Ubezpieczenie auta, a leasing

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup auta finansowanego za pomocą leasingu. Pomimo, że jest to bardzo korzystna opcja w przypadku niemal wszystkich osób prowadzących działalność, to wiąże się ona również z określonymi wymogami i ograniczeniami, np. w kwestii zakupu ubezpieczenia.

Admin -
Admin
ubezpieczenie auta a leasing
czat o finansach

Czas czytania ok. 3 minuty.

Z tekstu dowiesz się:

O czym warto pamiętać leasingując auto

Samochód w leasingu przez cały okres trwania umowy jest własnością firmy leasingowej, a nie jak wielu błędnie myślących, osoby, która go użytkuje. W związku z tym warunki związane z ubezpieczeniem są ściśle określone przez leasingodawcę. Zatem każdy leasingobiorca bez wyjątku, zobowiązany jest się do nich dostosować. Z jakimi wymogami najczęściej spotykają się osoby korzystające z pojazdów w leasingu?

Leasing auta w praktyce

Leasing w praktyce oznacza, że auto jest własnością leasingu, natomiast przedsiębiorca może z niego w pełni korzystać w czasie dokładnie określonym w umowie, za wcześniej ustaloną opłatą, która występuje w formie raty leasingowej. Korzystający może stać się właścicielem pojazdu najczęściej po uiszczeniu wszystkich rat, oraz wpłaceniu kwoty wykupu, która przewidziana jest w umowie. Leasingobiorca nie jest zobowiązany do wykupu auta, jest to jedynie możliwość jaką daje skorzystanie z tej formy finansowania.

Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu?

Ze względu na to że właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, ma ona prawo do określania warunków związanych z wykupieniem ubezpieczenia. Pomimo, że każda firma może posiadać własne wymogi, to dodatkowo użytkownik samochodu, musi brać pod uwagę konieczność zakupu pełnego pakietu ubezpieczenia komunikacyjnego. W którym to znajduje się OC, AC i najczęściej NNW.

faktoring co to jest

Z pewnością jest to opcja, która w niektórych przypadkach jest nawet kilkukrotnie droższa niż zakup samego OC. Ale efektem tego, mogą być korzyści płynące dla obu stron, w przypadku ewentualnego wypadku i uszkodzenia lub całkowitej szkody samochodu. Firma gwarantuje sobie, że w momencie zaistnienia np. wcześniej wymienionej sytuacji  lub kradzieży pojazdu, otrzyma ona odpowiednio wysokie odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego. A tym samym użytkownik samochodu nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów, którymi byłby obciążony, jeśli nie posiadałby pełnego pakietu ubezpieczeń.

Dodatkową zaletą skorzystania z opcji zakupu OC i AC jest fakt, że znaczna większość samochodów w leasingu, to pojazdy nowe lub stosunkowo młode. Dlatego też, w przypadku takich samochodów zakup polisy autocasco jest bardzo wskazany.

Do najczęściej wymaganych elementów w polisie AC, zalicza się:

  • brak franszyzy integralnej,
  • brak udziału własnego,
  • konkretna metoda naprawy pojazdu,
  • stała suma ubezpieczenia.

Pakiet OC+AC dla aut  w leasingu, zazwyczaj wymaga szerszego zakresu, który również wpływa na wysokość składki za polisę.

ubezpieczenie auta

Zakup ubezpieczenia u leasingodawcy

Firmy, które zajmują się udzielaniem leasingu, bardzo często posiadają również w swojej ofercie, konkretne propozycje dotyczące ubezpieczenia samochodu. Najczęściej posiadają one podpisane umowy o współpracę, z kilkoma określonymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Przez co użytkownik pojazdu musi liczyć się z niewielkim wyborem, a co za tym idzie, z poniesieniem sporych kosztów.

Na co zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia dla auta

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego wariantu, warto poszukać informacji, w jaki sposób może zmieniać się składka w czasie trwania umowy leasingowej. Na rynku dostępne są firmy oferujące stałą składkę każdorazowo w przypadku przedłużenia polisy, biorąc pod uwagę sytuację w której nie ma szkód. Stanowczą przewagą są towarzystwa ubezpieczeniowe, które co roku indywidualnie sporządzają kalkulację oferty ubezpieczeniowej, gdzie możemy liczyć na bardzo atrakcyjną pierwszą ofertę, natomiast każda kolejna może podnosić się nawet dwukrotnie.

ubezpieczenie auta leasing

Przed taką sytuacją może jedynie ustrzec leasingobiorcę umowa, w której istnieje zapis dotyczący możliwości samodzielnego zakupu pakietu ubezpieczeniowego w dowolnie wybranym przez siebie towarzystwie, pod warunkiem, że zakres ubezpieczenia będzie spełniał wymogi leasingodawcy.

paniala czat

Publikacja została przygotowana we współpracy z niezależnym ekspertem kredytowym – Tomasz Wostal

Czytaj także:

Ubezpieczenia dla transportu – sprawdź czego naprawdę potrzebujesz.

Leasing dla nowych firm.

Masz samochód w leasingu – zaoszczędź na ubezpieczeniu

panialaczat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł