Potrzebujesz pomocy przy wyborze leasingu ? Zleć Pani Ali znalezienie oferty i negocjację stawki. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.
Czas czytania 7 minut.
Z tekstu dowiesz się:
Dlaczego warto wziąć samochód ciężarowy w leasing?
Samochód ciężarowy w leasingu niesie za sobą liczne korzyści– nie tylko finansowe.
- Leasingować można dowolne marki samochodów ciężarowych, zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Dzięki temu, możesz pozyskać dla swojej firmy dokładnie taki samochód, jak potrzebujesz.
- Leasing samochodu ciężarowego często jest dostępny już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej, z czynszem inicjalnym od 0%.
- Okres finansowania można dopasować do potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa.
- Firmy leasingowe i banki deklarują uproszczoną procedurę: minimum formalności, szybką decyzję (w 24h) i zawarcie umowy online lub w stacjonarnej placówce.
- Dzięki finansowaniu, ogromne koszty związane z zakupem samochodu ciężarowego można rozłożyć w czasie – nawet na 84 miesiące, co pozwala przeznaczyć dostępny kapitał na inne cele biznesowe.
- Leasing, zwłaszcza finansowy, nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, więc jeśli oprócz leasingu ciężarówki w 2021 roku planujesz jeszcze wzięcie kredytu lub pożyczki, umowa leasingowa nie powinna pokrzyżować Twoich planów.
- Leasing operacyjny można potraktować jako najem długoterminowy i po spłacie ostatniej raty po prostu oddać samochód leasingodawcy (nie trzeba korzystać z opcji wykupu).
- Leasing samochodu ciężarowego, zwłaszcza nowego, jest prawie zawsze bardziej opłacalny niż kredyt czy pożyczka. Na rynku znajdziesz oferty z całkowitym kosztem leasingu od 100%.
Koszty leasingu samochodu ciężarowego
Koszty leasingu samochodu ciężarowego zależą przede wszystkim od:
- rodzaju leasingu (operacyjny lub finansowy),
- przyjętych parametrów podczas tworzenia kalkulacji,
- rodzaju, rocznika, stanu technicznego i pochodzenia pojazdu,
- warunków oferowanych przez daną firmę leasingową/bank.
Realnie możliwy jest nawet leasing 100%, jednak jest on osiągalny przy ściśle określonych parametrach i finansowaniu samochodów nowych (np. umowa na 24 miesiące, czynsz inicjalny 19%, wykup 19%, obowiązek wykupienia ubezpieczenia GAP). Całkowity koszt leasingu samochodu ciężarowego musi być określony w umowie. Aby wstępnie sprawdzić koszt finansowania przed wysłaniem wniosku, warto skorzystać z kalkulatora leasingowego, dostępnego na stronach www leasingodawców lub od razu wysłać prośby o przygotowanie kalkulacji.
Leasing operacyjny dla samochodu ciężarowego
Leasing operacyjny umożliwia rozłożenie kosztów w czasie – na okres od 24 do nawet 84 miesięcy. W kosztach uzyskania przychodu rozlicza się czynsz inicjalny i raty leasingowe (VAT w 100%), koszty związane z zakupem paliwa, części i ubezpieczenia, koszty napraw oraz kwotę wykupu, przy czym wykup pojazdu nie jest obligatoryjny. Amortyzacji auta dokonuje firma leasingowa, która jest jego właścicielem w trakcie trwania umowy. Z leasingu operacyjnego korzysta zdecydowana większość polskich przedsiębiorców, nie tylko z branży transportowej.
Leasing finansowy ciężarówki
W przypadku leasingu finansowego cały podatek VAT zostaje w całości opłacony z góry, co wymaga dostępności sporego kapitału już w momencie zawierania umowy. Opłacić należy również czynsz inicjalny. Kosztami uzyskania przychodu są część odsetkowa raty leasingowej oraz wydatki na eksploatację pojazdu. Przedmiot leasingu wchodzi w skład majątku firmy, więc to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po spłacie wszystkich rat, co do zasady samochód automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
Przeczytaj też:
Faktoring w firmie transportowej
Karta paliwowa- co to jest i jakie przynosi korzyści
Leasing tira a podatek VAT
Jeśli leasingowany pojazd spełnia definicję samochodu ciężarowego w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, możemy odliczyć podatek VAT w całości. W przeciwnym razie stosuje się dwie stawki odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z leasingowanym samochodem (w tym od rat leasingowych):
- 100%, jeżeli pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, co jednak wiąże się z koniecznością:
- zgłoszenia pojazdu firmowego do urzędu skarbowego (formularz VAT-26),
- prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki),
- wdrożenia wewnętrznego regulaminu korzystania z samochodu w firmie;
- 50% w przypadku wykorzystywania auta do celów mieszanych, czyli prywatnych i służbowych.
Jak definiujemy samochód ciężarowy?
W art. 2 pkt 42) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, ustawodawca zdefiniował samochód ciężarowy jako „pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków”, przy czym w pojęciu tym mieści się również samochód ciężarowo-osobowy skonstruowany z myślą o przewozie ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 (łącznie z kierowcą). Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach, w załączniku nr 4 znajduje się informacja, że samochody ciężarowe należą do kategorii homologacyjnej N1, N2 i N3. Są one przeznaczone głównie do przewozu ładunków.
Jednak nie każdy samochód ciężarowy (ciężarowo-osobowy) według definicji ustawy Prawo o ruchu drogowym będzie posiadać kategorię N. Pojazd taki może mieć w dowodzie rejestracyjnym wpisaną kategorię M. A możliwość zaklasyfikowania pojazdu jako ciężarowego jest kluczowa w kontekście rozliczeń. Inaczej rozlicza się leasing na samochody ciężarowe, a inaczej na osobowe. Na gruncie Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochodami ciężarowymi będą pojazdy:
- o masie pow. 3,5 tony (z pewnymi wyjątkami, jak np. lżejszy samochód dostawczy z jednym rzędem siedzeń dla kierowcy i pasażerów oraz oddzieloną częścią do przewozu ładunków);
- posiadające otwartą część do przewozu ładunku (bez względu na wagę takiej ciężarówki);
- wyposażone w kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i oddzielone od niej nadwozie przeznaczone do przewożenia towarów.
O tym, czy dany pojazd jest samochodem ciężarowym, decydują informacja w zaświadczeniu OSKP i adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Z kolei w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), ustawodawca wskazuje samochody, w przypadku których możesz odliczyć 100% VAT. Są to pojazdy:
- o masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
- mogące przewozić co najmniej 10 osób wraz z kierowcą;
- skonstruowane w ten sposób, że nadają się wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (konstrukcja wyklucza użytek prywatny):
- pojazdy samochodowe inne niż samochody osobowe z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (klasyfikowane do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków);
- pojazdy samochodowe inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
- pojazdy specjalne (agregat elektryczny/spawalniczy, maszyna do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy).
Fakt, że konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie w celach prywatnych, stwierdza się na podstawie zaświadczenia z dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez OSKP oraz adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Natomiast kwalifikacja pojazdu jako specjalnego musi wynikać z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Może Cię także zainteresować:
Leasing maszyn budowlanych – jak je finansować i gdzie szukać ofert
Leasing czy wynajem aut, które rozwiązanie wybrać?
Co zrobić aby utrzymać płynność finansową w firmie transportowej
Leasing samochodu ciężarowego –podsumowanie
Leasing samochodu ciężarowego to podstawowe rozwiązanie w obszarze finansowania firmowych pojazdów. Całkowity koszt leasingu zależy od oceny indywidualnych czynników firmy oraz wymagań leasingobiorcy wobec m.in. modelu finansowania, rodzaju pojazdu i jego wartości, preferowanego okresu trwania umowy, wysokości czynszu inicjalnego czy kwoty wykupu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować Twoją firmę leasing samochodu ciężarowego, napisz do Pani Ali na czacie lub wyślij formularz.