Kup teraz, zapłać później. Jak sprzedawać i korzystać z odroczenia terminu płatności.

Oferujesz swoim klientom zakupy z odroczoną płatnością?Jeżeli nie chcesz rezygnować ze współpracy, która wymaga elastyczności finansowej skorzystaj z poniższych sposobów, które pomogą Ci efektywnie utrzymać płynność finansową, a nawet zarobić na transakcji.

Admin -
Admin
odroczenie terminu płatności
czat o finansach

Czas czytania 3 minuty

O czym tutaj przeczytasz:

Odroczenie terminu płatności – jak odnieść korzyści

Sposób 1 zastosowanie kredytu kupieckiego

Kredyt kupiecki stanowi bezpieczną alternatywę dla kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych dla firm. Udzielając kredytu kupieckiego zyskujesz silny argument przetargowy w negocjacjach handlowych, odnosisz przewagę nad konkurencją, a tym samym powiększasz grupę odbiorców. Odraczając płatność jesteś w stanie sprzedawać produkt z wyższą marżą.

Co daje kredyt kupiecki

 • sprzyja rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw niemających dużego kapitału, zdolności kredytowej i wsparcia aniołów biznesu czy platform crowdfundingowych,
 • jest powszechnie dostępny,
 • nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanej procedury – można go uzyskać bardzo szybko, bez przedstawiania zaświadczeń o dochodach,
 • stanowi dodatkowe źródło finansowania firmy – przedsiębiorca zyskuje czas na sprzedaż określonych towarów lub usług bez konieczności angażowania własnych środków czy uruchamiania kredytów obrotowych,
 • pozwala zachować płynność finansową firmy (zob. też jak wyjść z długów),
 • nie wymaga szczególnych zabezpieczeń,
 • jest najtańszym kredytem w obrocie gospodarczym (zob. też umowa użyczenia),
 • często ma nieodpłatny charakter, chyba że w umowie znajdzie się zapis o kosztach kredytowania (zwykle są to odsetki naliczane za udzielenie kredytu lub za nieterminowe realizowanie płatności).

Sposób 2 faktoring

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności pociąga za sobą ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Zatem sprzedający musi posiadać środki pozwalające mu na utrzymanie płynności finansowej w czasie, gdy czeka na płatność. Rozsądnym rozwiązaniem wtedy jest faktoring czyli usługa dla firm udzielających kredytu kupieckiego. Faktoring pozwala odblokować pieniądze zamrożone w fakturach. Firma faktoringowa wypłaca dostawcy pieniądze za wystawione faktury w 24h i czeka do terminu płatności na wpłatę od klienta. Faktoring jest to jeden z  najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Korzystanie z niego w głównej mierze chroni przed zatorami płatniczymi i mobilizuje Twojego klienta do systematyczności, upraszcza i przyspiesza wymianę handlową między kontrahentami.

jak działa faktoring

Faktoring przykład działania

Pan Wiesław prowadzi firmę na Dolnym Śląsku. Od dłuższego czasu realizuje kontrakt, dotyczący dostarczeniu towaru związanego z elektroniką do finalnego odbiorcy. Jego dostawcami są firmy z Włoch i Niemiec. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w wielu krajach, w dniu wysłania towaru do klienta dostawca oczekuje przedpłaty.

Pan Wiesław natomiast wystawia faktury do swoich kontrahentów z odroczonym terminem płatności. Dlatego też zauważył, że potrzebuje obecnie środków pieniężnych na realizację zamówień i nie może tak długo czekać na pieniądze od swoich płatników. W związku z tym zwrócił się do firmy faktoringowej o możliwość sfinansowania jego faktur wcześniej, przez co uniknie zatorów płatniczych. Faktoring umożliwia utrzymanie wcześniej środków pieniężnych od razu po wystawieniu przez Pana Wiesława faktury.

faktoring paniala

Faktoring – jakie warunki trzeba spełnić?

Weryfikacja klienta oraz całej transakcji trwa do kilku dni roboczych. Czas podjęcia decyzji o przyznaniu limitu finansowania w dużej mierze zależy od firmy, która stara się o to finansowanie i od jej zaangażowania w dosyłaniu potrzebnych dokumentów. Nie ma określonych wymagań. Każda transakcja i każdy klient rozpatrywany jest indywidualnie. W dużej mierze o przyznaniu limitu decyduje sytuacja płatnika, na którego wystawiane są faktury.

paniala faktoring odwrotny

Co daje faktoring?

 1. Przedsiębiorca ma wcześniej w obrocie środki pieniężne i nie musi czekać na termin płatności, który jest na fakturze
 2. Przedsiębiorca może zaplanować wcześniej sobie wydatki na realizację przyszłych zamówień,
 3. Przedsiębiorca ma możliwość decydowania o częstotliwości przekazywania faktur do Faktora, przez co ponosi koszty faktoringu tylko wtedy kiedy jest to uzasadnione,
 4. Przedsiębiorca nie boryka się z zatorami płatniczymi i może inwestować otrzymane pieniądze w dalsze realizacje.

paniala czat

Może Cię również zainteresować:

Foto: Pixabay

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.