Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią?

Leasing to usługa, która cieszy się bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród firm. Trudno się temu dziwić. To właśnie dzięki niemu młode przedsiębiorstwa mają szansę na zakup wielu kosztownych sprzętów, które mogą zadecydować o ich przyszłości na rynku. Na czym tak właściwie polega leasing i jakie są jego odmiany? 

Admin -
Admin
leasing finansowy
czat o finansach

Z artykułu dowiesz się:

Leasing operacyjny – co to?

Jest to umowa, którą zawierają między sobą dwie strony: finansująca i korzystająca z danego produktu lub usługi. Przyjmuje się, że leasingodawcą może być tylko bank, jednak nie jest to w pełni zgodne z prawdą. Na rynku pojawiło się wiele firm wyspecjalizowanych stricte w tego typu usługach. 

Leasing operacyjny to bez wątpienia najbardziej popularna forma, gdy przychodzi do finansowania urządzeń, maszyn czy pojazdów. Wynika to z korzystnych przepisów podatkowych, które umożliwiają odjęcie części kosztów tego leasingu od kwot, jakie musimy przelać na konto Urzędu Skarbowego. 

lleasing finansowy paniala

Decydując się na tę formę leasingu, trzeba pamiętać o tym, że – w pewnym sensie – jest to jakby usługa abonamentowa. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że do czasu spłacenia całego leasingu, nie jesteśmy właścicielami danego sprzętu – na przykład auta – a jedynie jego użytkownikami.

Leasing operacyjny może być też obwarowany wieloma obostrzeniami, jakie narzuca strona udzielająca nam tej usługi. Dobrym przykładem jest na przykład konieczność zakupu dokładnie takiego ubezpieczenia, jakiego zażyczy sobie leasingodawca. 

Nawet gdyby na rynku funkcjonowała taka sama usługa w niższej cenie, to może dojść do sytuacji, kiedy firma leasingująca zażyczy sobie, abyśmy opłacili droższą usługę, jaką sami zaproponowali. Nie jest to regułą, jednak takie sytuacje wciąż się zdarzają. 

Ta forma leasingu pozwala firmom optymalizować koszta podatkowe, co może zaowocować obniżeniem podstawy opodatkowania. Opłata podatku VAT jest tutaj rozłożona na raty, a dodatkowo można ją wliczyć w koszta działalności. Po spłaceniu ostatniej raty możemy, ale nie musimy stać się właścicielami leasingowanego przedmiotu. 

Leasing finansowy – co to?

Usługa zapewnia nam jedną przewagę nad tradycyjnym leasingiem: pozwala dodać zakupiony przedmiot do majątku przedsiębiorstwa. To z kolei tworzy obowiązek uiszczania opłat amortyzacyjnych przez leasingobiorcę. W tradycyjnym leasingu operacyjnym ta opłata jest po stronie leasingodawcy. 

Atutem, który często przemawia do nowych firm, jest brak ponoszenia kosztów opłaty wstępnej. Przedsiębiorca musi jednak zapłacić cały należny państwu VAT już w pierwszej racie. Jeśli bierzemy w leasing na przykład samochód osobowy, to trzeba liczyć się z tym, że kwota podatku VAT może być odczuwalna. Warto mieć też na uwadze to, że tylko część odsetkowa od raty oraz koszta amortyzacyjne można uznać za koszty uzyskania przychodu.

czat o fianasach

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

Główne – choć nie jedyne – różnice dotyczą kwalifikacji przedmiotu umowy. W tradycyjnym leasingu operacyjnym właścicielem pozostaje instytucja finansowa. W leasingu finansowym prawa do danego dobra od razu są przenoszone na leasingobiorcę, czyli na firmę. 

Trzeba też wskazać na różnice w kwestiach podatkowych. W leasingu operacyjnym amortyzacja przypada na leasingodawcę. Odwrotnie – a więc po stronie leasingobiorcy – sytuacja wygląda w leasingu finansowym. Ten pierwszy daje też szersze pole do odliczeń podatkowych. Umożliwia m.in. dodanie raty w kwocie netto w koszta. Nie ma też konieczności płacenia całego podatku VAT w pierwszej transzy. 

Ubiegając się o leasing operacyjny, trzeba mieć na uwadze, że okres zawarcia umowy musi być dłuższy niż 40% czasu amortyzacji, a jednocześnie nie może przekroczyć 60 miesięcy. W leasingu finansowym zasady są prostsze: ten czas to co najmniej 12 miesięcy, bez żadnych górnych limitów.

Kiedy wybrać leasing finansowy, a kiedy operacyjny?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Należy raczej stwierdzić, że sytuacja będzie diametralnie różna dla innych profili działalności. Wiele zależy też od tego, czy dysponujemy możliwie dużą sumą pieniędzy już na starcie. Jeśli tak, to leasing finansowy – za sprawą przeniesienia praw do leasingowanego przedmiotu na firmę – jawi się jako ciekawa opcja. 

Tradycyjny leasing operacyjny, mimo pewnych zawiłości i wielu obostrzeń, także ma wiele zalet. Odliczanie raty netto od kosztów prowadzenia firmy, opłata amortyzacyjna przeniesiona na instytucję finansową czy mniejsza ilość gotówki na etapie podpisywania umowy to zalety, których trudno nie dostrzec. 

Bez wątpienia decyzja o wyborze usługi tego typu powinna być poprzedzona odpowiednią analizą oraz rozmową z osobą, która w firmie będzie prowadzić księgowość. Rekomendujemy też skorzystanie z naszej porównywarki finansowej, gdzie zgromadziliśmy dużą ilość instytucji, które mogą udzielić Wam leasingu. Daje to spore pole wyboru i pozwala na dokładną analizę rynku.

leasing finansowy

Może Cię również zainteresować:

Leasing samochodu – operacyjny czy finansowy?

Warto zastanowić się nad tym, czy dla działalności kluczową rolę będzie miało wykazanie pojazdu, który chcemy leasingować, w majątku firmy. Jeśli z jakichś względów odgrywa to dla firmy istotną rolę, to odpowiedź jest tylko jedna – leasing finansowy.

Należy jednak mieć na uwadze, że około 70-80% wniosków dotyczy tradycyjnego leasingu operacyjnego. Właściciele ponad prawo własności do pojazdu – które tutaj i tak po pewnym czasie mogą nabyć – przedkładają korzyści podatkowe. 

Zanim podejmiemy decyzję, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt podatkowo-prawny. Leasing operacyjny to usługa. Oznacza to, że podlega ona 23% opodatkowaniu. Są jednak segmenty rynku, gdzie VAT jest o wiele niższy i może wynosić zaledwie kilka procent. 

Jeśli działalność firmy wyrażona w kodach PKD będzie bazować na sprzęcie medycznym, to VAT wyniesie tylko 8%. Atutem leasingu finansowego jest też możliwość skorzystania z amortyzacji jednorazowej de minimis. Jest wiele różnych zmiennych i przed podjęciem wiążącej decyzji, zdecydowanie warto porozmawiać z osobą biegłą w księgowości i prawie podatkowym.

panialaczat

Podsumowanie

Mimo wielu podobieństw, różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym są bardzo duże. Można odnieść wrażenie, że są to usługi stworzone dla zupełnie różnych firm i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Kluczową rolę odgrywają kody PKD przedsiębiorstwa, kapitał początkowy czy preferencje podatkowe. 

W tradycyjnym leasingu operacyjnym sytuacja jest dość prosta. Nowo założona firma, jeśli będzie w stanie zabezpieczyć maksymalnie 20% łącznej wartości przedmiotu, zyskuje dostęp do dobra (na przykład samochodu), którego będzie użytkownikiem. Może też wliczyć w koszta kwotę leasingu netto.

Leasing finansowy wymaga nieco większego wkładu własnego. W zamian dostajemy dany przedmiot na własność. Co więcej, jeśli mieścimy się w gronie firm, które mogą skorzystać z niższego VAT-u, to początkowa opłata tego podatku, którą trzeba zapłacić w pierwszej racie, wcale nie musi znacząco uszczuplić portfela przedsiębiorcy. 

Masz szczegółowe pytania o leasing? Szukasz najlepszego rozwiązania dla swojej firmy?- przejdź do czatu z Twoją asystentką finansową PaniAla.

paniala czat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł