing finansowy, kosztem uzyskania przychodu będzie wyłącznie część odsetkowa rat oraz amortyzacja. W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów można zaliczyć raty netto wraz z ubezpieczeniem oraz opłatę wstępną.

Kiedy wymagane jest ubezpieczenie AC

Do najczęściej wymaganych elementów w polisie AC, zalicza się:

  • brak franczyzy integralnej,
  • brak udziału własnego,
  • konkretna metoda naprawy pojazdu,
  • stała suma ubezpieczenia.

Pakiet OC+AC dla aut  w leasingu, zazwyczaj wymaga szerszego zakresu, który również wpływa na wysokość składki za polisę.

OC dla auta w leasingu

Polisę OC na samochód można wykupić w towarzystwie leasingowym, ale nie jest to konieczne. Niekiedy ubezpieczenia oferowane razem z autem są bardzo drogie. Co prawda kwota za ubezpieczenie rozłożona jest na raty, jednak w skali roku może ona znacznie przewyższać oferty niektórych firm ubezpieczeniowych

Może Cię zainteresować:

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu w leasingu

Konkurencja wśród firm leasingowych jest na tyle duża, iż jako klient mamy szeroki wybór ofert. Warto z tego korzystać, porównywać i negocjować. W dobie internetu nigdy nie było prościej o dostęp do różnego rodzaju porównywarek ofert i opinii na temat danej firmy. Wbrew pozorom niektóre z nich mogą być cennym źródłem informacji. Duża ilość negatywnych opinii o firmie X może być oznaką, że nie jest on „fair” wobec klientów i jej ofertę możemy pominąć. Jednym z rozwiązań, które warto również brać pod uwagę jest to, iż nie zawsze należy kierować swoje pierwsze kroki do największych leasingodawców. Wspomniana już silna konkurencja sprawia, że mniejsze firmy mogą być nastawione bardziej prokliencko, i pozwolić nam na własne ubezpieczenie, o ile tylko będzie ono miało taki sam zakres ochrony. Nie bójmy się też w razie potrzeby odmówić zawarcia umowy na zaproponowanych warunkach. Bardzo często jest ona jedynie propozycją wyjściową, a jeśli klient odmawia przedstawia się inną, bardziej korzystną. Odrobina negocjacji nigdy nie zaszkodzi.

leasing ubezpiecznie

Dlaczego firmy leasingowe próbują narzucić klientom własną ofertę ubezpieczenia?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta. Ponieważ chcą dodatkowo zarobić. Leasing, aby stał się atrakcyjny dla klienta nie może być zbyt drogi. Ubezpieczenie jako produkt obowiązkowy staje się więc niejako przy okazji łatwą okazją do podwyższenia zysków firmy leasingowej. Oczywiście nikt nie mówi o tym wprost. Firmy leasingowe tłumaczą się zazwyczaj tym, iż mają podpisane umowy o współpracy z wybranym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, i że robią to wszystko dla wygody klientów. Gdyby tak faktycznie było ubezpieczenie leasingu oferowane przy okazji zawarcia umowy byłoby korzystniejsze niż ogólnie dostępne oferty. Problem w tym, że zazwyczaj tak nie jest. Mało tego, bardzo często wymaga się od klienta uiszczenia opłaty za ubezpieczenie za 2 lata z góry, chcąc niejako automatycznie zabezpieczyć sobie jego przedłużenie na kolejny okres.
Dla klienta oznacza to nie tylko konieczność głębszego sięgnięcia do kieszeni, ale bardzo często przepłacenia za ubezpieczenie auta.

Zleć Pani Ali przygotowanie oferty ubezpieczenia i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

Dlatego zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

– pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji

– doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.

– pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

ubezpieczenie auta leasing

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.