Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego

Dostałeś zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy komunikacyjnego? Niestety wśród ubezpieczycieli częstą praktyką jest obniżanie wypłacanych odszkodowań m.in. oferując zamienniki zamiast oryginalnych części do samochodu lub kreatywnie amortyzując uszkodzone części samochodu, aby obniżyć ich wartość. Dodatkowo kierowcy narzekają na oddelegowanych z towarzystwa ubezpieczeniowego rzeczoznawców, którzy mogą kwestionować powstałe w wyniku zdarzenia losowego uszkodzenia. W jaki sposób […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Dostałeś zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy komunikacyjnego? Niestety wśród ubezpieczycieli częstą praktyką jest obniżanie wypłacanych odszkodowań m.in. oferując zamienniki zamiast oryginalnych części do samochodu lub kreatywnie amortyzując uszkodzone części samochodu, aby obniżyć ich wartość. Dodatkowo kierowcy narzekają na oddelegowanych z towarzystwa ubezpieczeniowego rzeczoznawców, którzy mogą kwestionować powstałe w wyniku zdarzenia losowego uszkodzenia.

W jaki sposób ubezpieczyciele zaniżają kwotę odszkodowania?

Warto uważać mieć się na baczności przy wycenie uszkodzonego samochodu. Ubezpieczyciele przyjmują, że poszkodowany jest właścicielem wersji podstawowej danego modelu auta, aby obniżyć kwotę świadczeń do wypłaty.

Czy od decyzji ubezpieczyciela o sumie odszkodowania można się odwołać?

Kierowcy często odwołując się od decyzji ubezpieczyciela, powołują się na wycenę niezależnego rzeczoznawcy. Mimo, że usługa nie należy do najtańszych – stanowi silną podstawę do negocjacji z ubezpieczycielem.

Co może zrobić kierowca, który otrzymał niezadowalający kosztorys odszkodowania od ubezpieczyciela?

Od każdej decyzji poszkodowany może się odwołać. Najlepiej jest to zrobić niezwłocznie po odpowiednich dokumentu z zakładu ubezpieczeniowego.

Czy w ramach odszkodowania z OC sprawcy wypadku, poszkodowany może ubiegać się o samochód zastępczy?

Jeśli w wyniku zdarzenia komunikacyjnego, samochód poszkodowanego jest niezdatny do dalszej jazdy, śmiało może się on zwrócić do ubezpieczyciela o zwrot kosztów najmu samochodu. Silnym argumentem jest brak możności wykonywania pracy lub dojazdu do pracy w wyniku utraty samochodu w wypadku komunikacyjnym.

Czy szkodę można zlikwidować bezgotówkowo?

Kierowca poszkodowany w wyniku zdarzenia komunikacyjnego ma prawo do bezgotówkowej naprawy auta. W praktyce oznacza to możliwość wyboru zakładu mechanicznego, który usunie powstałe szkody. Kierowca nie dostaje wówczas świadczeń pieniężnych, jednak może być pewien wysokiej kwoty kosztorysu usunięcia szkody.

W jaki sposób poszkodowany może dochodzić swoich praw?

Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku nie uzyskania zadowalającej kwoty odszkodowania, poszkodowany ma prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem.

Musi się on liczyć z tym, że proces sądowy będzie:

 • Kosztowny,
 • Czasochłonny,
 • Stresogenny.

W większości przypadków kwoty, o które rozgrywa się spór sądowy są zdecydowanie mniejsze niż koszty, jakie strony muszą ponieść na m.in. prawnika.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.