Interesuje Cię leasing sprzętu? Zleć Pani Ali znalezienie oferty i negocjację cenę. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
Dzięki leasingowi można wyposażyć firmę w meble, urządzenia telekomunikacyjne i IT czy oprogramowanie. Możesz również sfinansować klimatyzację i wentylację w lokalu bądź zakupić drogi sprzęt estradowy będący źródłem Twojego przychodu. W leasing można wziąć nawet ekspres do kawy do biura.
Co to jest leasing sprzętu?
Leasing sprzętu to przekazanie przez leasingodawcę przedmiotu do użytkowania leasingobiorcy na określony czas i za ustaloną kwotę płatną w ratach. Leasing sprzętu jest formą wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają wystarczających środków na zakup pożądanego sprzętu. Dzięki leasingowi nie muszą ciąć kosztów i kupować najtańszego sprzętu na rynku a dokładnie taki jaki wspiera ich rozwój.
Na podstawie art. 17a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia się leasing operacyjny i finansowy. Te dwa warianty są dostępne dla leasingu sprzętu. Korzyścią płynącą z obu jest tarcza podatkowa, a czym się różnią?
Co to jest leasing operacyjny sprzętu?
Leasing operacyjny sprzętu to rodzaj leasingu, w którym przedmiot leasingowany jest składnikiem majątkowym leasingodawcy, więc jego jest obowiązek amortyzacji. Podatek VAT jest wliczony w raty spłacane przez leasingobiorcę.
Kosztem uzyskania przychodów jest kwota rat netto, opłata wstępna za leasing, opłaty manipulacyjne i prowizje, koszt użytkowania sprzętu. Umowa musi zostać podpisana na okres dłuższy niż 40% normatywnego czasu amortyzacji sprzętu (w leasingu nieruchomości umowa zostaje podpisana na co najmniej 10 lat). Szczegółowo o leasingu operacyjnym piszemy w tekście: Leasing operacyjny – efektywne rozwiązanie dla przedsiębiorców.
Co to jest leasing finansowy sprzętu?
W leasingu finansowym sprzętu przedmiot leasingowany jest składnikiem majątkowym leasingobiorcy, więc do jego obowiązków należy amortyzacja sprzętu. Leasingobiorca płaci z góry podatek VAT, wraz z pierwszą ratą leasingową. Kosztem uzyskania przychodów są odsetki rat leasingowych, koszt użytkowania sprzętu i odpisy amortyzacyjne. Umowa musi zostać podpisana na minimum 12 miesięcy. O leasingu finansowym bardzo szczegółowo piszemy w Leasing finansowy i jego znaczenie dla finansowania firm.
Jaki sprzęt biurowy można wziąć w leasing?
Leasing sprzętu biurowego jest doskonałą alternatywą dla zakupu sprzętu do biura w sytuacji, w której przedsiębiorcy nie stać na zakup wyposażenia za własne środki. Comiesięczne raty leasingowe są przystępniejszą formą dla ograniczonego budżetu. Pozwalają również zachować płynność finansową firmy i utrzymać kapitał obrotowy na określonym, bezpiecznym poziomie.
W leasing można wziąć zarówno sprzęt elektroniczny, sprzęt RTV czy markowe komputery Apple. Leasingowi sprzętu podlega zarówno sprzęt biurowy, taki jak drukarki, telefon ale również ekspres do kawy. Dla właściciela zakładu fotograficznego czy grafika prowadzącego własną działalność gospodarczą jest dostępny leasing sprzętu fotograficznego, dzięki któremu już na początku prowadzenia biznesu nie trzeba wykładać co najmniej kilku tysięcy złotych na aparat i akcesoria.
Czytaj także:
Leasing samochodu w 3 prostych krokach.
Rodzaje leasingu. Jak wybrać właściwy.
Leasing na sprzęt używany
Przedsiębiorca może wziąć również leasing na sprzęt używany. To często powtarzany mit, że leasing sprzętu używanego jest tańszy. Dlaczego nie jest to prawda? Do rat leasingowych dolicza się bowiem wyższą opłatę wstępną, a ubezpieczenie już zużytego sprzętu także kosztuje więcej. Ponadto firmy leasingowe zastrzegają, że używany sprzęt w dniu zakończenia umowy nie może przekroczyć wieku 10 lat. Zatem sprzęt 6-letni można wziąć w leasing maksymalnie na 4 lata. W przypadku leasingu sprzętu IT do biura lepiej zdecydować się na nowe urządzenia głównie ze względu na szybki postęp technologiczny.
Czy leasing sprzętu IT się opłaca?
Czy leasing operacyjny sprzętu komputerowego zawsze się opłaca? Niekoniecznie. Jeżeli prowadzisz 1-osobową działalność gospodarczą i potrzebujesz laptopa, aby swobodnie zmieniać miejsce pracy, bardziej od leasingu laptopa lub kredytu bankowego na sprzęt może opłacać się pożyczka leasingowa.
Jest ona łatwiejsza do uzyskania pod względem formalności niż kredyt bankowy oraz nie ma określonego minimalnego czasu trwania umowy. Plusem jest także niższa co miesięczna rata, która nie uwzględnia podatku VAT. Jednak posiadanie pożyczki leasingowej wpływa na zdolność kredytową, może więc obniżyć szansę na przyznanie np. kredytu na remont. W przypadku pożyczki leasingowej laptop staje się od razu własnością pożyczkobiorcy.
Co jeśli firma planuje wykup po okresie leasingowania?
Jeśli przedsiębiorca planuje na koniec umowy leasingu wykupić sprzęt, powinien obliczyć całkowity koszt leasingu. Może wykorzystać do tego kalkulator leasingowy. Obliczony w ten sposób koszt należy porównać go do kosztu pożyczki leasingowej.
Leasing komputerów i urządzeń wielofunkcyjnych dla firm pozwala na wyposażenie pracowników w nowoczesny sprzęt i przyznanie im dostępu do innowacyjnych rozwiązań bez potrzeby posiadania środków w wysokości wartości sprzętu.
Księgowość i podatki a leasing sprzętu
Leasing sprzętu a VAT
W leasingu operacyjnym sprzętu (kwalifikowanym jako usługa) podatek VAT jest wliczony w regularne raty. Natomiast w leasingu finansowym (jako dostawa towaru) VAT jest płatny z góry z pierwszą ratą leasingową. W przypadku leasingu samochodu osobowego można odliczyć VAT w 100% bądź 50%.
Zależy to od poniższych czynników:
- czy auto służy tylko do celów firmowych,
- jest zarejestrowane w urzędzie i jest prowadzona jego ewidencja,
- czy jest wykorzystywane do celów prywatnych i firmowych.
Leasing sprzętu a amortyzacja
W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje osoba finansująca. W leasingu finansowym amortyzacja jest obowiązkiem leasingobiorcy. W leasingu finansowym sprzęt jest zaliczany do środków trwałych w firmie, a mały podatnik (z niewielkim obrotem rocznym) może jednorazowo amortyzować ten środek, jeżeli jego wartość jest mniejsza niż 10 000 zł.
Leasing sprzętu a KPiR
Jak wpisać fakturę za leasing do księgi przychodów i rozchodów?
Pod datą wystawienia faktury za ratę leasingową wpisuje się dokument do KPiR w kolumnie Pozostałe wydatki. Data otrzymania faktury od leasingodawcy jest dniem zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów.
Leasing sprzętu a CIT i PIT
Jednym z warunków finansowania sprzętu może być dostarczenie firmie leasingowej deklaracji CIT i PIT. Dokumentują one dochód za ostatnie 12 miesięcy. Z kolei ustawa o CIT podaje kryteria kwalifikujące leasing jako operacyjny lub finansowy. Od kwalifikacji zależy prawidłowe księgowanie leasingu.
Leasing sprzętu dla nowych firm
Usługi leasingowe są dostępne dla nawet nowo otwartych działalności gospodarczych. Choć może je obejmować wysoki wkład własny – nawet do 20% wartości leasingowanego sprzętu. Warunki leasingu urządzeń dla nowych firm są klarowne dla osób mających po raz pierwszy styczność z tematem. Procedury ubiegania się o leasing – maksymalnie uproszczone.
Jesteś osobą zainteresowaną samochodem na firmę lub leasingiem IT dla nowych firm i zastanawiasz się nad kosztami?
Na początku musisz wiedzieć, że firma leasingowa ma prawo do ograniczenia minimalnej i maksymalnej wartości leasingowanych urządzeń. Na przykład od 1 000 do 20 000 zł netto. W przypadku większych kwot leasing online może być niemożliwy. Wtedy nowa firma będzie musiała posiadać poręczenie od innej, która funkcjonuje już na przykład 2 lata na rynku i ma pozytywną zdolność kredytową.
Aby ubiegać się o leasing online, wystarczy wypełnić i wysłać wniosek (wraz z dokumentami rejestrowymi Twojej firmy). Cały proces można zamknąć online nawet w jeden dzień. Niekiedy decyzję zwrotną otrzymuje się nawet w 15 minut od otrzymania wniosku. Leasingodawca wyznacza wkład własny i ustala czas trwania umowy na leasing sprzętu nowego lub używanego. Właściciel świeżo założonej firmy musi pamiętać, że raty leasingowe obowiązują nawet wtedy, kiedy sprzęt jest uszkodzony i nie można go użytkować.
Jakie branże korzystają z leasingu sprzętu dla profesjonalistów?
Popularność leasingu dla branż rośnie z każdym rokiem. Szczególnie branża medyczna oraz firmy budowlane wydają się być głównym motorem rynku leasingu. Leasing pozwala na natychmiastowe zwiększenie konkurencyjności. Często jest to korzystanie ze sprzętu wysokiej jakości bez konieczności wyłożenia dużej kwoty ze środków własnych.
Leasing sprzętu medycznego
Leasing na sprzęt rehabilitacyjny, stomatologiczny czy laboratoryjny można wziąć w formie leasingu finansowego lub operacyjnego. Leasing finansowy sprzętu medycznego jest rekomendowanym rozwiązaniem ze względu na możliwość odpisu amortyzacyjnego od leasingowanego sprzętu. Ważne jest też uwzględnienie odsetek rat w koszcie uzyskania przychodów. Podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest zmniejszona. Umowa leasingu finansowego na sprzęt medyczny pozwala w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego obniżyć stawkę VAT z 23% na 8%. Jest to możliwe, ponieważ w świetle przepisów ustawy o VAT i podatku akcyzowym ta forma leasingu jest skategoryzowana jako dostawa towaru.
Należy tylko pamiętać, że 8% VAT będzie liczony nie od wartości np. sprzętu operacyjnego, a od wartości odsetek. W leasingu operacyjnym na sprzęt medyczny oprocentowanie jest wyższe. 23% VAT byłby uwzględniony w każdej racie leasingowej, a umowa leasingu operacyjnego zostałaby zakwalifikowana już jako usługa.
Placówki mogą korzystać także z leasingu zwrotnego sprzętu medycznego. W razie problemów finansowych czy potrzeby zakupu dodatkowych urządzeń posiadany już sprzęt medyczny może zostać sprzedany leasingodawcy – i od razu wzięty w leasing. W efekcie placówka dysponuje gotówką na bieżące potrzeby i dzięki płynności finansowej jest w stanie spłacać raty leasingu. Z tego sposobu mogą skorzystać także konsumenci na przykład podczas sprzedaży samochodu.
Leasing sprzętu budowlanego
W leasing na sprzęt budowlany można wziąć zarówno maszyny uniwersalne, jak i maszyny specjalistyczne. Firmy oferujące leasing maszyn mogą zaproponować firmie budowlanej raty zmienne lub stałe, a także pomóc w negocjacjach zakupu maszyn u dostawców. Firma leasingowa w przypadku leasingu sprzętu używanego może ograniczyć maksymalny wiek maszyn, zawężając we wniosku możliwość wyboru roku produkcji. Leasing maszyn budowlanych obejmuje także rusztowania i szalunki.
Jaki sprzęt w leasing dla siłowni?
Leasing sprzętu na siłownię obejmuje nie tylko leasing sprzętu fitness. To także finansowanie monitoringu, niezbędnego na miejscu sprzętu IT, nagłośnienia sali fitness czy umeblowania szatni dla klientów. Dzięki leasingowi nowy klub fitness jest w stanie udostępnić członkom klubu doskonale wyposażoną siłownię.
Jaki sprzęt w leasing dla gastronomii?
Z leasingu na sprzęt gastronomiczny korzystają firmy prowadzące restauracje, hotele, puby czy kawiarnie. Leasing sprzętu kuchennego może obejmować zarówno wyposażenie kuchni w postaci mebli i potrzebnych urządzeń, magazynu, chłodni, jak i nawet sztućce. W leasing można wziąć także klimatyzację, wentylację, monitoring itp. dla lokalu gastronomicznego.
Jaki sprzęt w leasing dla sektora beauty?
Dzięki leasingowi sprzętu kosmetycznego jako właściciel salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego nie musisz ograniczać swoich usług z powodu braku środków na zakup drogich urządzeń. Dzięki leasingowi sprzętu fryzjerskiego nie musisz mieć co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup urządzeń i urządzenie salonu tak, aby stanowił konkurencję dla innych na rynku.
Jaki leasing sprzętu dla rolnika?
Leasing maszyn rolniczych jest dostępny dla osób, które prowadzą produkcję rolną od minimum 3 miesięcy. Rolnik może postarać się o zawarcie leasingu u producenta maszyn, czyli leasing bezpośredni, jednak częściej zawierany jest leasing pośredni (z firmą leasingową). Maszyny rolnicze, podobnie jak samochody (sprawdź akcyzę na samochody w 2018 roku), mogą być leasingowane z zagranicy – wówczas w sprowadzeniu sprzętu pomaga leasingodawca.
Leasing sprzętu fotograficznego i video
Leasing sprzętu fotograficznego udostępniają głównie sklepy specjalistyczne. Klient sklepu – na przykład grafik, fotograf czy właściciel zakładu fotograficznego – może złożyć wniosek o leasing w trakcie zakupów online. Minimalna wartość zamówienia dla leasingu sprzętu foto i video może wynosić np. 2000 zł netto. W leasing sprzętu nagrywającego, filmowego może być wliczone ubezpieczenie, które będzie aktualne jeszcze miesiąc po zakończeniu umowy.
Leasingu sprzętu estradowego
W ramach leasingu sprzętu estradowego można sfinansować instrumenty, nagłośnienie sceniczne i inny sprzęt potrzebny do organizacji eventów. Minusem leasingu na sprzęt estradowy jest drogie ubezpieczenie wynikające z częstego transportowania urządzeń, które są narażone w wysokim stopniu na uszkodzenie.
Leasing sprzętu geodezyjnego
Leasing sprzętu geodezyjnego jest alternatywą dla wypożyczania sprzętów geodezyjnych, które nie jest opłacalne podczas wypożyczania sprzętu w dłuższym okresie. Minusem wypożyczania jest konieczność zwracania sprzętu wyłącznie w godzinach pracy serwisu. Formalności związane z wypożyczeniem mogą też nie odpowiadać nagłym sytuacjom, w których sprzęt będzie potrzebny dłużej niż w podpisanej umowie. Leasing na sprzęt geodezyjny jest wygodniejszym rozwiązaniem.
Potocznie taki leasing może być rozumiany jako wynajem długoterminowy, jednak to inny produkt finansowy. Podobnie jak w przypadku auta na abonament tutaj również granice między leasingiem a wynajmem długoterminowym są niewielkie. W przypadku wynajmu długoterminowego sprzętu geodezyjnego przedsiębiorca mógłby otrzymać sprzęt zastępczy w razie awarii wynajmowanego. Na początku nie musi uiszczać żadnej opłaty wstępnej, ale po zakończeniu wynajmu nie ma prawa do zakupu użytkowanego sprzętu.
Podsumowanie
Leasing jest najpopularniejszym sposobem finansowania sprzętu komputerowego, biurowego czy maszyn dla firm z wielu branż. Ma wiele zalet w porównaniu do kredytu bankowego, wynajmu długoterminowego czy pożyczki leasingowej. Już od pierwszego dnia własnej działalności można wnioskować o leasing sprzętu o dużej wartości. Twoja firma szybko może stać się znaczącą konkurencją na rynku. Dzięki leasingowi nie trzeba kupować sprzętu. Bieżące środki własne można przeznaczyć na dynamiczny rozwój firmy na innych polach.
Potrzebujesz pomocy przy wyborze leasingu? Teraz możesz zlecić Pani Ali znalezienie oferty i negocjację ceny. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.
A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:
- pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
- doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
- pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania
Zacznij teraz czat lub wyślij formularz