Sprzedaż samochodu w prostych trzech krokach

Samochodów na polskich drogach wciąż przybywa i coraz trudniej jest spotkać osobę, która nie posiada swoich czterech kółek. Po latach korzystania z jednego pojazdu każdy z nas dojdzie do momentu, w którym będzie musiał sprzedać swoje auto. Sprzedaż samochodu budzi wiele pytań: co powinniśmy zrobić oraz jakich formalności dopełnić, aby bezproblemowo i szybko doszło do transakcji?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
sprzedaż samochodu

Krok pierwszy: dodaj ogłoszenie i zadbaj o dokumenty

Sprzedaż samochodu: zadbaj o zasięg

Przede wszystkim należy zadbać o ogłoszenie, które zdobędzie duży zasięg wśród potencjalnych nabywców naszego auta. Oprócz klasycznego tricku z umieszczeniem kartki „Sprzedam” i numerem telefonu za szybami samochodu, warto jest skorzystać z ogólnodostępnych portali internetowych. Najlepiej jest nie ograniczać się do jednego z nich. Jest wiele bezpłatnych stron, które dają nam możliwość zamieszczenia oferty. Warto jednak rozważyć umieszczenie naszego ogłoszenia na płatnym portalu. Nie wymaga to inwestycji wielkich środków jak w przypadku kampanii prezydenckiej, a dzięki temu sprzedaż auta będzie o wiele prostsza.

Zacznij od Otomoto

Najpopularniejszym portalem poświęconym sprzedaży samochodów jest Otomoto. Koszt zamieszczenia na nim ogłoszenia waha się od 33 do 100 zł.

Cena ta jest uzależniona od:

 • wartości sprzedawanego pojazdu,
 • okresu, przez który ogłoszenie będzie pojawiało się w wynikach wyszukiwania,
 • umieszczenia ogłoszenia na innych stronach grupy Allegro.

Marketing dźwignią handlu

Na początek postaw się na miejscu kupującego i zadaj sobie następujące pytanie: co chciałbyś wiedzieć o samochodzie, który sam zamierzałbyś kupić? Spisz wszystkie elementy i zamieść je w swoim ogłoszeniu. Nie zapominaj uwzględnić niezbędnych informacji dot. auta: rok produkcji, wersja wyposażenia, przebieg, a także historia wypadkowości.

Nie zapomnij wspomnieć o:

 • wszystkich kluczowych naprawach,
 • wymienionych czy lakierowanych elementach,
 • mankamentach samochodu, wymagających podjęcia określonych działań.

Jeśli informacje zawarte w ogłoszeniu będą pełne i niebudzące wątpliwości, zachęci to potencjalnych nabywców do kontaktu.

Strona wizualna ogłoszenia

Warto jest zadbać o profesjonalny wygląd ogłoszenia, dodając dobrej jakości zdjęcia. Najlepiej wykonać je aparatem cyfrowym, a nie tym, którym dysponuje nasz smartfon.

 Jakie powinny być fotografie produktowe?

Zdjęcia powinny być zrobione przy dobrych warunkach pogodowych i oświetleniowych, a auto powinno być wyczyszczone z zewnątrz i wewnątrz.

Należy zadbać o dobre pierwsze wrażenie! Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dobrze wykonasz zdjęcia, nie ryzykuj. Zainwestuj w płatnego fotografa, który w swoim portfolio dysponuje zdjęciami produktowymi.

Dokumenty wymagane przy sprzedaży samochodu

Przy sprzedaży auta należy sprawdzić czy posiadamy wszelkie niezbędne dokumenty. Kupujący powinien od nas otrzymać pełen komplet, składający się z:

 • dowodu rejestracyjnego,
 • tablic rejestracyjnych,
 • aktualnej polisy ubezpieczeniowej,
 • karty pojazdu.
sprzedaż samochodu
Przed sprzedażą samochodu musimy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Zalicza się do nich m.in. karta pojazdu i aktualna polisa ubezpieczeniowa.

Przed sprzedażą samochodu musimy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Zalicza się do nich m.in. karta pojazdu i aktualna polisa ubezpieczeniowa.

Ostatni dokument powinien posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Jest on wymagany przy rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji. Mimo, iż przy wielu formalnościach nie trzeba okazywać karty pojazdu, w momencie sprzedaży samochodu jest o tyle istotna, iż dowodzi legalności pochodzenia auta.

Brakujący dokument

Jeśli brakuje nam jednego z dokumentów lub musimy któryś z nich wymienić na nowy: nie jest to koniec świata. Zawsze można złożyć wniosek o wydanie duplikatu dokumentu. Ile to kosztuje?

Ceny dokumentów zaprezentowane są poniżej:

 • wtórnik karty pojazdu: 75,50 zł,
 • dowód rejestracyjny: 54 zł,
 • tablica rejestracyjna: 40 zł za sztukę,
 • znaki legalizacyjne: 13 zł (znajdują się one na tablicach rejestracyjnych oraz w dowodzie).

Umowa sprzedaży samochodu

W przypadku sprzedaży samochodu niezbędne będzie przygotowanie umowy kupna-sprzedaży w dwóch egzemplarzach. Warto o nią zadbać wcześniej, gdyż gdy pojawi się osoba chętna na zakup auta, będziemy przygotowani na dopełnienie ostatecznych formalności.

Jak napisać umowę?

Umowę można napisać samemu, poszukać wzoru umowy w internecie lub skorzystać z usług prawnika.

Standardy w umowie kupna-sprzedaży

Standardowa umowa zawiera informacje o: stronach umowy, kwocie transakcji, marce, modelu, roczniku auta, numerach tablic rejestracyjnych oraz numerze VIN. Nie zaszkodzi dodać informacji o dokładnym stanie przebiegu auta.

Czy należy poinformować o wadach?

Jeśli jest się świadomym istotnych wad, poinformujmy o nich kupującego i zawrzyjmy informację o nich w podpisywanym dokumencie. Dzięki temu mamy dowód na to, iż kupujący został poinformowany o istotnych kwestiach związanych ze stanem pojazdu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której nieuczciwy kupujący będzie żądać zwrotu pieniędzy na podstawie wad, o których został poinformowany.

Współwłaściciel a sprzedaż samochodu

Bardzo często występuje sytuacja, gdy w dowodzie rejestracyjnym oprócz naszych danych umieszczone są dane współwłaściciela, przeważnie członka rodziny. W tym przypadku umowa musi zawierać dane obu właścicieli, a także powinna zostać  podpisana przez obydwie strony. Może zdarzyć się, że druga osoba nie ma możliwości być obecna w momencie przeprowadzania transakcji. Należy wtedy zadbać o jej upoważnienie do sprzedaży i dołączyć stosowny dokument do umowy. Dzięki temu będziemy mogli sprzedać pojazd bez problemu.

Krok drugi: Ubezpieczenia

OC i AC a sprzedaż samochodu

Od momentu sprzedaży samochodu, dotychczasowy właściciel ma 14 dni na poinformowanie swojego ubezpieczyciela o zaistniałym fakcie. Jeśli nie jest się pewnym jak tego dokonać, najlepiej jest przedzwonić na infolinię firmy, w której ubezpieczaliśmy samochód.

Jak poinformować swojego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu?

Zwykle informuje się o tym listem poleconym, wysyłając dokument faksem lub. korzystając z poczty e-mail, dodając zeskanowany dokument.

Jeśli tego nie zrobimy, możemy zostać zaskoczeni wezwaniem do opłacenia polisy na następny okres. Jest to szczególnie ważne, gdy polisa nie została opłacona w całości, a ratalnie. Wtedy ubezpieczyciel będzie wymagał uiszczenia należności od nowego właściciela.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej

Czy trzeba wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową?

Niekoniecznie. Zgodnie z prawem ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela samochodu. Jeśli jednak uzna on, że stawka niekoniecznie jest dla niego korzystna, może wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową.

Trzeba przy tym pamiętać o tym, iż nie może być przerwy w czasie trwania ubezpieczenia. Wiadomo, że składki ubezpieczeń są kalkulowane na podstawie wielu wytycznych, takich jak płeć, wiek, staż kierowcy, posiadane zniżki czy zwyżki.  Z tego powodu ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji polisy, zarówno na korzyść lub ze stratą dla kupującego.

Polisa OC a prawo

Poruszanie się pojazdem bez ważnej polisy OC jest niezgodne z prawem i grozi za to kara nawet w wysokości 2600 zł. Co ważne, jeśli nie korzystamy z pojazdu, który zamierzamy sprzedać i dlatego nie posiadamy ważnej polisy, grożą za to sankcje. W momencie sprzedaży auta należy obowiązkowo poinformować o tym kupującego! Jeśli mimo tego wciąż będzie zainteresowany zakupem samochodu, powinien sam jak najszybciej podpisać umowę ubezpieczeniową.

Sprzedaż samochodu osobie zza granicy

Nabywcą naszego samochodu niekoniecznie musi być obywatel Polski i samochód docelowo trafi za granicę. Czy sprzedaż samochodu obcokrajowcowi wymaga dodatkowych formalności? Teoretycznie proces sprzedaży będzie identyczny. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż nowy właściciel niechętnie będzie chciał zajmować się formalnościami w urzędach. W tym przypadku możemy zaproponować naszą pomoc. Udajmy się razem z kupującym do urzędu w celu przerejestrowania auta i otrzymania tablic czasowych.

Brak przerejestrowania tablic czasowych

Zdarza się, że nabywca naszego samochodu z zagranicy odjeżdża z dotychczasowymi tablicami. Czym to grozi? Jeśli między podpisaniem umowy sprzedaży, a momentem zarejestrowania auta w kraju docelowym, samochód zostanie przykładowo zarejestrowany przez fotoradary – to my będziemy w pierwszej kolejności ścigani za wykroczenia. Oczywiście możemy dowieść naszej niewinności dostarczając dokumenty potwierdzające fakt sprzedaży auta. Może to nas jednak kosztować sporo czasu i nerwów. W przypadku sprzedaży auta obcokrajowcowi warto zadbać o to, aby umowa była spisana w języku obcym (najpewniej angielskim), bądź dwujęzyczna.

Wyrejestrowanie pojazdu

W przypadku gdy nasz dotychczasowy pojazd ma opuścić granice kraju, możemy także wyrejestrować pojazd.

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania.

Najpewniej będzie to urząd miasta lub urząd starostwa powiatowego. Aby wyrejestrować auto należy posiadać:

 1. wypełniony wniosek,
 2. dokument tożsamości,
 3. potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 10 zł,
 4. dokumenty wyjaśniające powód chęci wyrejestrowania auta – w naszym przypadku umowę sprzedaży.

Ważne! Raz wyrejestrowanego samochodu nie można zarejestrować ponownie – jest to możliwe jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach. Próba sprzedaży auta, która jednak nie dojdzie do skutku, do takich okoliczności się nie wlicza.

Krok trzeci: Urząd Skarbowy a sprzedaż samochodu

Pamiętaj o Urzędzie Skarbowym

Jeśli samochód był w naszych rękach dłużej niż 6 miesięcy, to nie musimy zgłaszać tego faktu do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak sprzedaliśmy samochód przed upływem tego okresu, możemy być zmuszeni do zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży. Do zapłacenia podatku będziemy zobowiązani, gdy nasz dochód ze sprzedaży auta będzie wyższy niż cena nabycia. Naszym dochodem będzie różnica między kwotą zakupu a sprzedażą samochodu. Należy jednak pamiętać, iż wszelkie udokumentowane nakłady, takie jak naprawy czy części zamienne, możemy uwzględnić jako nasz koszt.  Dzięki temu możliwe, że do urzędu skarbowego nie będziemy musieli niczego odprowadzać.

Samochód jako darowizna lub spadek

Na kwestie podatkowe należy uważać także w przypadku otrzymania auta jako przedmiot darowizny lub spadku. Jeśli będziemy chcieli sprzedać pojazd przed upływem sześciomiesięcznego okresu, należy uwzględnić ten fakt w formularzu PIT-36 i odprowadzić należny podatek dochodowy. Jest to 18 lub 32 %, w zależności od poziomu naszych dochodów. Dlatego też lepiej poczekać kilka miesięcy i nie śpieszyć się ze sprzedażą.

Sprzedaż samochodu zarejestrowanego na firmę

Co w przypadku, gdy sprzedajemy samochód, który był dotychczas zarejestrowany na firmę?

Należy pamiętać o korekcie podatku VAT, a także konieczności opodatkowania sprzedaży stawką 23%. Gdy wartość sprzedawanego pojazdu jest mniejsza niż 15 tys. zł, korekty można dokonać w przeciągu 12 miesięcy liczonych od miesiąca zakupu. Za to gdy wartość samochodu jest wyższa, czas ten wydłuża się do 60 miesięcy.

sprzedaż samochodu
Sprzedaż samochodu zarejestrowanego na firmę wiąże się z koniecznością opodatkowania sprzedaży w wysokości 23%.

Przykład: Jeśli w czerwcu sprzedajemy samochód, który został zakupiony w styczniu ubiegłego roku za 100 tys. zł netto i odliczyliśmy 50% podatku VAT, w deklaracji miesięcznej lub kwartalnej należy dokonać korekty w wysokości 8.241.67 zł, która zwiększy VAT naliczony (43 miesiące pozostałe do końca korekty / 60 miesięcy * 11 500 zł).

Auto wycofane z działalności

Zdarza się, że auto zostało zakupione dla firmy, a potem postanowiliśmy wycofać je z ewidencji i wykorzystywać w celach prywatnych. Należy wtedy przemyśleć moment, w którym pozbywamy się auta. Jeśli do sprzedaży dojdzie w przeciągu 60 miesięcy od wycofania, będziemy zobowiązani do odprowadzenia podatku dochodowego. Należy tę transakcję uwzględnić w deklaracji PIT-36, bądź PIT-36L.

Podsumowanie

Jak widać, sprzedaż samochodu to nie taka prosta sprawa. Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i uwagi. W przypadku, gdy jesteśmy przedsiębiorcami, czeka nas też sporo papierkowej roboty. Posiadanie wiedzy na temat podatków jest istotną kwestią, aby nie podpaść Urzędowi Skarbowemu i nie narażać się na kary finansowe.

Jeśli postanowimy zająć się sprzedażą sami, z dużą dozą prawdopodobieństwa otrzymamy lepszą cenę za nasze bardziej lub mniej wiekowe auto. Z kolei gdy nie mamy czasu lub czujemy, że nas to przerasta – najłatwiej jest powierzyć sprzedaż komisowi lub skupowi aut.

Czas to pieniądz

Co w przypadku gdy nie mamy chęci, umiejętności albo czasu aby samodzielnie pozbyć się auta? Z pomocą przychodzą komisy samochodowe. Obecnie na rynku występuje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się handlem samochodami w każdym stanie. Co jest zaletą skorzystania z ich usług? Przede wszystkim czas. Zwykle możemy pozbyć się pojazdu od ręki, nie musimy się także martwić o formalności. Pieniądze otrzymamy prawdopodobnie od razu: w gotówce lub przelewem na konto. Gdzie jest haczyk? Komisy i skupy muszą na czymś zarabiać. Dlatego kwota jaką nam zaoferują za nasze auto będzie z pewnością niższa, niż cena rynkowa podobnych modeli.

paniala czat
panialaczat

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł