Jak nakłonić dłużnika do podpisania ugody

Jak doprowadzić do podpisania ugody z dłużnikiem, tak aby zakończyła się spłatą i jakich argumentów użyć w sytuacji, gdy dłużnik nie chce rozmawiać, a tym bardziej niczego podpisywać?

Admin -
Admin
ugoda paniala

Najprawdopodobniej każda z firm, która stosuje odroczony termin płatności sprzedając swoje usługi lub produkty doświadczyła sytuacji, w której zapłata nie nastąpiła na czas. Problem staje się tym poważniejszy im większa jest kwota i przeterminowanie należności. Jak dodamy do tego aktualną sytuację spowodowaną rozwiązaniami administracyjnymi związanymi z pandemią np. zawieszenie terminów sądowych, okazuje się, że większy kłopot ma nie dłużnik, a wierzyciel. Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy nie otrzymaliśmy należnych nam środków w terminie?

Dzięki artykułowi poznasz:

Jaka jest skuteczność ugody?

Jednym ze skutecznych sposobów jest zawarcie ugody. Doświadczenie wskazuje, że po podpisaniu ugody i pierwszej (chociażby drobnej wpłacie) prawdopodobieństwo spłaty i polubownego załatwienia sprawy diametralnie wzrasta. Przekonując dłużnika do zawarcia ugody warto wytłumaczyć mu za równo korzyści, które mogą wynikać z jej podpisania, jak i ewentualne negatywne skutki braku dojścia do porozumienia.

Przeczytaj też:

Kiedy 60% to więcej niż 100%

BIG czy BIK – cała prawda o tym, jak sprawdzają nas banki plus dwie wskazówki , o których nikt za darmo Ci nie powie.

Jakie czynności możemy wykonać aby działać skutecznie, a nie tylko wysłuchiwać kolejnych niespełnionych obietnic zapłaty? poniżej przedstawiam kilka metod „kija i marchewki”

Metody „Kija”:

  • Uświadomienie dłużnika o dodatkowych kosztach związanych z ewentualnym postępowaniem sądowym i egzekucyjnym
  • Złożenie wniosku o upadłość dłużnika
  • Upublicznienie zaistniałej sytuacji (w zależności od branży)
  • Wpisanie dłużnika do baz wierzytelności (np./ KRD, BIG, BIK, Długi Info, giełda trans)
  • Powiadomienie o zaistniałej sytuacji firmy która jest płatnikiem naszego dłużnika (inwestor, generalny wykonawcy, bank, urząd- w zależności od branży i specyfiki transakcji)
  • Wszczęcie postępowania karnego (jeżeli istnieją przesłanki)
  • Sprzedaż długu firmie windykacyjnej

Metody „Marchewki”:

  • Odroczenie terminu płatności
  • Rozłożenie wymagalnych kwot na raty
  • Umorzenie części odsetek
  • Umorzenie kosztów związanych z ustawą o terminach w transakcjach handlowych
  • Uświadomienie dłużnikowi, że godząc się na prolongatę niejako pokrywamy jego alternatywny koszt alternatywny pozyskania finansowania w innej instytucji.
  • Uświadomienie dłużnikowi jak ważne w dzisiejszych czasach jest zachowanie pozytywnego wizerunku i dobrych relacji handlowych. Zaufanie staje się walutą przyszłości.
  • Przygotowanie i zaproponowanie ugody we własnym zakresie- często okazuje się że przyczyna braku zawarcia ugody jest bardzo prozaiczna i jest nią lenistwo. Niekiedy okazuje się że lepiej zamiast wysyłać kolejne wezwanie do zapłaty lub kolejny raz dzwonić do dłużnika lepsze skutki odnosi przygotowanie wzoru ugody i przedstawieni jej do akceptacji/podpisu dłużnikowi.
ugoda

Wszystkie powyższe metody musimy umiejętnie dostosować do danej sprawy i warto pamiętać, że każda branża ma swoją specyfikę. Inne argument będą przemawiały do świeżo założonej spółki celowej (gdzie większy nacisk najprawdopodobniej kładziony będzie na warunki cenowe, terminowe i odpowiedzialność członków zarządu), a inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku rodzinnie prowadzonego hotelu czy restauracji- gdzie często np. aspekt dobrej opinii jest najważniejszy dla osób podejmujących kluczowe decyzje.

ugoda paniala

Podejście do sprawy w sposób partnerski, bez emocji i dostosowany do sytuacji często stanowi czynnik decydujący o tym, czy dojdzie do zawarcia ugody- dlatego też warto rozważyć zlecenie takiej czynności firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie i będzie mogła wnieść nową jakość do danej transakcji.

MASZ DODATKOWE PYTANIE ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

wezwanie do zapłaty paniala

Najpopularniejsze teksty w tym tygodniu:

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    faktoring wpraktyce
    Faktoring w praktyce

    Faktoring w praktyce to nie tylko narzędzia polepszające płynność przedsiębiorcy czy też sposób na przyspieszenie płatności poprzez wypłatę zaliczki faktoringowej to również skuteczny sposób na monitoring...

    Zobacz artykuł