Czas czytania 3 minuty
O czym tutaj przeczytasz:
Odroczenie terminu płatności – jak odnieść korzyści
Sposób 1 zastosowanie kredytu kupieckiego
Kredyt kupiecki stanowi bezpieczną alternatywę dla kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych dla firm. Udzielając kredytu kupieckiego zyskujesz silny argument przetargowy w negocjacjach handlowych, odnosisz przewagę nad konkurencją, a tym samym powiększasz grupę odbiorców. Odraczając płatność jesteś w stanie sprzedawać produkt z wyższą marżą.
Co daje kredyt kupiecki
- sprzyja rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw niemających dużego kapitału, zdolności kredytowej i wsparcia aniołów biznesu czy platform crowdfundingowych,
- jest powszechnie dostępny,
- nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanej procedury – można go uzyskać bardzo szybko, bez przedstawiania zaświadczeń o dochodach,
- stanowi dodatkowe źródło finansowania firmy – przedsiębiorca zyskuje czas na sprzedaż określonych towarów lub usług bez konieczności angażowania własnych środków czy uruchamiania kredytów obrotowych,
- pozwala zachować płynność finansową firmy (zob. też jak wyjść z długów),
- nie wymaga szczególnych zabezpieczeń,
- jest najtańszym kredytem w obrocie gospodarczym (zob. też umowa użyczenia),
- często ma nieodpłatny charakter, chyba że w umowie znajdzie się zapis o kosztach kredytowania (zwykle są to odsetki naliczane za udzielenie kredytu lub za nieterminowe realizowanie płatności).
Sposób 2 faktoring
Sprzedaż z odroczonym terminem płatności pociąga za sobą ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Zatem sprzedający musi posiadać środki pozwalające mu na utrzymanie płynności finansowej w czasie, gdy czeka na płatność. Rozsądnym rozwiązaniem wtedy jest faktoring czyli usługa dla firm udzielających kredytu kupieckiego. Faktoring pozwala odblokować pieniądze zamrożone w fakturach. Firma faktoringowa wypłaca dostawcy pieniądze za wystawione faktury w 24h i czeka do terminu płatności na wpłatę od klienta. Faktoring jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Korzystanie z niego w głównej mierze chroni przed zatorami płatniczymi i mobilizuje Twojego klienta do systematyczności, upraszcza i przyspiesza wymianę handlową między kontrahentami.
Faktoring przykład działania
Pan Wiesław prowadzi firmę na Dolnym Śląsku. Od dłuższego czasu realizuje kontrakt, dotyczący dostarczeniu towaru związanego z elektroniką do finalnego odbiorcy. Jego dostawcami są firmy z Włoch i Niemiec. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną w wielu krajach, w dniu wysłania towaru do klienta dostawca oczekuje przedpłaty.
Pan Wiesław natomiast wystawia faktury do swoich kontrahentów z odroczonym terminem płatności. Dlatego też zauważył, że potrzebuje obecnie środków pieniężnych na realizację zamówień i nie może tak długo czekać na pieniądze od swoich płatników. W związku z tym zwrócił się do firmy faktoringowej o możliwość sfinansowania jego faktur wcześniej, przez co uniknie zatorów płatniczych. Faktoring umożliwia utrzymanie wcześniej środków pieniężnych od razu po wystawieniu przez Pana Wiesława faktury.
Faktoring – jakie warunki trzeba spełnić?
Weryfikacja klienta oraz całej transakcji trwa do kilku dni roboczych. Czas podjęcia decyzji o przyznaniu limitu finansowania w dużej mierze zależy od firmy, która stara się o to finansowanie i od jej zaangażowania w dosyłaniu potrzebnych dokumentów. Nie ma określonych wymagań. Każda transakcja i każdy klient rozpatrywany jest indywidualnie. W dużej mierze o przyznaniu limitu decyduje sytuacja płatnika, na którego wystawiane są faktury.
Co daje faktoring?
- Przedsiębiorca ma wcześniej w obrocie środki pieniężne i nie musi czekać na termin płatności, który jest na fakturze
- Przedsiębiorca może zaplanować wcześniej sobie wydatki na realizację przyszłych zamówień,
- Przedsiębiorca ma możliwość decydowania o częstotliwości przekazywania faktur do Faktora, przez co ponosi koszty faktoringu tylko wtedy kiedy jest to uzasadnione,
- Przedsiębiorca nie boryka się z zatorami płatniczymi i może inwestować otrzymane pieniądze w dalsze realizacje.
Może Cię również zainteresować:
- Zator płatniczy- trzy efektywne sposoby, jak mu przeciwdziałać.
- Wydłużenie terminu płatności, jak radzić sobie z trudnym klientem
Foto: Pixabay