Faktoring-szczególny przypadek finansowania bez zabezpieczenia majątkowego.

Faktoring jest dedykowany firmom które sprzedają towary lub usługi z długimi terminami płatności. Dziś przybliżę szczególny przypadek, gdzie spółka uzyskała finansowanie bez zabezpieczenia i zdolności kredytowej. Kluczem do sukcesu był…solidny płatnik.

Admin -
Admin

Zapraszam do poznania studium pewnego szczególnego przypadku, gdzie silna pozycja płatnika okazała się kartą przetargową:

Sytuacja wyjściowa firmy

Firma działa w tzw. wrażliwej branży – od dwóch lat dystrybuuje polskim rynku oleje przemysłowe importowane z Ukrainy. Właścicielem firmy jest ukraińska spółka, a jej sytuacja finansowa jest dobra. Odnotowuje zyski i obroty na poziomie do 70 0000,00/rocznie. Brak zaległości w zapłacie podatków do ZUS i US oraz negatywnych informacji w wywiadowniach gospodarczych. Niestety firma nie posiada żadnych nieruchomości, co zaważy na decyzjach instytucji finansowych.

Potrzeby

Główną potrzebą jest długoterminowe finansowanie faktur na kwotę 600 000,00 zł. 1:1 na Płatnika z „pierwszej ligi”.

Odmowa

Spółka zaczęła ubiegać się o kredyt w bankach i pozabankowych instytucjach finansowych. Przy każdym kolejnym podejściu do negocjacji spotykała się odmową. Powodem był brak nieruchomości, które mogłyby stanowić przedmiot zabezpieczenia kredytu. Co więcej struktura właścicielska nie ułatwiała sprawy– zarząd stanowili obywatele Ukrainy, a branża w której działała spółka oceniana jest jako ryzykowna. Każdy bank zamykał przed nimi drzwi, finansowania odmawiały firmy pozabankowe.

Rozwiązanie

Spółka znalazła instytucję finansową, która po weryfikacji wniosku zgodziła się na udzielenie faktoringu na 500 000, 00 zł bez zabezpieczenia rzeczowego. Na podjęcie takiej decyzji miał wpływ płatnik spółki z dużą wiarygodnością finansową. Faktor więc oparł się wyłącznie na Płatniku, z którym ustalił zgodę na cesję z uznaniem długu. Do udzielenia faktoringu jawnego nie było wymagane ustanowienie zabezpieczenia majątkowego, więc jego brak nie stanowił przeszkody.

Sytuacja dziś

W chwili obecnej limit rozszerzono do 700 000,00 zł. Dzięki finansowaniu Klient mógł zwiększyć obroty i płaci za swój towar gotówką.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ O FAKTORING ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

Faktoring jawny paniala

To może Cię zainteresować:

Czy faktoring w zamówieniach publicznych jest możliwy?

Finansowanie faktur w faktoringu cichym

Leasing maszyn budowlanych, jak finansować i gdzie szukać ofert

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.