Wymiana szyb z ubezpieczenia. Jak go nie utracić?

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych? Ubezpieczenie szyb w samochodzie to dodatkowy moduł ubezpieczenia OC lub AC samochodu. Zgodnie z rozszerzeniem umowy, ubezpieczyciel gwarantuje koszty i natychmiastową wymianę szyby samochodowej, w przypadku jej uszkodzenia. Zgodnie z polskimi regulacjami, prowadzenie samochodu z uszkodzoną np. pękniętą przednią szybą samochodu jest niedozwolone. Jaka jest wysokość kary za prowadzenie pojazdu […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb w samochodzie to dodatkowy moduł ubezpieczenia OC lub AC samochodu. Zgodnie z rozszerzeniem umowy, ubezpieczyciel gwarantuje koszty i natychmiastową wymianę szyby samochodowej, w przypadku jej uszkodzenia. Zgodnie z polskimi regulacjami, prowadzenie samochodu z uszkodzoną np. pękniętą przednią szybą samochodu jest niedozwolone.

Jaka jest wysokość kary za prowadzenie pojazdu z uszkodzoną szybą?

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, w sytuacji gdy policjant podczas kontroli drogowej zauważy uszkodzoną szybę może zabrać dowód rejestracyjny pojazdu oraz obciążyć kierującego mandatem na kwotę nawet 500 złotych. Ponadto podczas przeglądu technicznego auta z uszkodzoną szybą, diagnosta ma obowiązek odmowy przedłużenia ważności badania. Niestety mimo tych sankcji i obostrzeń, kierowcy ignorują uszkodzenia szyb.

Czy mam obowiązek posiadania ubezpieczenia szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb to dobrowolne casco, najczęściej sprzedawane w komplecie z nieobowiązkowym ubezpieczeniem AC. Ciekawą zaletą tego ubezpieczenia jest jego kompensacja. Korzystając z ubezpieczenia w celu wymiany szyby, kierowca nie traci zniżek na ubezpieczenie autocasco w danym zakładzie ubezpieczeniowym. Wymianie w ramach polisy podlega przednia szyba samochodu wraz z szybami bocznymi.

Jakich kosztów powinienem się spodziewać kupując ubezpieczenie szyb?

Ubezpieczenie szyb wiąże się z dodatkową opłatą do ubezpieczenia OC lub AC w wysokości od 80 do 180 złotych w skali roku. Przy zawieraniu umowy warto zwrócić uwagę na zakres ochrony.

Polisa obejmuje szybę przednią, tylną i szyby boczne. Popularny w samochodach szyberdach bądź szyby panoramiczne nie są powszechnym przedmiotem polis.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.