Leasing maszyn

Minione piętnaście lat to dynamiczny rozwój leasingu w Polsce. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorstwa mogą korzystać prawie ze wszystkiego, co znajdzie zastosowanie w biznesie. Jedną z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców opcji jest leasing maszyn. Oferty na ten typ leasingu są szyte na miarę branż od budowlanej, przez rolniczą aż po IT i medyczną. Prawie 19 mld złotych – na taką sumę sfinansowano w Polsce maszyny i urządzenia w I kwartale 2018 roku. Właśnie dlatego warto poznać wszystkie tajemnice leasingu maszyn.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Czym jest leasing maszyn?

Leasing maszyn to umowny stosunek cywilnoprawny, w ramach którego finansujący – leasingodawca przekazuje drugiej stronie – użytkownikowi prawo do określonej rzeczy na z góry ustalony okres w zamian za ratalne opłaty leasingowe. Innymi słowy to forma finansowania inwestycji w maszyny lub urządzenie, która ma cechy zarówno kredytu jak i umowy dzierżawy. Szczegóły funkcjonowania umów leasingowych uzależnione są nie tylko od jego formy – operacyjnej lub finansowej – ale też od stanu maszyny, czy jest to urządzenie nowe, czy używane.

Operacyjny, finansowy a może zwrotny?

Podobnie jak w przypadku leasingu samochodu czy leasingu nieruchomości na przedsiębiorcę czekają trzy typy tej formy finansowania. Są to:

 • leasing operacyjny (zwany również bieżącym),
 • leasing finansowy (inaczej kapitałowy),
 • leasing zwrotny (najmniej popularny).

Różnice między tymi formami sprowadzają się głównie do ustawy o podatku dochodowym. W przypadku leasingu operacyjnego celem umowy jest używanie maszyny bądź jego używanie i zakup, z kolei leasing finansowy opiera się na zarówno użytkowaniu jak i na zakupie danego środka trwałego.

W świetle Ustawy o Rachunkowości1 decydując się na leasing bieżący przedmiot umowy zalicza się do środków trwałych finansującego, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z kolei wybierając leasing kapitałowy finansującym i płatnikiem odpisów amortyzacyjnych jest użytkownik danej maszyny. Analogicznie jak w leasingu biurowym forma zwrotna polega na zbyciu maszyny na rzecz finansującego, zachowując jednocześnie prawo do jej użytkowania.

Jak leasingować maszynę używaną?

Uzyskanie tej formy finansowania w przypadku maszyny używanej jest silnie skorelowane z jej wiekiem. Większość instytucji finansujących rozpatruje pozytywnie wnioski w których wiek maszyny po zakończonej umowie nie przekracza 8 lat. W praktyce oznacza to zazwyczaj, że używane trzyletnie urządzenie możemy „leasingować” przez maksymalnie pięć lat. Na rynku funkcjonują firmy, które dopuszczają leasing maszyn starszych po dokonaniu wyceny urządzenia przez rzeczoznawcę.

Jak leasingować maszynę z zagranicy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy leasingodawca sfinansuje maszynę sprowadzaną z zagranicy. Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, zwłaszcza jeżeli sprzedawcą jest renomowany dealer w przypadku maszyn rolniczych lub budowlanych. Obecnie na rynku działa szereg firm, które oferują finansowanie maszyn z zagranicy bez kosztów polskich pośredników.

leasing maszyn
Maszyny rolnicze, jako z reguły drogie i trudno dostępne, czesto są leasingowane aby zwiększyć konkurencyjność gospodarstwa rolniczego

W takiej formie można zakupić nie tylko obrabiarkę CNC ale też całą linię technologiczną. Przedsiębiorstwa chętnie inwestują w maszyny z chińskiego rynku, wówczas kluczowa jest deklaracja producenta o spełnieniu wymagań szeregu dyrektyw Unii Europejskiej sygnowana oznaczeniem CE, które jest gwarantem bezpieczeństwa użytkowania.

Jakie są koszty i warunki leasingu maszyn?

Umowy leasingowe uzależnione są od jego formy i przedmiotu umowy. Jeden z czołowych polskich leasingodawców – PKO Leasing S.A. podzielił oferty leasingowe na trzy główne grupy. Są to grupy docelowe:

 • agro (finansowanie maszyn rolniczych),
 • branża medyczna i kosmetyczna (finansowanie sprzętów specjalistycznych),
 • transport ciężki (leasing dedykowany firmom transportowym, budowlanym lub logistycznym).

Każda z wymienionych ofert zakłada finansowanie sięgające do 100% wartości danego przedmiotu w złotówkach, euro i amerykańskim dolarze, jest to równoznaczne z brakiem obligatoryjnej opłaty wstępnej, która występuje w leasingu nieruchomości.

Czas trwania umowy leasingowej jest elastyczny i zależy od branży. Jest to od 72 miesięcy w segmencie budowlanym po 120 miesięcy w przypadku rolnictwa. Dodatkowo raty układane są w elastyczne harmonogramy uwzględniające sezonowość prowadzonej przez leasingobiorcę działalności. Większość ofert zakłada korzystanie z finansowania w ramach programów Unii Europejskiej takich jak InnovFin czy tych współfinansowanych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Większość banków w ramach umowy leasingowej oferuje szereg podstawowych ubezpieczeń (OC, AC). Umowy zawierają też ubezpieczenia ochrony prawnej przedmiotu. Wszystko zależy od preferencji przedsiębiorstwa ubiegającego się o leasing. Umowa leasingu określa również szczegóły prawne wspołracy oraz kluczowe terminy w okresie leasingowania maszyny.

Poznaj swoją ratę!

Kalkulator leasingowy prosi najczęściej jedynie o informację o wartości netto urządzenia, wpłacie początkowej oraz o okresie leasingowania. Dzięki nim szybko i sprawnie możemy skalkulować, czy leasing to oferta dla nas i wybrać odpowiedniego leasingodawcę.

Jaki będzie koszt leasingu maszyny drukarskiej (plotera) na 36 miesięcy?

W przypadku zakupu plotera o wartości 30 000 zł netto, zakładając wpłatę własną 300 zł oraz wartość wykupu końcowego na poziomie 10%, możemy użytkować maszynę przez trzy lata za niespełna 850 zł miesięcznie.

Kalkulatory leasingowe oferują niezależni brokerzy tacy jak AlpinaLeasing czy DG-Inwest. Oferują je też banki za pomocą platform ING Lease (ING BSK), mLeasing (mBank), PKO Leasing (PKO BP).

Nowa firma i nowe inwestycje?

Minione lata to rozkwit przedsiębiorstw typu start-up i sektora MŚP, które przeważają wśród polskich przedsiębiorstw. Stąd też leasingodawcy uelastycznili oferty finansowania dedykowane nowo powstałym firmom. Niestety leasing dla nowych firm, zwłaszcza wartościowych maszyn młodym przedsiębiorstwom nie jest powszechnie dostępny. Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać finansowanie powszechnych przedmiotów takich jak naczepy, komputery czy samochody. Zwłaszcza, że leasing samochodu dla firmy jest najczęściej pierwszym wyborem startującego przedsiębiorstwa czy firmy.

W przypadku firm, które działają na rynku powyżej 6 miesięcy leasing maszyn jest możliwy przy wpłacie początkowej, w związku z wysokim ryzykiem kredytowym. Wiele instytucji finansujących chętniej przyznaje leasing, jeśli przedsiębiorstwo ubiegające się o niego ma poręczyciela, który w przypadku nieterminowego opłacania miesięcznych rat, ureguluje powstające zobowiązania.

Jak księgować i rozliczać leasing maszyn?

Podstawową różnicę w rozliczeniu maszyn wziętych w leasing gra jego forma, czy jest to leasing operacyjny czy leasing finansowy, regulowana Kodeksem Cywilnym, ustawami o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych oraz ustawa o podatku VAT.

Co jest największą zaletą leasingu w wymiarze księgowym oraz finansowym?

Kluczową zaletą płynącą z leasingu jest możliwość wliczenia całości opłat z niego płynących w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co znacząco wpływa na poprawienie płynności finansowej.

Istotą leasingu operacyjnego jest zaliczenie przedmiotu umowy do składników majątku finansującego, które generują koszt uzyskania przychodu u użytkownika maszyny. Czynsz w leasingu finansowym wiąże się z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych przez użytkownika, dodatkowo część odsetkowa miesięcznych rat traktowane są jako przychód finansującego. Porównując te dwie najpopularniejsze formy leasingu nasuwa się jeden wniosek, w obliczu podatku dochodowego to leasing bieżący jest korzystniejszy, ponieważ pozwala na wliczenie całości rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Należy również pamiętać, że przez działy księgowości i dyrektorów finansowych przedsiębiorstw, leasing jest traktowany jako tarcza podatkowa. Pozytywnie wpływając na płynność finansową przedsiębiorstwa bądź bilans spółki.

Odwieczny dylemat: leasing czy kredyt?

Wybierając odpowiednią formę finansowania działalności przedsiębiorcy wybierają spośród kredytu, leasingu i faktoringu. Co ciekawe niektóre przedsiębiorstwa decydują się na wszystkie trzy formy zapewniając swojej firmie płynność finansową. Niewątpliwie leasing posiada przewagę preferencyjnej optymalizacji podatkowej, jednak w porównaniu do kredytu jest droższym rozwiązaniem, na który muszą decydować się przedsiębiorstwa nieposiadające odpowiedniej zdolności kredytowej. Warto mieć na uwadze, że leasing nie tylko jest przyznawany szybciej, ale też pozwala na szybsze obciążenie inwestycji wydatkami.

Leasing maszyn specjalnych

Jak podaje Związek Polskiego Leasingu w 2017 roku2 przedmiotem umów leasingowych najczęściej były… samochody. Warto pamiętać, że przedmiotem leasingu jest przede wszystkim potrzeba przedsiębiorcy. A oni reprezentują branże stolarskie, leśne, gastronomiczne, IT, medyczne, budowlane, rolnicze… można wiele ich wymieniać.

Najświeższe dane związku zrzeszającego największych polskich leasingodawców obrazujące rynek po I kwartale 2018 roku są zaskakujące. Największe środki na finansowanie leasingu wyłożyła Grupa Idea Getin Leasing oraz drugie w kolejności PKO Leasing.

Całość maszyn i urządzeń leasingowanych w Polsce opiewa na kwotę 4,1 mld złotych netto.

Wartość sfinansowanych maszyn i sprzętu budowlanego w I kwartale tego roku opiewa na kwotę ponad 730 mln złotych, a przewyższa go tylko wartość MiU rolniczych sięgająca prawie miliardowi złotych. Sprzęt medyczny i kosmetyczny obejmujący wyposażenie gabinetów lekarskich, aptek czy przychodni takie jak urządzenia diagnostyczne, laboratoryjne, optyczne i laserowe wyceniany jest na ponad 200 mln złotych.

leasing maszyn specjalnych
Intensywność prac budowlanych na polskich drogach oraz kolej stymuluje pozytywnie zapotrzebowanie na leasing maszyn specjalnych

Dane z I kwartału pokazują jak popularna jest branża gastronomiczna i przemysł żywieniowy, ponieważ łącznie udzielono finansowania na 1 614 urządzeń w tym na m.in. popularne maszyny do lodów czy maszyny piekarnicze. Maszyny wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywane m.in. w polskich szwalniach ustępują popularnością, sfinansowano bowiem tylko 543 takie inwestycje w pierwszym kwartale 2018 roku.

Podsumowanie

Leasing maszyn i urządzeń to obok leasingu samochodowego jedna z najpopularniejszych form finansowania w Polsce. Forma ta bez wątpienia sprzyja polskim przedsiębiorstwom, korzystnie wpływając na ich płynność finansową. Należy zauważyć, że nie jest jedyną formą finansowania. Warto rozważyć inne dostępne na rynku produkty finansowe, tak aby znaleźć ofertę dopasowaną do prowadzonej działalności gospodarczej.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł