Faktoring niejawny, a biała lista.

Czy „Biała Lista” wyeliminowała możliwość finansowania naszych należności w ramach faktoringu niejawnego?
Obowiązek weryfikacji rachunku odbiorcy przy każdorazowej wypłacie środków spowodował gwałtowny spadek liczebności firm faktoringowych, które rzeczywiście oferują taki produkt, a nie tylko mają go w swojej ofercie bez pokrycia w rzeczywistym finansowaniu.

Admin -
Admin
Pani Ala biała lista

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest Faktoring Niejawny?

Biała lista sporo zmieniła w ofercie firm faktoringowych. Jednak zacznijmy od początku. Faktoring niejawny zyskał w ostatnich latach na popularności. Przyczyniły się do tego wyspecjalizowane firmy faktoringowe tzw. Fintechy, które swą działalność oparły na prawie całkowitej automatyzacji procesu finansowania – od złożenia wniosku do rozliczenia faktury. W obecnym środowisku biznesowym szybkość obsługi, dostępność produktu i brak formalności są wartościami, które często mają podstawowe znaczenie dla Przedsiębiorcy, nawet kosztem wysokiej ceny.

Główną cechą i zarazem najważniejszą zaletą Faktoringu Niejawnego jest brak WIEDZY naszego kontrahenta o tym, że jego faktury są przez kogoś finansowane.

Kiedy sięgamy po faktoring niejawny?

Możemy wymienić dwa podstawowe powody:

  • Naszemu kontrahentowi udało się wprowadzić do umowy – zamówienia, która/e jest podstawą do wystawienia faktury tzw „zakaz cesji” – ograniczenie wynikające z art, 509 § 1. Kodeksu Cywilnego.
  • Nasz kontrahent wykorzystuje swoją pozycję dominującą i nie wyraża zgody na przelew wierzytelności, uzależniając od tego dalszą współpracę.

Co zyskujemy dzięki takiej usłudze

Decydując się na podpisanie umowy faktoringowej, niezależnie od jej rodzaju, poprawiamy przepływy finansowe w firmie. Możemy więc terminowo realizować zobowiązania, finansować nowe kontrakty lub projekty, dokonywać zakupów środków obrotowych lub trwałych. Umowa faktoringu niejawnego ma nam to zapewnić w sytuacji braku zgody kontrahenta.

Biała Lista – w czym problem

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że wprowadzenie tzw. „Białej listy” tylko wzmocni bezpieczeństwo obrotu między przedsiębiorstwami. Wyjaśnię, dlaczego spowodowało to praktycznie całkowite wyeliminowanie omawianego produktu z oferty Faktorów.

Aby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy chcieli zdalnego, szybkiego procedowania, większość firm faktoringowych postawiła na kontakt drogą internetową. Całość procesu obsługują w większości komputery i algorytmy, a proces decyzyjny jest oparty na analizie danych generowanych z ogólnie dostępnych baz danych.

Pani Ala biała lista

Biała Lista wprowadziła obowiązek sprawdzania konta odbiorcy przy każdorazowej wypłacie. Ale to nie wszystko. Ustawodawca ciągle narzuca nowe zmiany w prawie, wymuszające pogłębioną weryfikację klienta, którą może wykonać jedynie doświadczony pracownik. Zatem struktury organizacyjne Faktorów nie są przygotowane do obsługi indywidualnej klienta, dlatego większość z nich usługi takiej już nie ma.

Gdzie szukać finansowania niejawnego

Dzisiaj na rynku pozostało niewiele firm, oferujących faktoring niejawny. Jest to możliwe tylko tam, gdzie z jednej strony korzysta się z dobrodziejstw obsługi elektronicznej, ale nie zaniedbano indywidualnego podejścia do klienta.

Faktoring niejawny nie jest produktem finansowym dla wszystkich. Duże ryzyko powoduje konieczność wydłużenia procesu weryfikacji, często wymagane są zabezpieczenia, a min. limit to 50 tys złotych, ale z drugiej strony to Klient zawsze powinien mieć możliwość skorzystania z produktu, który ma najbardziej odpowiada.

Najczęściej zadawane pytania:

  • dostępny limit: min. 50tys, górna granica jest ustalana indywidualnie
  • koszt finansowania: uzależniony od analizy sprawy, od 2,5% za 30 dni
  • staż działalności: brak ograniczeń
  • umowa na jednego kontrahenta: tak
  • strata na działalności: ocena uzależniona od analizy sprawy
  • zadłużenie w ZUS i US: ocena uzależniona od analizy sprawy
  • zabezpieczenia twarde: tak, w większości przypadków

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ O FAKTORING NIEJAWNY LUB BIAŁĄ LISTĘ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

Pania Ala biala lista

Najpopularniejsze teksty o faktoringu:

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.