Jak sfinansować sprzęt medyczny? Pożyczka leasingowa czy leasing?

Jeśli planujesz zakup; sprzętu medycznego, diagnostycznego lub mebli medycznych do gabinetu zabiegowego dobrze sprawdź, jaka forma finansowania jest dla Ciebie najbardziej opłacalna. Pożyczka leasingowa czy leasing finansowy.

Admin -
Admin
Pożyczka leasingowa

Kiedy już podejmiesz decyzję, jaki sprzęt medyczny będzie niezbędny w praktyce, zwróć uwagę która forma finansowania w ogólnym rozrachunku jest tańsza i jak się to ma do miesięcznych rat.

Dziś pokrótce postaram się przedstawić argumenty przemawiające za pożyczką leasingową, która jest rozsądnym kompromisem pomiędzy kredytem, a klasycznym leasingiem.

Gdy będziesz czytać tekst – możesz zadawać pytania na bieżąco. Postaram Ci się wszystko wyjaśnić:) aby zacząć kliknij TUTAJ

Z artykułu dowiesz się:

Pożyczka leasingowa

Można by powiedzieć, że pożyczka leasingowa jest dedykowana branży medycznej. Łączy w sobie zalety kredytu bankowego oraz leasingu finansowego, stąd jej przewaga nad klasycznymi formami kredytów i leasingów. Zacznijmy od tego, że pozwala ona sfinansować całkowitą kwotę sprzętu wraz z należnym podatkiem od towarów i usług w wysokości 8% VAT. Ponadto daje ona możliwość zamortyzowania kwoty brutto za zakupiony sprzęt. Oznacza to, że VAT jest naliczany tylko od wartości sprzętu i jest wliczony w ratę miesięczną w przeciwieństwie do leasingu finansowego, gdzie VAT płatny jest z góry.

Czytaj także:

Jak dopasować leasing do rodzaju działalności gospodarczej.

Masz samochód na leasing- zaoszczędź na ubezpieczeniu

Jak to wygląda w praktyce?

Lekarz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zakłada prywatną praktykę lekarską. Kupując sprzęt specjalistyczny do gabinetu otrzymuje fakturę, na której jest wartość wpisana brutto. Pożyczka leasingowa umożliwi mu stuprocentowe opłacenie sprzętu oraz zamortyzowanie kwoty brutto w ratach miesięcznych. Harmonogram spłat jest elastyczny to znaczy, że można odroczyć raty np. na 4 miesiące oraz wybrać takie raty, które dopasowane do możliwości finansowych. Warto dodać, że pożyczka leasingowa może być wykorzystana tylko na zakup środka trwałego (sprzęt medyczny o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok).

Warto też przeczytać:

5 sposobów, które pomogą Ci utrzymać płynność finansową.

Kto i gdzie może dostać pożyczkę leasingową:

Pożyczka leasingowa udzielana jest wyłącznie przez firmy leasingowe. Banki nie udzielają tego typu finansowania.

Jest ona produktem dedykowanym dla: lekarzy stomatologów, lekarzy, weterynarzy. A także dla aptek, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej tzw. NZOZ, klinik, psychologów, psychiatrów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów.

pożyczka leasingowa

Jak brzmi Twoje pytanie?-kliknij TUTAJ i zadaj mi je

Co można sfinansować przy pomocy pożyczki leasingowej:

Warunkiem otrzymania pożyczki leasingowej jest zakup środków trwałych takich jak:

  • aparatura medyczna
  • sprzęt diagnostyczny
  • standardowe wyposażenie gabinetów np.: sprzęt komputerowy, meble medyczne, instrumenty zabiegowe, łóżka, fotele medyczne.
pożyczka leasingowa paniala

Plusy i minusy pożyczki leasingowej

Plusy:

  • krótszy okres oczekiwania na środki niż przy kredycie bankowym
  • uproszczone procedury
  • prawo do odliczania rat w kosztach odpisów amortyzacyjnych
  • właścicielem sprzętu jest pożyczkobiorca
  • płatny VAT 8% tylko od wartości sprzętu (korzystniej niż w leasingu finansowym)
  • brak kosztu wykupu sprzętu na własność oraz opłat za przeniesienie własności

Minusy:

  • obniżenie zdolności kredytowej podczas trwania zobowiązania
  • obniżenie zdolności kredytowej podczas trwania zobowiązania
  • dotyczy tylko zakupu środków trwałych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest traktowany, jako usługa i podlega stawce VAT 23% dlatego jest to najmniej opłacalna forma finansowania dla branży medycznej.  Umowa zawierana jest najczęściej na okres powyżej 24 miesięcy, po zakończeniu której leasingobiorca może wykupić sprzęt. W tym przypadku przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy.

Leasing finansowy

Leasing finansowy jest droższym rodzajem finansowania niż pożyczka leasingowa. W dodatku należny podatek VAT należy zapłacić w całości przy zawieraniu umowy. Nie jest on naliczany od samej wartości sprzętu, lecz także od dodatkowych kosztów finansowania, np.: marży firmy udzielającej leasingu. Wartość netto sprzętu jest podstawą do obliczenia miesięcznej raty i tylko ona może podlegać amortyzacji.

Plusy:

  • koszta amortyzacji można wliczyć w koszta działalności
  • odsetki od leasingu są wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej
  • odsetki od leasingu są wliczane w koszty prowadzenia działalności gospodarczej
  • brak kosztu wykupu sprzętu na własność, są opłaty za przeniesienie wartości
  • brak kosztu wykupu sprzętu na własność, są opłaty za przeniesienie wartości

Minusy:

  • właścicielem sprzętu jest firma leasingowa
  • płatny VAT 8% jak w sprzęcie medycznym + płatny dodatkowo VAT 8% od odsetek

W leasingu finansowym cały 8% VAT za sprzęt medyczny płacimy na samym początku tylko od wartości sprzętu(wkład własny+opłata VAT do siedmiu dni). Dlatego leasing finansowy jest bardziej korzystny w porównaniu z leasingiem operacyjnym, który jako usługa jest opodatkowany 23%VAT (doliczonym do każdej raty).

MASZ DODATKOWE PYTANIE ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

POŻYCZKA LEASINGOWA

Najpopularniejsze teksty w tym tygodniu:

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł