Leasing koparko-ładowarek – co powinieneś wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Zakup jednej koparki czy koparko-ładowarki to inwestycja rzędu kilkuset tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty utrzymania sprzętu. Rozwiązaniem są różne formy finansowania zakupu, w tym leasing. Na leasing koparki decydują się nie tylko nowopowstałe firmy, których nie stać na wyłożenie z góry pełnej kwoty za maszynę, ale również duże przedsiębiorstwa, które wprawdzie dysponują wolnym kapitałem, ale zależy im na optymalizacji polityki podatkowej i nie chcą zamrażać tak potężnych środków. 

Admin -
Admin
blog finansowy

Potrzebujesz pomocy przy wyborze naprawdę korzystnego i dopasowanego leasingu koparki lub koparko-ładowarki? Skorzystaj ze wsparcia Pani Ali. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Czas czytania ok. 6 minut.

Z tekstu dowiesz się:

Leasing nowych koparek i koparko-ładowarek

Firmy leasingowe chętnie finansują zarówno sprzęt nowy, jak i używany. Należy pamiętać, że warunki, a w konsekwencji koszty leasingu koparko-ładowarki, ładowarki, koparki lub innej maszyny budowlanej, uzależnione są przede wszystkim od:

 • stażu firmy na rynku,
 • wartości maszyny budowlanej,
 • wysokości opłaty początkowej,
 • preferowanego okresu finansowania,
 • wieku maszyny.
kallulator leasing maszyn budowlanych

Dlatego biorąc nową koparkę w leasing, możesz liczyć na korzystniejsze warunki finansowania, m.in. na niższe oprocentowanie leasingu, uproszczone formalności i niższą wpłatę początkową. Leasing koparki nowej pozwala też na wydłużenie okresu spłaty. Firmy leasingowe często wymagają, by na koniec umowy wiek maszyny nie przekraczał 10-15 lat (istnieje ryzyko, że nie będziesz chciał jej wykupić, więc pozostanie ona własnością leasingodawcy). Oznacza to, że biorąc w leasing ładowarkę fabrycznie nową, możesz rozłożył spłatę rat, na okres nawet kilkunastu lat, co na pewno korzystnie wpływa na płynność finansową nowych i małych firm budowlanych. Nowa maszyna to także mniejsze ryzyko awarii oraz ochrona wynikająca z fabrycznej gwarancji. 

Czytaj także:

Używane koparki i koparko-ładowarki w leasingu

Ze względu na bardzo wysokie ceny maszyn budowlanych, dla wielu przedsiębiorstw jedyną dostępną i opłacalną opcją jest leasing używanych koparko-ładowarek (lub innego sprzętu). Decydując się na leasing ładowarki używanej, na pewno będziesz musiał postarać się o kalkulacje z różnych firm leasingowych, na podstawie różnych parametrów. Oczywiście w tym przypadku także możesz liczyć na uproszczone formalności (do określonej kwoty), niską wpłatę początkową (ale nie zerową, zwykle nie mniejszą niż 5-9%), kilkuletni okres finansowania, model operacyjny lub finansowy czy możliwość sfinansowania polisy ubezpieczeniowej. Przy czym leasingodawca z pewnością określi maksymalny wiek maszyny, a sposób rozpatrzenia wniosku i warunki leasingu koparki będą zależeć od:

 • stanu technicznego maszyny,
 • wysokości wpłaty początkowej,
 • okresu finansowania,
 • wysokości wykupu,
 • czasu działania leasingobiorcy na rynku,
 • ubezpieczenia leasingu.
jaki leasing kalkulator

Leasingodawca chętniej sfinansuje używany sprzęt budowlany o wysokiej wartości, po udokumentowanym generalnym, remoncie. Finansowane są wyłącznie maszyny sprawne technicznie, nieobciążone zastawem. Leasing koparek z zagranicy jest zwykle obwarowany ograniczeniami, np. co do rocznika. Finansujący, przed wydaniem decyzji, zwykle wymaga wyceny urządzenia (nie dotyczy to tańszych maszyn, np. leasingu minikoparki o wartości do 50 tys. zł). W przypadku nowych firm wysokość opłaty wstępnej ustalana jest indywidualnie.

Jak wziąć leasing na koparkę lub koparko-ładowarkę?

Procedura leasingowa zależy od danego leasingodawcy. Większość formalności można obecnie załatwić zdalnie. Na ogół proces ten przebiega następująco:

 1. Po wybraniu optymalnej oferty spośród propozycji banków i firm leasingowych, należy złożyć:
 • wypełniony wniosek leasingowy,
 • fakturę VAT pro forma wraz z wymaganą dokumentacją dot. przedmiotu leasingu,
 • dokumenty finansowe firmy.

2. Przedstawiciel leasingodawcy poinformuje Cię o rozpatrzeniu wniosku (często już w 24h). Następnie umówicie się na podpisanie umowy leasingu. 

Leasing koparko-ładowarek. Podsumowanie

Decydując się na leasing koparki – niezależnie czy nowej, czy używanej, pamiętaj, by nie godzić się na pierwszą otrzymaną ofertę. Będziesz zaskoczony, jak bardzo mogą różnić się oferty leasingu na tę samą maszynę. Warto spróbować wynegocjować indywidualne warunki. Jeśli działasz tylko okresowo, koniecznie zapytaj o możliwość dostosowania struktury rat leasingowych do sezonowej aktywności.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze naprawdę korzystnego i dopasowanego leasingu koparki lub koparko-ładowarki? Skorzystaj ze wsparcia Pani Ali. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

finansowanie firm odpowiedzi

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł