Trzy powody dla których warto wziąć pożyczkę pod kontrakt budowlany.

Podpisałeś kontrakt budowlany i co dalej?  Jak go sfinansować ? Pierwsza myśl: kredyt czy pożyczka pod kontrakt​?
Jeśli działasz w branży budowlanej wiesz, że nawet jeśli na początku wszystko idzie gładko i zgodnie z harmonogramem to musisz się liczyć z tym, że zdarzy się opóźnienie, wyczerpie się kredyt kupiecki u stałego dostawcy albo materiał będzie dostępny tylko u dostawcy, który oczekuje natychmiastowej płatności.

Admin -
Admin
kontrakt budowlany pożyczka

Pomimo braku problemów z pozyskaniem nowych zleceń branża budowlana jest w dość trudnej sytuacji. Z jednej strony boryka się z brakiem pracowników, a z drugiej z drogimi materiałami. Gdy podpisujesz kontrakt na roboty budowlane, jako przedsiębiorca powinieneś zaplanować środki i siły na jego realizację. Wróćmy zatem do postawionego wyżej pytania o sposób finansowania projektu.

Z artykułu dowiesz się:

Na czym polega pożyczka pod kontrakt budowlany?

 Gdy terminy gonią, a uzyskanie finansowania w banku zazwyczaj trochę trwa, warto sięgnąć po inne, szybsze rozwiązanie – pożyczkę pod kontrakt z Pozabankowych Instytucji Finansowych w skrócie PIF. 

 Na naszym rynku działa ich sporo. Zwykle oferują one przedsiębiorcom usługę faktoringu ale są również takie, które proponują pożyczki także pod kontrakty budowlane. Przyjrzyjmy się zatem warunkom, jakie trzeba spełniać przy pożyczce pod kontrakt budowlany;

 • Podstawowym atutem PIF na pewno będzie czas uzyskania finansowania i brak tak rygorystycznych, jak bankowe wymagań co do kondycji finansowej pożyczkobiorcy.
 • Zazwyczaj pożyczki pod kontrakt udzielane są w kwocie od 50 000,00 zł do 5 000 000,00 złotych.
 • Większość firm pożyczkowych udziela finansowania do 50 % wartości kontraktu ale warto poszukać firmy, która jest elastyczna i podchodzi do klienta indywidualnie.
 • Spłata pożyczki może następować jednorazowo lub w ratach i jest zazwyczaj  powiązana z terminami realizacji kontraktu i zapłaty za faktury wystawione z tytułu realizacji finansowanego kontraktu.
 • Zabezpieczeniem pożyczki mogą  być nieruchomości oraz środki trwałe czyli np. maszyny budowlane, samochody. 

Jakie zabezpiecznie jest wymagane przy finansowaniu kontraktu budowlanego?

Większość firm pożyczkowych wymaga zabezpieczenia na nieruchomościach na pierwszym lub kolejnym miejscu, ale część firm pożyczkowych ma w swojej ofercie również pożyczki pod zabezpieczenie na środkach trwałych.  Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego  na środkach trwałych jest o wiele tańsze i szybsze niż zabezpieczenie w postaci hipoteki, ponieważ wymaga tylko podpisania umowy zastawu i opłaty w kwocie 200,00 zł. Oczywiście w większości przypadków wymagana jest  również cesja  praw z kontraktu, jako dodatkowe zabezpieczenie źródła spłaty pożyczki.

Ważną kwestią w przypadku zabezpieczenia będzie też wycena nieruchomości i środków trwałych.  Tutaj również znajdziemy dwa warianty: firmy pożyczkowe, które wymagają operatu z nieruchomości i  środków trwałych, oraz firmy pożyczkowe, które same dokonują bezpłatnie wyceny tych zabezpieczeń.

Jakie dokumenty są wymagane?

Zazwyczaj instytucja finansująca kontrakt budowlany wymaga podstawowych dokumentów, takich jak:

 • dokumenty finansowe za ostatnie 2  lata
 • zestawienie środków trwałych
 • zaświadczenia o niezaleganiu lub zaleganiu w ZUS i US
 • kontrakt o roboty budowlane
 • dokumenty dotyczące zabezpieczenia np. numer kw nieruchomości, faktura zakupu środka trwałego, zdjęcia
 • wniosek i oświadczenie majątkowe

Obecnie wszystkie instytucje finansowe bankowe i pozabankowe sprawdzają swoich  klientów w wywiadowniach gospodarczych i w bazach typu KRD, BIK, BIG.   Jednak są instytucje pozabankowe które nie warunkują udzielenia pożyczki  brakiem wpisów w bazach. Można znaleźć firmę, która udzieli nam finansowania pomimo zaległości w ZUS, US, wpisu w KRD, a nawet w bazie BIG i BIK, jeżeli dotyczą one np. kredytów w restrukturyzacji lub opóźnień w spłacie rat kredytów.

Terminy i koszta – czyli samo sedno

Zazwyczaj tego typu pożyczki są rozpatrywane i udzielane w terminie 5 -10 dni od dostarczenia kompletu dokumentów.

Ostatnia kwestia to koszt pożyczki pozabankowej. Oferta zazwyczaj mieści się w przedziale od 20% do 40 % RRSO rocznie.  Tutaj działa bardzo prosta zasada – im większe ryzyko udzielania finansowania pod kontrakt, tym większy koszt pożyczki.

Pamiętaj:

Aby nie narazić się na perturbacje w realizacji kontraktu, a nawet kary umowne powinieneś sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • czy poradzisz sobie z realizacją kontraktu bez dodatkowego finansowania
 • czy masz szansę otrzymać finansowanie w banku, a jeśli tak czy możesz czekać na przejście procedur bankowych
 • czy jesteś w stanie ponieść koszt finansowania wyższy niż bankowy aby otrzymać finansowanie w krótkim czasie.

Pożyczka pod kontrakt – przykład działania

Wyobraź sobie teraz, że jesteś przedsiębiorcą, który wygrał kontrakt na roboty budowlane dla gminy. Kwota kontraktu wynosi 1 600 000,00 zł, a  termin oddania prac mija za 7 miesięcy.

Niestety fakturowanie jest jednorazowe po zakończeniu całego kontraktu – ostatnio coraz częściej spotyka się przetargi, w których nie ma częściowego fakturowania.  Dostawcy nie zgadzają się na zwiększenie limitu kupieckiego albo wręcz się z niego wycofują. 

Widniejesz w bazie BIK, co nie pomaga w wystartowaniu projektu. W tej sytuacji warto zdecydować się na finansowanie pozabankowe.  

Na dokończenie robót kontraktu potrzebujesz pilnie pożyczyć 500 000,00 zł na okres 3 miesięcy.  Jako zabezpieczenie możesz zaproponować mieszkanie warte około 300 000,00 zł  i koparkę wartą około 200 000,00 zł. Gdy gmina wyraził zgodę na cesję z praw z kontraktu można jeszcze dodatkowo zaproponować cesję na zabezpieczenie.  

Warto złożyć wnioski z zapytaniem do min. 3 firm pożyczkowych. Odrzucamy firmy, które wymagają sporządzenia operatów szacunkowych. Bierzemy pod uwagę pozostałe, które składają wstępne oferty, jak np. poniżej:

I propozycja – pożyczka na 300 000,00 zł co stanowi 70% wartości zabezpieczenia

II propozycja – z wyższymi kosztami ale w wysokości 500 0000 zł czyli do 100% wartości zabezpieczenia

Całość formalności związanych z rozpatrzeniem wniosku, podpisaniem umowy, ustanowieniem zabezpieczenia i wypłatą środków mogą trwać maksymalnie 10 dni.

Pamiętaj:

Warto rozeznać rynek finansowy aby w razie potrzeby sprawnie zebrać oferty i uzupełnić niezbędne środki. Jeżeli podejmujesz rozmowy z podmiotem pozabankowych dobrze byłoby spotkać się z przedstawicielem tej firmy i zebrać informację, jak długo firma działa, jaki ma kapitał. Dokładnie przeczytać zapisy proponowanej umowy. Sytuacja na rynku budowlanym jest tak dynamiczna, że dobrze mieć partnera, z którym będziemy mogli współpracować w dłuższym okresie.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ TERAZ PYTANIE

Doradca finansowy

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.