Kupujesz samochód na firmę? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę

Zakup auta na firmę to dzisiaj jeden z ważniejszych wyborów przy własnej działalności. Dlatego sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
samochód na firmę

Potrzebujesz pomocy przy finansowaniu auta? Zleć Pani Ali znalezienie oferty leasingu, pożyczki lub ubezpieczenia. Pani Ala przygotuje oferty dostępne na rynku i będzie negocjować ceny. 

czat o finansach

 

Czas czytania ok. 4 min.

Z artykułu dowiesz się:

Jak kupić samochód na firmę?

Przedsiębiorca może kupić samochód na jednoosobową działalność gospodarczą, jak i na spółkę. Auto wprowadza się jako środek trwały do firmy. Samochód na jednoosobową firmę można kupić:

 • bez VAT (od podmiotu zwolnionego z podatku VAT),
 • na podstawie umowy sprzedaży od osoby prywatnej,
 • fakturę VAT marża w szczególnych przypadkach,
 • fakturę VAT.

Alternatywą dla zakupu auta ze środków własnych, kredytu czy pożyczki leasingowej jest leasing lub wynajem długoterminowy. Abonament na samochód to koszt ok. kilkuset złotych miesięcznie, a w cenie jest już serwis czy ubezpieczenie. Przedsiębiorca nie ponosi kosztu wartości samochodu i może wymieniać auta na nowe.

Definicję samochodu na firmę podaje ustawa o podatku VAT1. Pojazd samochodowy na firmę umożliwia poruszanie się z prędkością większą niż 25 km/h i posiada masę mniejszą niż 3,5 tony. Samochody firmowe to także tzw. pojazdy specjalne użytkowane jako narzędzie pracy.

Czy można kupić samochód na firmę bez prawa jazdy?

Przedsiębiorcy bez prawa jazdy mogą kupić samochód na firmę. Auto może być wpisane w środki trwałe i amortyzowane. Przedsiębiorca nie może nim kierować, więc ubezpieczyciel auta zapyta o rzeczywistego kierowcę. W zależności od tego, kto zostanie właścicielem pojazdu, będzie zależeć koszt ubezpieczenia.

paniala faktoring odwrotny

Samochód na firmę i prywatnie, czyli użytkowanie 2w1

Samochód na firmę z floty pojazdów może być wykorzystywany także do celów prywatnych. Przedsiębiorca wykorzystuje wtedy auto w tzw. sposób mieszany. Jest wtedy zobowiązany do odliczania 50% VAT-u. W koszty uzyskania przychodu wlicza się wydatki związane z wykorzystywaniem auta do działalności gospodarczej.

Leasing samochodu na firmę

Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu zoptymalizujesz politykę podatkową firmy, dzięki możliwości odliczenia podatku VAT od rat miesięcznych. Umowa leasingu auta na firmę określa, że przedsiębiorca pokrywa:

 • wydatki eksploatacyjne auta,
 • ubezpieczenie samochodu OC i AC

Po zakończeniu leasingu przedsiębiorca wykupuje pojazd za ustalony procent jego wartości i używa go dalej lub sprzedaje. Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje leasingu; leasing operacyjny, leasing finansowy oraz leasing zwrotny. Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym , a leasingiem finansowym piszemy w https://paniala.pl/wiedza/jakie-sa-rodzaje-leasingu-i-jak-dopasowac-go-do-dzialalnosci-firmy/ 

Jaki jest koszt maksymalny samochodu na firmę?

Przepisy nie wyznaczają, jak drogi samochód może kupić przedsiębiorca. Wartość auta wpływa na sposób rozliczania. Jeżeli wartość samochodu osobowego przewyższa 20000 euro w przeliczeniu na złotówki według kursu NBP z dnia przekazania samochodu do używania, pojawiają się ograniczenia dotyczące rozliczania kosztów. Amortyzowana jest cała wartość auta. W koszty uzyskania przychodu zalicza się odpisy amortyzacyjne tylko do kwoty 20 000 EUR. Limitom podlega także ujęcie składek na ubezpieczenie AC w kosztach. Wydatki na eksploatację auta są zaliczane do kosztów.

auto na firmę

Jaki samochód na firmę wybrać?

Jaki samochód na firmę kupić? Przedsiębiorcy mogą rozważać zakup auta konkretnego producenta, samochodu nowego lub używanego, sprowadzenie pojazdu z zagranicy, jak w leasingu maszyn. Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę zarówno ograniczenia dotyczące np. odpisów amortyzacyjnych, jak i wybór typu paliwa czy gabarytów auta. Nie polecamy zakładać z góry sztywnych widełek cenowych. Warto mieć w zapasie kilka tysięcy złotych, aby bezwzględnie nie odrzucać niektórych ofert.

Uszkodzony samochód na firmę

Czy można kupić uszkodzone auto na firmę? Tak. Plusem samochodu powypadkowego jest okazyjna cena. Zanim samochód zostanie uznany za środek trwały w firmie, do jego wartości początkowej dopisuje się wydatki na uzdatnienie auta do użytkowania. Do tych kosztów zalicza się np. zakup materiałów, koszty usług mechaników i podobne.

Jaki samochód na firmę kupić – nowy czy używany?

Wbrew pozorom kupno samochodu z salonu może opłacać się bardziej niż kupno używanego auta. Sporo zależy od sposobu finansowania. Na przykład firmy leasingowe chętniej podejmują się finansowania nowych pojazdów. Alternatywą jest zakup auta używanego za pomocą kredytu. Nawet jeśli udałoby się obniżyć wysokość rat, to pamiętaj, że na samochód używany nie masz już gwarancji. Ponadto TU ubezpieczają chętniej nowe auta niż potencjalnie bardziej awaryjne.

Nowy samochód na firmę – zalety i wady

Największą jest możliwość wyboru najnowszego modelu na rynku. Z drugiej strony – dzisiaj auta szybko tracą na wartości. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing bez wykupu, aby po zakończeniu umowy użytkować w ten sam sposób nowy model. Intratne oferty finansowania nowych aut są dostępne jako leasing producenta. Takie oferty mają popularne marki aut na rynku – Skoda, Volkswagen, Hyundai, Toyota itp. W przypadku sprzedaży samochodu, który jest stosunkowo nowy, przedsiębiorca może pozyskać większą gotówkę niż w przypadku sprzedaży samochodu z kolejnej ręki.

Samochód używany na firmę – zalety i wady

Według przepisów podatkowych samochód jest używany, kiedy ma minimum pół roku. Największym plusem samochodu poleasingowego jest niższa cena zakupu za gotówkę i szybsza amortyzacja (indywidualna trwająca minimum 2,5 roku). Największą wadą auta używanego może być jego faktyczny stan. Zarówno sprzedawcy prywatni, jak i handlarze mogą próbować go ukryć. Ponadto używanemu pojazdowi może nie przysługiwać już gwarancja, a ubezpieczyciel naliczy wyższe składki. Jeżeli źródłem finansowania ma być leasing, firma może wymagać wyższej marży. Okres umowy leasingu jest wtedy odpowiednio skrócony względem wieku auta.

paniala faktoring odwrotny

Księgowość i podatki a samochód na firmę

Jak rozliczać samochód firmowy?

Różnice w księgowaniu kosztów związanych z samochodem firmowym zależą m.in. od sposobu użytkowania auta w firmie, rodzaju finansowania, pochodzenia samochodu (nowy czy z drugiej ręki), rodzaju wybranej amortyzacji itp. Rozliczeniami dla nawet jednoosobowej działalności gospodarczej może zajmować się zewnętrzna księgowość, ale przedsiębiorca powinien znać podstawowe fakty.

Samochód osobowy na firmę a VAT

VAT od wydatków na samochód firmowy można odliczać w wysokości 50 lub 100%. Wysokość zależności od tego, czy auto jest używane do celów prywatnych, czy do celów firmowych. Pełne odliczenie VAT wymaga zgłoszenia samochodu do urzędu na druku VAT-26, stworzenia regulaminu użytkowania i prowadzenia kilometrówki do celów VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnej a samochód na firmę

Zakup samochodu na firmę od osoby fizycznej jest objęty podatkiem PCC. W ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego przedsiębiorca musi złożyć deklarację i zapłacić podatek w wysokości 2% wartości rzeczy ruchomej. Podatek zwiększa wartość początkową auta i wysokość odpisów amortyzacyjnych.

Kiedy nie trzeba płacić PCC za zakup używanego samochodu na firmę?

Jeśli sprzedawca auta jest podatnikiem VAT. Aby kupujący mógł być zwolniony z PCC, auto musi należeć do składników majątku firmy sprzedającego.

Amortyzacja samochodu na firmę

Amortyzacja samochodu osobowego w firmie dotyczy przedsiębiorców, którzy wpisują auto firmowe do środków trwałych. Taka sytuacja zachodzi przy kupnie auta za gotówkę, na kredyt, pojazdu w leasingu finansowym, wprowadzeniu auta prywatnego do firmy.

Przedsiębiorca ma do wyboru 3 rodzaje amortyzacji auta osobowego:

 • liniową – maksymalna roczna stawka to 20%,
 • indywidualną – maksymalna roczna stawka dla pojazdów używanych to 40%,
 • jednorazową – dla pojazdu, którego wartość początkowa nie była wyższa niż 10000 zł netto dla vatowców i brutto dla nievatowców.

W przypadku elektrycznego samochodu na firmę odpisy amortyzacyjne nie mogą być wyższe niż 300 00 euro (w przeliczeniu na złotówki po kursie NBP z dnia przekazania pojazdu do użytkowania).

Ryczałt a samochód na firmę

Ryczałt przysługuje pracownikowi firmy, który używa samochodu prywatnego do celów służbowych i jest to udokumentowane umową. Przedsiębiorca zwraca koszt użytkowania auta na podstawie obliczonych stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Maksymalna kwota ryczałtu za samochód w firmie jest uzależniona od pojemności silnika pojazdu (do 900 cm3 i powyżej 900 cm3) i limitu kilometrów (300, 500, 700 km). Limit kilometrów w ryczałcie jest wyznaczany na podstawie liczby mieszkańców miasta będącego miejscem pracy.

Przykład: Ryczałt a samochód osobowy w firmie

Samochód osobowy o pojemności silnika do 900 cm3, będący autem pracownika, nie przejeżdża więcej niż 300 km w miesiącu w mieście do 100 tys. mieszkańców. Stawka za 1 km przebiegu dla takiego pojazdu wynosi 0,5214 zł, zatem maksymalny miesięczny koszt ryczałtu nie będzie większy niż 156,42 zł.

Czy kilometrówka dla samochodu w leasingu jest obowiązkowa?

Na wstępie należy odróżnić kilometrówkę dla celów VAT i kilometrówkę dla celów PIT. Pierwszą prowadzi się dla samochodu do celów firmowych. Auto musi być zgłoszone do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Wtedy od pojazdu można odliczyć 100% VAT. Jeśli od auta w leasingu operacyjnym jest odliczane 50% VAT, nie trzeba prowadzić kilometrówki dla celu VAT. Do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wtedy wszystkie wydatki na samochód. Kilometrówkę dla celów PIT prowadzi się dla samochodu na firmę do celów prywatnych (auto nie jest wprowadzone do środków trwałych). Na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu oblicza się, ile wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zakup samochodu na firmę a podatek dochodowy

Jak rozlicza się zakup samochodu na firmę w kwestii podatku dochodowego?
Do kosztów uzyskania przychodu zaliczają się koszty związane z użytkowaniem auta. W tym zakup ubezpieczeń – poza dobrowolnymi takimi jak AC czy Assistance. Pozostałe różnice zależą od formy finansowania auta. Jeżeli samochód na firmę został kupiony na kredyt, w koszty uzyskania przychodu wpisuje się także odsetki rat kredytowych. W leasingu operacyjnym w koszty zalicza się również opłaty wstępne i raty leasingowe. W modelu finansowym w kosztach znajdą się zaś odsetki rat i odpisy amortyzacyjne.

Jak sfinansować samochód na firmę?

Zakup auta na firmę można sfinansować jednorazowo lub na raty z wykorzystaniem pomocy zewnętrznej banku czy firmy leasingowej. Sposoby finansowania samochodu w firmie to:

 • leasing operacyjny lub finansowy,
 • kredyt samochodowy lub gotówkowy,
 • wynajem długoterminowy,
 • zakup za gotówkę.

Leasing czy kredyt na auto?

Wybór zależy od aktualnej oferty na rynku. Koszty mogą być porównywalne. Leasing uchodzi za finansowanie łatwiej dostępne i nie zobowiązuje przedsiębiorcy do wykupienia samochodu. Ciekawostką jest fakt, że leasing nieruchomości jest mniej popularny niż kredyty na mieszkanie, lokale itp.

Leasing czy zakup auta za gotówkę?

Na początku działalności bieżące środki własne warto przeznaczyć na rozwój firmy w celu stania się istotną konkurencją na rynku. Na wyposażenie firmy można wziąć leasing biurowy, na samochód – leasing dla nowej firmy. W pracy sezonowej przedsiębiorcy minimalizują koszty dzięki leasingowi pracowniczemu.

Leasing czy wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy jest bardziej elastyczną i mniej kosztowną formą finansowania auta niż leasing. Przedsiębiorca płaci tylko za użytkowanie samochodu. Nie spłaca jego wartości. Abonament nie opłaca się, jeżeli właściciel firmy chce wykupić użytkowane auto na koniec umowy.

leasing dla nowych firm

Kalkulator samochodu na firmę

Kalkulator leasingowy auta na firmę to bezpłatne narzędzie online. Pomaga w obliczeniu kosztu auta w zależności od formy finansowania. Bardziej rozbudowane kalkulatory mają opcję porównywania leasingu z kredytem, różnych modeli leasingu itp.

Samochód na firmę a formalności

Najprzyjemniejsza część zakupu samochodu na firmę to oczywiście wybór pojazdu zarówno nowego, jak i od osoby prywatnej. Formalności po tym etapie mogą sprawiać problemy. Więcej o najważniejszych dokumentach przeczytasz w artykule o zakupie samochodu.

Kto może być współwłaścicielem samochodu na firmę?

Współwłaścicielem auta na firmę może być dowolna osoba.

Co wpisać w dowodzie rejestracyjnym samochodu na firmę?

Dane takie jak imię i nazwisko właściciela, jego adres lub pełną nazwę firmy.

Chcę zawiesić lub zlikwidować działalność. Co z samochodem?

W przypadku zawieszenia lub likwidacji działalności gospodarczej samochód może zostać sprzedany lub wycofany do celów prywatnych. Jeżeli jest finansowany przez leasing, jego użytkowanie może być kontynuowane w leasingu konsumenckim.

Samochód na firmę a ulga rehabilitacyjna?

Jeżeli w firmie prywatne auto jest wykorzystywane także do np. transportowania na rehabilitację osoby niepełnosprawnej, może zostać odliczona ulga rehabilitacyjna. Odliczanie ulgi określa art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Samochód na firmę a darowizna

Firmowy samochód jako środek trwały może zostać przekazany w darowiźnie np. członkowi rodziny. Ustawa o PIT i ustawa o VAT regulują kwestie podatkowe w tym aspekcie. Osoba obdarowana może zostać zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Przedsiębiorca musi mieć na uwadze podatek od towarów i usług.

Jakie paliwo w samochodzie na firmę?

Jaki napęd w samochodzie firmowym wybrać? Do dyspozycji są:

 • diesel,
 • benzyna,
 • hybryda,
 • elektryczny.

Decyzja zależy od sposobu użytkowania auta. Diesel jest polecany dla aut używanych często na długich trasach. Im mniej kilometrów ma przemierzać firmowe auto, tym bardziej opłaca się benzyna. Auto na benzynę jest tańsze w zakupie od diesla i mniej awaryjne. Jest tak ze względu na brak filtra DPF. Filtr może szybko się zapchać przez warunki w zakorkowanym mieście.

Hybryda to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego, które mogą być używane naprzemiennie lub jednocześnie. Niestety silnik hybrydowy zwiększa znacznie koszt pojazdu.

Plusem samochodu z napędem elektrycznym jest atrakcyjne rozliczanie. To auto nie posiada pojemności silnika. Nie trzeba prowadzić dla niego kilometrówki, więc wszystkie wydatki stają się kosztami uzyskania przychodu. Minusem aut elektrycznych jest uzależnienie od stacji ładujących.

Leasing dla nowej firmy

Dofinansowanie

Jest możliwe pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup samochodu na firmę. O leasing samochodu z dopłatą unijną można się ubiegać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Dotacja może być jednorazowa (w wysokości wartości leasingowanego przedmiotu) lub wypłacana ratalnie. Pokrywa tylko tzw. koszty kwalifikowane, do których nie należy np. marża leasingodawcy czy podatek VAT. W zależności od wybranego programu mogą być preferowane konkretne modele leasingu.

Skorzystanie z pieniędzy unijnych zobowiązuje przedsiębiorcę do zapewnienia firmie okresu trwałości. W danym okresie nie można ani zamknąć działalności, ani sprzedać przedmiotu leasingu, który był częściowo finansowany przez UE. Jeżeli dopłaty są ratalne, ten okres zaczyna się liczyć dopiero od zakończenia umowy. Wykup jest wtedy obowiązkowy.

Auto firmowe z zagranicy?

Zakup samochodu firmowego za granicą niesie ze sobą konsekwencje w postaci specyficznych rozliczeń podatkowych i dodatkowych kosztów. Rozliczenie kupna samochodu z zagranicy zależy przede wszystkim od kraju, z jakiego zostanie sprowadzony pojazd, oraz od sprzedawcy. Na przykład w przypadku zakupu samochodu na firmę z Niemiec od osoby prywatnej nie ma obowiązku zapłaty VAT-u. Nabywca płaci VAT w przypadku WNT – wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, które reguluje, jakie warunki musi spełnić samochód. Kosztem dodatkowym jest np. przetłumaczenie wszystkich dokumentów na język polski i akcyza na samochody 2018.

Zapłaty akcyzy i podatku VAT możesz uniknąć, kupując samochód na firmę w Czechach. Dokładniej – samochód na czeską firmę. Przedsiębiorcy szukający oszczędności zakładają w Czechach spółkę z o. o., kupują już istniejącą lub udziały w spółce i rejestrują na nią samochód. Oszczędności od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych brzmią wspaniale, lecz na uwadze trzeba mieć potencjalną kontrolę czeskiego urzędu skarbowego.

samochód na firmę a odliczenia podatku
Możliwość wykorzystania samochodu firmowego do prywatnych zadań jest ukłonem ze strony ustawodawcy. Należy jednak pamiętać, ze w przypadku korzystania z samochodu w formie 2w1 tylko 50% kosztów podlega odliczeniu.

Zakup samochodu osobowego na firmę a koszty uzyskania przychodu

Odliczenia przysługujące za samochód osobowy na firmę zależą przede wszystkim od rodzaju finansowania. Korzyści to oczywiście koszty uzyskania przychodu, które wpływają na zmniejszenie podatku dochodowego. W koszty wpisuje się wydatki związane z korzystaniem z auta (składkę na ubezpieczenie OC, paliwo, wymiana części). Dzięki leasingowi lub kredytowi możliwe jest skorzystanie z tarczy podatkowej, czyli odliczenie m.in. odsetek kredytowych i rat leasingowych, co obniża podstawę opodatkowania.

Aby wydatki stały się kosztami uzyskania przychodu, muszą być:

 • udokumentowane,
 • nie wykluczone z katalogu kosztów uzyskania przychodu,
 • wykazane jako wydatki w celu osiągnięcia albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Wróćmy na moment do wydatków na paliwo. Od zakupu paliwa i innych wydatków na eksploatację auta można odliczyć 50% VAT, jeśli auto jest używane do celów firmowych i prywatnych. Odliczenie 100% VAT jest właściwe dla aut używanych tylko do celów firmowych.

Jak ubezpieczyć leasingowany samochód na firmę?

Dla auta firmowego w leasingu obowiązkowym ubezpieczeniem jest zarówno OC, jak i AC. Ubezpieczenie samochodu na firmę to obowiązek leasingodawcy, który dolicza za tę czynność opłatę. Wnioskujący może zająć się samodzielnie ubezpieczeniem auta w leasingu, ale:

 • leasingodawca zażąda za to opłaty,
 • ubezpieczenie musi zostać zapłacone z góry,
 • warunki ubezpieczenia muszą zostać zaakceptowane przez firmę leasingową.

Zdecydowanie mniej angażujące jest skorzystanie z oferty leasingodawcy. Może on liczyć na zniżki w TU niedostępne dla przeciętnej osoby. Leasingobiorca może wykupić ubezpieczenie GAP. Chroni ono finansowo na wypadek kradzieży leasingowanego auta czy szkody całkowitej.

Sprzedaż samochodu na firmę po wykupie

Kiedy można sprzedać samochód na firmę?

Jeżeli leasing nie był dofinansowany z UE, nie ma ograniczeń czasowych.

Sprzedaż auta jest opodatkowana 23% VAT i należy ją wykazać jako przychód w KPiR oraz zapłacić od niej podatek dochodowy. Długość okresu od wykupu do sprzedaży auta ma znaczenie dla korekty podatku naliczonego. Przedsiębiorca może odliczyć kwotę VAT z faktury wykupu w ciągu 12 miesięcy od dnia wykupu samochodu, którego wartość początkowa nie była wyższa niż 15 000 zł.

Potrzebujesz pomocy przy finansowaniu auta? Zleć Pani Ali znalezienie oferty leasingu, pożyczki lub ubezpieczenia. Pani Ala przygotuje oferty dostępne na rynku i będzie negocjować ceny. 

 

paniala czat
panialaczat

To jest aktualizacja artykułu z 06.2018 r.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł