Leasing sprzętu komputerowego – zamiast kupować wynajmij

Leasing sprzętu IT to najpopularniejszy sposób finansowania sprzętu komputerowego. Już od pierwszego dnia własnej działalności można o niego wnioskować. Pomimo to nie zawsze jest on opłacalny. Warto wiedzieć, jakie są formy leasingu aby wybrać ten najkorzystniejszy, a nie taki który ktoś próbuje nam sprzedać.

Admin -
Admin
leasing sprzętu

Interesuje Cię leasing sprzętu komputerowego? Zleć Pani Ali znalezienie oferty i negocjację stawki. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

czat

Zacznijmy od tego, że jeśli chcemy skorzystać z zewnętrznego finansowania przy zakupie komputera, oprogramowania czy innego osprzętu mamy do dyspozycji kredyt bankowy, leasing operacyjny, leasing finansowy oraz pożyczkę leasingową. Poniżej postaram się pomóc Ci odpowiedzieć, co dla Twojej działalności jest najsensowniejsze i na co powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę rozmawiając z firmą finansującą.

Z artykułu dowiesz się:

Fakt pierwszy – rozróżniamy dwa rodzaje leasingu; operacyjny i finansowy.

Na rynku dostępne są dwa warianty leasingu sprzętu; leasing operacyjny i leasing finansowy. To co je łączy to korzyści płynące z tarczy podatkowej, którą nam budują czyli zmniejszają opłaty podatkowe. A teraz pokrótce, co różni te produkty.

Leasing operacyjny sprzętu

Leasing operacyjny sprzętu to rodzaj leasingu, w którym przedmiot leasingowany pozostaje własnością firmy leasingującej, więc jego jest obowiązek amortyzacji. Podatek VAT jest wliczony w raty spłacane przez Twoją firmę (leasingobiorcę). Kosztem uzyskania przychodów jest kwota rat netto, opłata wstępna za leasing, opłaty manipulacyjne i prowizje, koszt użytkowania sprzętu. Umowa musi zostać podpisana na okres dłuższy niż 40% normatywnego czasu amortyzacji sprzętu.

Leasing operacyjny na jednoosobową działalność gospodarczą.

Czy leasing operacyjny sprzętu komputerowego zawsze się opłaca? Niekoniecznie. Jeżeli prowadzisz 1-osobową działalność gospodarczą i potrzebujesz laptopa, aby swobodnie zmieniać miejsce pracy, bardziej od leasingu laptopa lub kredytu bankowego na sprzęt może opłacać się pożyczka leasingowa.Jest ona łatwiejsza do uzyskania pod względem formalności niż kredyt bankowy oraz nie ma określonego minimalnego czasu trwania umowy. Plusem jest także niższa co miesięczna rata, która nie uwzględnia podatku VAT. Jednak posiadanie pożyczki leasingowej wpływa na zdolność kredytową, może więc obniżyć szansę na przyznanie np. kredytu na remont. W przypadku pożyczki leasingowej laptop staje się od razu własnością pożyczkobiorcy.

Co jeśli firma planuje wykup po okresie leasingowania?Jeśli przedsiębiorca planuje na koniec umowy leasingu wykupić sprzęt, powinien obliczyć całkowity koszt leasingu. Może wykorzystać do tego kalkulator leasingowy. Obliczony w ten sposób koszt należy porównać go do kosztu pożyczki leasingowej.

leasing zwrotny

Leasing komputerów i urządzeń wielofunkcyjnych dla firm pozwala na wyposażenie pracowników w nowoczesny sprzęt i przyznanie im dostępu do innowacyjnych rozwiązań bez potrzeby posiadania środków w wysokości wartości sprzętu.

Co to jest leasing finansowy sprzętu?

W leasingu finansowym sprzętu przedmiot leasingowany staje się własnością Twojej firmy (leasingobiorcy), więc do Twoich obowiązków należy amortyzacja sprzętu. Jesteś również zobowiązany zapłacić z góry podatek VAT, wraz z pierwszą ratą leasingową. Kosztem uzyskania przychodów są odsetki rat leasingowych, koszt użytkowania sprzętu i odpisy amortyzacyjne. Umowa musi zostać podpisana na minimum 12 miesięcy.

Fakt drugi – leasing zmniejsza podatek dochodowy

Tak, jak już wcześniej wspomniałam leasing zmniejsza podatek dochodowy czyli buduje tarczę podatkową. W jaki sposób to działa? Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zewnętrzną formę finansowania, taką jak leasing operacyjny komputerów do kosztów uzyskania przychodu zalicza się następujące wydatki:

  • opłaty wstępne,
  • opłaty wstępne,
  • prowizje dla firmy leasingowej,
  • całkowitą kwotę rat leasingowych,
  • prowizje dla firmy leasingowej,
  • koszty użytkowania przedmiotu leasingu.

 W efekcie podatek do zapłacenia jest niższy.

Leasing na sprzęt używany – mitem jest jego niższa cena

Przedsiębiorcy często rozważają możliwość wzięcia leasingu na sprzęt używany. To często powtarzany mit, że leasing sprzętu używanego jest tańszy. Dlaczego nie jest to prawda? Do rat leasingowych dolicza się bowiem wyższą opłatę wstępną, a ubezpieczenie już zużytego sprzętu także kosztuje więcej. Ponadto firmy leasingowe zastrzegają, że używany sprzęt w dniu zakończenia umowy nie może przekroczyć wieku 10 lat. Zatem sprzęt 6-letni można wziąć w leasing maksymalnie na 4 lata. W przypadku leasingu sprzętu IT do biura lepiej zdecydować się na nowe urządzenia głównie ze względu na szybki postęp technologiczny.

Leasing sprzętu, a amortyzacja

W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje osoba finansująca. W leasingu finansowym amortyzacja jest obowiązkiem leasingobiorcy. W leasingu finansowym sprzęt jest zaliczany do środków trwałych w firmie, a mały podatnik (z niewielkim obrotem rocznym) może jednorazowo amortyzować ten środek, jeżeli jego wartość jest mniejsza niż 10 000 zł.

Leasing sprzętu a CIT i PIT

Jednym z warunków finansowania sprzętu może być dostarczenie firmie leasingowej deklaracji CIT i PIT. Dokumentują one dochód za ostatnie 12 miesięcy. Z kolei ustawa o CIT podaje kryteria kwalifikujące leasing jako operacyjny lub finansowy. Od kwalifikacji zależy prawidłowe księgowanie leasingu.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze leasingu komputera? Zleć Pani Ali znalezienie oferty ubezpieczenia i negocjację stawki. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Foto/Pixabay

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł