Mały ZUS w 2019 roku? To nie takie proste jak by się mogło wydawać

Co to jest „mały ZUS”? Jest to możliwość płacenia niższych składek ZUSowskich przez przedsiębiorców, którzy wykazali roku 2018 przychód równy lub mniejszy 63 tysiące złotych. Jest to program rządowy, który ma na celu poprawić „przeżywalność” polskich mikroprzedsiębiorstw. Czy każde przedsiębiorstwo może skorzystać z „małego ZUSu”? Niestety istnieje długa lista wyłączeń, która uniemożliwia mikroprzedsiębiorstwom skorzystania z […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Co to jest „mały ZUS”?

Jest to możliwość płacenia niższych składek ZUSowskich przez przedsiębiorców, którzy wykazali roku 2018 przychód równy lub mniejszy 63 tysiące złotych.

Jest to program rządowy, który ma na celu poprawić „przeżywalność” polskich mikroprzedsiębiorstw.

Czy każde przedsiębiorstwo może skorzystać z „małego ZUSu”?

Niestety istnieje długa lista wyłączeń, która uniemożliwia mikroprzedsiębiorstwom skorzystania z niższych składek ubezpieczenia.

Z preferencyjnych składek nie mogą korzystać firmy z kartą podatkową ani działalności nierejestrowane.

Firmy, które przekroczą w roku kalendarzowym przychód w wysokości 30-krotności płacy minimalnej, są na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku pozbawione możliwości skorzystania z ulgi.

Dodatkowo z „małego ZUSu” nie skorzystają przedsiębiorstwa zarejestrowane krócej niż 60 kalendarzowych.

Kolejnym ograniczeniem przystąpienia do preferencyjnych składek jest wykonywanie pracy przez jednoosobową działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Tacy pracownicy wykonujący najczęściej usługi dla dużych zakładów produkcyjnych, nie mają szans na „mały ZUS”.

Czym jest karta podatkowa?

Karta podatkowa to forma opłacania podatku dochodowego przez przedsiębiorstwa, które nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów. Każde przedsiębiorstwo prowadzi jednak taką ewidencję, choćby dla celów podatku VAT.

Zgodnie z uchwałą legislatora, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, korzystanie z karty podatkowej bezwzględnie odbiera dostęp do preferencyjnych stawek ZUS.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.