Samochód firmowy do celów prywatnych – jak rozliczać w 2020 r.

Kupujesz samochód na firmę ale masz zamiar używać go nie tylko do celów służbowych? Przygotuj się na sporą dawkę wiedzy !

Admin -
Admin
samochód firmowy
cztabot PniAla

Czas czytania 3 minuty.

Z tekstu dowiesz się o:

Udostępnianie samochodu pracownikom

Kiedy pracodawca udostępnia samochód firmowy swoim pracownikom ma dwa wyjścia – może udostępnić taki pojazd nieodpłatnie bądź odpłatnie. Jednak w każdym przypadku pracodawca będzie miał obowiązek ewidencjonowania przychodu pracownika pod względem podatkowym, jak i ZUS.

Samochód firmowy do celów prywatnych – jak rozliczać

Kiedy udostępniasz swojemu pracownikowi pojazd do celów prywatnych, wtedy powstaje u niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Taki przychód dolicza się do przychodów, które Twój pracownik osiąga ze stosunku pracy. W przepisach ryczałt za korzystanie z takiego pojazdu został określony na 250 zł miesięcznie (8,33 zł dziennie). Dotyczy to pojazdów, których pojemność silnika nie przekracza 1600 cm³ lub 400 zł miesięcznie (13,33 zł dziennie). Natomiast, kiedy Twój pracownik korzysta z pojazdu prywatnie np. tylko w dni wolne od pracy, aby to ustalić korzystasz ze stawki dziennej. Twój pracownik powinien prowadzić ewidencję wyjazdów prywatnych.

paniala

Kiedy pracownik korzysta z auta firmowego odpłatnie

Jeżeli Twój pracownik przez cały miesiąc korzysta z auta w celach prywatnych, ale odpłatnie warto pamiętać o rozliczeniu przychodu. Wtedy przychodem dla pracodawcy jest różnica pomiędzy ustalonym w przepisach ryczałtem, a kwotą, którą zapisał w umowie użytkowania tego samochodu do celów prywatnych. Jeżeli ta kwota jest wyższa od ryczałtu wtedy nie powstaje przychód.

Więcej w temacie samochód firmowy przeczytasz tutaj:

 1. Wynajem długoterminowy, czy leasing ?
 2. Kontrola skarbowa, a leasing. 5najczęstszych wątpliwości urzędników.
 3. Jak utrzymać płynność finansową w firmie transportowej

Przejazd samochodem służbowym z pracy do domu – jak rozliczać

Przepisy nie określają kwestii przejazdu z domu do pracy. Jeżeli nie chcemy aby przejazdy te zostały uwzględnione, jako podróże prywatne pamiętajmy o następujących sprawach;

 • w umowie o użytkowanie samochodu służbowego i wewnętrznych regulaminach powinno zostać określone miejsce parkowania samochodu służbowego (w miejscu zamieszkania pracowników).
 • Tak samo wygląda sytuacja, kiedy pracownik okazjonalnie parkuje samochód w miejscu zamieszkania – nie osiąga przychodu ze stosunku pracy.
auto firmowe paniala

Koszty podatkowe

Do kosztów podatkowych zaliczysz 75% wydatków, które są związane z użytkowaniem pojazdu wykorzystywanego do celów prywatnych i służbowych. Jest tak, jeśli auto firmowe udostępniasz bezpłatnie swojemu pracownikowi. Natomiast jeżeli pojazd będzie udostępniany odpłatnie, to kosztem będą wszystkie wydatki. 

VAT a samochód firmowy do celów prywatnych

Jak wiadomo korzystanie z pojazdów w celach prywatnych i firmowych uprawnia do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym pojazdem. 

Przychód pracownika w związku z użytkowanym pojazdem nieodpłatnie nie podlega opodatkowaniu VAT (dotyczy wtedy kiedy pracodawca miał prawo do odliczenia 50% VAT lub w ogóle nie miał do tego prawa). 

Jeżeli samochód jest udostępniany odpłatnie pracodawca jest zobligowany do wykazania należnego VAT z tytułu zryczałtowanego przychodu pracownika.

Przychody pracodawcy – kiedy odpłatnie udostępniasz auto pracownikom

Kiedy odpłatnie udostępniasz swoim pracownikom samochody firmowe jest to traktowane jako świadczenie usługi wynajmu. Przychodem dla Ciebie będzie wartość netto usługi. Za datę przychodu przyjmuje się najpóźniej dzień uregulowania płatności lub wystawienia Twojemu pracownikowi faktury. Jeśli określiłeś w umowie użytkowania samochodu okres, w którym będziesz przyjmował należności za użytkowanie pojazdu, wtedy datą powstania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

paniala
PaniAla czat o finansowaniu

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.