;

Finansowanie faktur w faktoringu cichym

Czy Twój klient przeciąga terminy spłat nawet o 60 dni i nie chce się zgodzić na finansowanie faktur przez pośrednika czyli przez faktoring? Przeczytaj ten tekst i zastanów się nad planem B czyli faktoringiem cichym.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
faktoring cichy

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego klient nie chce zgodzić się na faktoring?

Pan Bartłomiej prowadzi na Południu Polski tartak. Ma to szczęście, że zamówienia spływają non stop, zarówno od starych, jak i nowych klientów. Za sukcesem kryje się druga rzeczywistość, a mianowicie firma traci płynność finansową… Przyczyną są kontrahenci, którzy odraczają terminy płatności. Pan Bartłomiej czeka czasem 3 miesiące na zapłatę za wykonaną usługę. Chcąc ratować sytuację tartaku zdecydował się finansować faktury przez faktoring. Niespodziewanie główni kontrahenci po kolei odmówili zgody na finansowanie w systemie faktoringu.

Często jest tak, że brak zgody na faktoring spowodowany jest wątpliwościami firmy, czy będzie w stanie dotrzymać płatności faktury w terminie. Na niechęć ze strony płatnika wpływa też udostępnienie swoim klientom skonta, które jest znacznie droższe od tych, które proponują firmy faktoringowe.

Co to jest faktoring cichy czyli niejawny?

Pan Bartłomiej zdecydował się na plan B czyli faktoring cichy ( niejawny). Jest to rodzaj finansowania faktur skierowany do przedsiębiorcy, który nie ma zgody na objęcie zobowiązań faktoringiem lub kiedy zawarte umowy z odbiorcami zawierają zakaz cesji. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma, która rozlicza się z nami za usługi nie jest informowana o przekazaniu wierzytelności do faktoringu, a maksymalny termin płatności faktur przez nią wynosi do 120 dni.

To Ty czyli usługodawca decydujesz, które zestawienia faktur czy finansowanie pojedyncze wybierzesz.

Jak długo czeka się na decyzje o przyznaniu faktoringu cichego?

Procedura przyznawania faktoringu niejawnego nie trwa długo. Wszystko zależy od zaangażowania klienta w cały proces uzyskania finansowania. Najczęściej czas wypełniania dokumentów trwa od godziny do kilku dni. Natomiast firma faktoringowa bazując na przesłanych danych jest wstanie zaopiniować i wydać decyzję maksymalnie do kilku dni roboczych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Faktoring niejawny jest usługą dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Co więcej nawet firmy, które są na rynku krócej niż rok czasu korzystają z takiego finansowania faktur. Szczególnie one doceniają możliwości rozwijania się i zdobywanie nowych kontraktów. Każde zdarzenie gospodarcze jest rozpatrywanie indywidualnie przez faktora ( bank lub firma faktoringowa), dlatego też nie ma sztywnych zasad przyznawania faktoringu. Kontrahent powinien dostarczyć swoje wyniki finansowe oraz określić limit finansowania (wypłaty środków), jak również ustalić płatników faktoringowych. Reasumując faktoring niejawny jest dla każdego przedsiębiorcy, nie wymaga skomplikowanych procedur, a może przynieść same korzyści.

Podsumowanie:

  1. Ten rodzaj faktoringu skierowany jest do Klientów, których odbiorcy nie wyrazili zgody na objęcie ich zobowiązań faktoringiem lub których umowy z odbiorcami zawierają zakaz cesji,
  2. Płatnik nie jest informowany o przekazaniu wierzytelności do faktoringu,
  3. Klient sam decyduje o przekazaniu przez siebie wybranych zestawień, czy pojedynczych faktur,
  4. Z reguły nie ma wymagań, co do ilości płatników faktoringowych,
  5. Maksymalny termin płatności faktur to 120 dni.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ PYTANIE

Doradca finansowy

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Zobacz więcej

Aby dostarczać najlepsze oferty, dbamy o zadowolonie Naszych użytkowników.