Możesz tutaj zlecić Pani Ali znalezienie ofert leasingu i kredytu oraz negocjację ceny. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
Z tekstu dowiesz się:
Czym jest leasing?
W pewnym uproszczeniu rzecz ujmując, leasing czerpie szereg dobrych wzorców z umowy dzierżawy i kredytu. Firma, która decyduje się na leasing operacyjny, który w Polsce stanowi ponad 70% wszystkich umów tego typu, staje się użytkownikiem danego dobra, na przykład pojazdu.
Po spłaceniu rat możemy dany przedmiot wykupić za kwotę, którą definiuje umowa leasingowa. Czasem jest to 10% zadeklarowanej wartości początkowej, a czasem 40%. Wszystko zależy od konstrukcji umowy, jaką zawrą między sobą strony.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego. Tutaj firma od razu nabywa prawa do własności danego towaru, jednak po stronie problemów, jakie generuje taka umowa, należy wskazać na konieczność zapłaty całego podatku VAT już w pierwszej racie. Utrudnione jest też rozliczanie wielu opłat, które w tradycyjnym modelu leasingu firma może wrzucić w koszty.
Na rynku istnieją zarówno usługi przeznaczone typowo dla firm, jak i leasingi konsumenckie, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie osób prawnych, które pracują na etacie, a nie mają swojej działalności gospodarczej. Przed podjęciem decyzji o wyborze korzystnego leasingu, polecamy skorzystać z pomocy PaniAli – asystentki finansowej. Zgromadziliśmy tam najlepsze oferty, które pomogą podjąć dobrą decyzję.
Kredyt – co to jest?
Jest to umowa, którą zwykle zawiera się w formie pisemnej. Jej stronami są strona kredytująca, czyli na przykład bank lub instytucja finansowa, oraz kredytobiorca, czyli osoba lub firma, która na mocy podpisanych dokumentów otrzymuje pieniądze na zakup danego dobra.
Banki zarabiają na odsetkach, a więc kwota, jaką finalnie spłacimy, w zdecydowanej większości przypadków będzie wyższa o ustalony w umowie między stronami procent. Płatności zwykle realizowane są w cyklu miesięcznym, jednak instytucje finansowe nie robią problemów, gdy raz na jakiś czas chcemy nadpłacić kredyt, bo na przykład mieliśmy dobry finansowo miesiąc.
Czasem można spotkać się z nieoprocentowanymi pożyczkami, jednak te z założenia przeznaczone są dla firm. Zwykle wynikają one z różnych programów pomocowych świadczonych w ramach Unii Europejskiej lub instytucji państwowych.
Wnioski kredytowe oceniane są w kilkustopniowej skali. Algorytmy sprawdzają m.in. naszą historię kredytową w ogólnodostępnych bazach, weryfikując terminowość oraz ewentualne dodanie osoby zainteresowanej pożyczką w bazach dłużników.
Jeśli kwota pożyczki jest znaczna, to częstą praktyką jest dodatkowa weryfikacja przez analityka, jednak w tym aspekcie wszystko zależy od polityki banku. W takiej sytuacji może zdarzyć się też, że instytucja finansowa zażyczy sobie podpisu jednego lub dwóch poręczycieli, którzy tym samym poświadczą, że w razie naszej niewypłacalności, przejmą spłatę pozostałego obciążenia.
Korzyści podatkowe leasingu i kredytu
Decydując się na leasing operacyjny, kwestia korzyści podatkowych jest bardzo znaczna. Miesięczną ratę netto możemy wliczyć w koszta prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli jest to tak zwany wydatek samochodowy, to dodatkowo możemy rozliczać paliwo według progu 50 lub 100%.
Pierwsza wpłata, jakiej czasami wymagają banki, także może być rozliczana. Przyjmując założenie, że kupujemy pojazd za 100 tysięcy złotych, a leasingodawca zażądał wkładu własnego wynoszącego 10%, który wcześniej musieliśmy przelać na jego konto, można tę kwotę rozliczyć.
Przed założeniem firmy warto skonsultować się z księgową, bo w niektórych sytuacjach równie ciekawym pomysłem na zaoszczędzenie może być leasing finansowy. Jeśli zakres działalności wyrażony w PKD mieści się na przykład w transporcie medycznym, to nie musimy wpłacać w pierwszej transzy aż 23% podatku VAT, a jedynie 8%.
W koszta zalicza się też szeroko rozumiane wydatki związane z użytkowaniem wybranego przedmiotu, o ile zezwala na to ustawodawca. I tak kosztem samochodowym może być na przykład myjnia lub zakup opon zimowych, lub letnich.
Decydując się na kredyt, ilość potencjalnych korzyści jest mniejsza. Warto wskazać na pewną zależność, która wynika ze struktury własności pojazdu. Jeśli kredytowany przedmiot jest zapisany na – na przykład – na firmę, to może ona amortyzować wartość tego dobra, jeśli jego wartość początkowa nie przekroczyła 20 tysięcy euro.
Warto też pamiętać o tym, że z prawnego punktu widzenia zaciągnięcie kredytu firmowego nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego. Oznacza to, że nie podlega on opodatkowaniu. Ta wykładnia prawa jednoznacznie odpowiada też na pytanie, czy rata kredytu może być uznana za koszt. Odpowiedź na to pytanie jest negatywna.
Czy łatwiej dostać leasing, czy kredyt?
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu względów, pośród których najważniejsza jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej. Jednakowo w sytuacji, kiedy chcemy ubiegać się o leasing, jak i wtedy, gdy chcemy dostać kredyt, instytucja finansowa poddaje nas dokładnej analizie.
Nasza historia będzie sprawdzona w bazie dłużników oraz w instytucjach informacji kredytowej. Jeśli pierwsza ocena będzie negatywna, zawsze można się od niej odwołać i zażądać ręcznej weryfikacji przez analityka. Na tym polu różnice między leasingiem a kredytem są niewielkie.
Jeśli potrzebujemy zastrzyku finansowego w dosłownie kilka dni po otwarciu działalności, trzeba liczyć się z tym, że będzie potrzebny albo podpis żyranta, albo możliwie wysoki wkład własny. Dla firm decydujących się na leasing zwykle jest to kwota mieszcząca się między 15 a 20% wartości danego dobra, które chcemy użytkować.
Różne instytucje finansowe mają różne podejście do weryfikacji historii potencjalnego klienta. Często można spotkać się z opinią, że jest ona wyrażana w skali punktowej, gdzie 100 to najwyższa możliwa nota, a 0 to realny brak zdolności kredytowej. Jeśli wniosek zostanie oceniony na więcej niż 70 punktów, to pozytywna decyzja o przyznaniu kredytu lub leasingu jest raczej formalnością. W każdej innej sytuacji nie należy wykluczać odmowy.
Może Cię zainteresować:
- Leasing. Ile kosztuje, dla kogo jest oraz w jaki sposób możesz go otrzymać
- Leasing dla nowych firm
- Leasing nieruchomości czy kredyt- zobacz co Ci się bardziej opłaca
Co lepsze: kredyt czy leasing na samochód?
Leasing na dobrych warunkach finansowych ma nieco więcej zalet, które docenią przedsiębiorcy. Jedną z nich jest możliwość wliczenia raty netto w koszta prowadzenia działalności. Ceną, jaką za to płacimy, jest formalny status użytkownika, a nie właściciela pojazdu.
Warto mieć też na uwadze, że instytucja finansowa może narzucić wiele dodatkowych obostrzeń. Zwykle dotyczą one ubezpieczenia pojazdu. Nawet jeśli na rynku można kupić polisę AC – która dla leasingowanych aut jest obowiązkowa – w dobrej cenie, to bank może narzucić droższą polisę innej firmy, a leasingobiorca musi się na te warunki zgodzić.
Dużym atutem leasingu jest też to, że – jeśli kupujemy nowy pojazd – to można starać się o jego bardzo niskie oprocentowanie. Wiele koncernów motoryzacyjnych ma swoje własne banki, a więc mogą zaoferować zasady finansowania, które są naprawdę atrakcyjne.
Wspólnym mianownikiem kredytu i leasingu jest to, że można je zaciągnąć nie tylko na towary nowe, ale i na produkty używane. W przypadku leasingu przyjmuje się, że łączna długość spłaty nie powinna przekroczyć 60 miesięcy. Nie ma więc znaczenia czy kupujemy pojazd trzyletni, czy nowy. Możemy go w ten sposób finansować przez maksymalnie pięć lat.
Kredyt – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego – nie może być zaliczony na poczet kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do kosztów prowadzenia działalności można natomiast zaliczyć niektóre wydatki związane z kredytem, które zaciągnięto na osobę fizyczną.
Jeśli zabezpieczeniem jest na przykład część mieszkania lub garaż czy działka budowlana, to jest to jeden z tych wydatków, które można wrzucić w koszty. W ten sam sposób można rozliczyć odsetki od kredytu hipotecznego. Nie ma żadnych różnic w kwestii rozliczania paliwa.
Pojazd musi być wpisany w mienie firmy, a następnie możemy rozliczać koszta paliwowe na dwa główne sposoby. Odliczamy 100% VAT jeśli wszystkie wydatki związane z autem dotyczą działalności przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji firma zobowiązana jest prowadzić „kilometrażówkę”, która może być poddana weryfikacji ze strony instytucji państwowych.
Nie trzeba dokumentować przebiegu auta, gdy zdecydujemy się na 50-procentowe odliczenie. W takiej sytuacji pojazd może być wykorzystywany zarówno do celów służbowych jak i prywatnych. Reguluje to artykuł 23 Ustawy o PIT.
Podsumowanie
Leasing operacyjny, finansowy i kredyt mają wiele wspólnych cech, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Nie można założyć, że rozwiązanie, które dobrze sprawdziło się u znajomego, który ma zupełnie inny kod działalności PKD niż nasze przedsiębiorstwo to doskonały wybór dla wszystkich firm.
Wiele zależy od modelu biznesowego, zasad korzystania z pojazdu, ilości aut lub urządzeń, jakie chcemy leasingować, a nawet od tego czy są to produkty nowe, czy używane. Ważną kwestią jest też to, czy producent danego dobra ma własną instytucję finansową. Jeśli tak, to istnieje duża szansa na wynegocjowanie bardzo korzystnych warunków.
Ostateczna decyzja o wyborze leasingu lub kredytu powinna być poprzedzona długotrwałą analizą, w której niezwykle pomocna może być księgowa oraz specjalista prawa podatkowego. Osoby, które znają niuanse podatkowe naszego rodzimego prawodawstwa, mogą rzucić na kwestię leasingu lub kredytu zupełnie nowe światło.