Faktoring dla firm budowlanych

Jak działa faktoring w firmie budowlanej i czy „sprzedaż” faktur faktycznie się opłaca? Wykonane, zafakturowane, zapłacone. Niestety, rzeczywistość okazuje się mniej przyjazna dla przedsiębiorców. Wiele firm, aby pozyskać kontrahenta, musi wydłużyć termin płatności do nawet kilku miesięcy. To prosta droga do utraty płynności finansowej – zwłaszcza w przypadku branży budowlanej, która wykonuje kosztowne prace, a potem czeka np. 120 dni na przelew od inwestora. Problem dostępności kapitału obrotowego rozwiązuje faktoring.

Grzegorz Kapusta -
Grzegorz Kapusta
faktoring dla firm budowlanych
czat o finansach

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu oferty faktoringu dla firmy? Skorzystaj ze wsparcia. Pani Ala znajdzie dla Ciebie dopasowane rozwiązanie, wynegocjuje ceny i pomoże w kwestiach prawno – formalnych. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania ok. 4 minuty

Z tekstu dowiesz się:

Czym jest i jak działa faktoring?

Faktoring oznacza wykup przez podmiot świadczący usługi faktoringu (faktora, np. bank) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstwa (faktoranta). Przedmiotem faktoringu najczęściej są istniejące i przyszłe, krótkoterminowe wierzytelności pieniężne, potwierdzone fakturami VAT, które faktorant wystawił swoim kontrahentom. Faktor, przed podpisaniem umowy, dokładnie sprawdza sytuację finansową przedsiębiorcy i przyznaje mu określony limit faktoringowy. Następnie wykupuje wierzytelności i przekazuje przedsiębiorcy kwoty z potrąceniem lub obowiązkiem zapłaty swojego wynagrodzenia (prowizje + odsetki).

faktoring dla firm budowlanych

Co zawiera umowa faktoringu?

Faktoring dla firm pozwala szybko otrzymać środki z wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności – czasem w kilka minut po przekazaniu faktury, co znacząco poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa i pozwala od razu obracać pieniędzmi. Warto wiedzieć, że umowa faktoringu przewiduje nie tylko samą cesję wierzytelności, ale także świadczenie szeregu usług dodatkowych. Faktor zapewnia m.in. doradztwo, monitoring płatności czy wsparcie w windykacji należności. W praktyce z usług faktoringowych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa, które posiadają wysokie należności i wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. W sektorze budowlanym będą to głównie wykonawcy oraz producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych.

faktoring branża budowlana

Faktoring dla firm a branża budowlana

W branży budowlanej terminy płatności na fakturach należą do najdłuższych. Firma budowlana czasem czeka miesiącami na pieniądze, a musi dysponować środkami na zakup materiałów budowlanych, wypłatę wynagrodzeń, uregulowanie należności w ZUS i US, spłatę rat leasingowych itd. Negocjacje nie są zwykle możliwe, bo w tej branży odroczony termin płatności jest standardem lub warunkiem koniecznym do nawiązania współpracy. Efektywne działanie umożliwia faktoring dla firm budowlanych. Przedsiębiorca otrzymuje ok. 80-90% wartości faktury, co pozwala mu realizować kolejne inwestycje budowlane i spłacać zobowiązania bez opóźnień. Faktoring dla firmy budowlanej powinien być precyzyjnie dopasowany do specyfiki działalności i solidności (ryzyka niewypłacalności) kontrahentów. Cichy, jawny, pełny, niepełny czy odwrotny – do wyboru pozostaje kilkanaście rodzajów faktoringu.

Warto przeczytać też:

Leasing maszyn budowlanych, gdzie szukać ofert i jak finansować

Faktoring odwrotny. Jak wyglądają oferty faktoringu zakupowego dla firm

Czym jest faktoring odwrotny?

Niezależnie od faktoringu wierzytelnościowego, firma budowlana może zdecydować się na faktoring odwrotny, który polega na finansowaniu przez faktora faktur kosztowych, czyli wystawionych przedsiębiorcy przez jego dostawców, np. producentów materiałów budowlanych. Dostawca otrzymuje należne środki od faktora od razu po przekazaniu faktury przez przedsiębiorcę i potwierdzeniu zgodności zamówienia z umową. Odwrócony faktoring w firmie budowlanej pozwala zamawiać więcej bez utraty płynności finansowej i wzmacniać wizerunek rzetelnego partnera w biznesie. 

Przeczytaj także:

faktoring opinie
faktoring co to

Faktoring w teorii i praktyce

Umowa faktoringowa w polskim systemie prawnym należy do tzw. umów nienazwanych. Faktorzy mogą, w granicach prawa, dowolnie kształtować jej treść. Z tego względu faktoring w teorii i praktyce może się różnić. W teorii zawarcie umowy faktoringowej powinno być bezproblemowe, bo faktor nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń majątkowych. W praktyce jednak gdy oceni on, że ryzyko transakcji jest wysokie, może zażądać zabezpieczenia, wprowadzić limity, a nawet odmówić finansowania faktur. 

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną i zastanawiasz się, czy faktoring to rozwiązanie dla Ciebie, Pani Ala chętnie Ci doradziwystarczy zacząć czat.

Zleć Pani Ali przygotowanie oferty faktoringu i porównania go z innymi. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony.

Dlatego zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

 • pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
 • doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
 • pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

paniala czat

FORMULARZ

  Grzegorz Kapusta -
  Grzegorz Kapusta

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.