Kary za brak OC samochodu w 2019 roku. Dlaczego warto pamiętać o ubezpieczeniu samochodu?

Wraz z nowym rokiem zmianie ulegają kary za brak OC. W 2019 roku, stawki zostały dostosowane do wysokości płacy mininalnej. Poniżej prezentujemy Ci szczegóły dotyczące kar za brak OC samochodu, obowiązujących w 2019 roku. Na czym polegają nowe zmiany prawne? Właściciele samochodów osobowych obligatoryjnie muszą posiadać ubezpieczenie OC samochodu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Czym grozi […]

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Wraz z nowym rokiem zmianie ulegają kary za brak OC. W 2019 roku, stawki zostały dostosowane do wysokości płacy mininalnej. Poniżej prezentujemy Ci szczegóły dotyczące kar za brak OC samochodu, obowiązujących w 2019 roku.

Na czym polegają nowe zmiany prawne?

Właściciele samochodów osobowych obligatoryjnie muszą posiadać ubezpieczenie OC samochodu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Czym grozi nie posiadanie ważnej polisy OC?

Posiadacze aut bez ważnej polisy OC muszą mieć na uwadze wysokie grzywny, z których maksymalna sięga dwukrotności płacy minimalnej.

  • W przypadku zarejestrowanego na terenie Polski samochodu, który nie jest ubezpieczony krócej niż trzy dni, kara za brak polisy wyniesie 20% maksymalnej grzywny.
  • W przypadku okresu bez ubezpieczenia od 4 do 14 dni, możliwa kara wyniesie 50% dwukrotności pensji minimalnej.

Ile wynosi płaca minimalna?

Od 1 stycznia 2019 roku płaca minimalna wynosi 2 250 złotych.

Dla kierowców oznacza to wysokość grzywny:

  • Minimalnie 900 zł,
  • Maksymalnie 4 500 zł.

W porównaniu do poziomu płac z roku 2018, w 2019 roku najwyższa kara za brak ważnego OC wzrasta o 7 punktów procentowych.

Czy jest możliwe uniknięcie kary za brak ważnego OC?

Kierowcy, którzy mają nadzieję, że nie zostaną złapani za kierownicą bez ważnych dokumentów, są w błędzie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w swojej bazie wykrywa posiadaczy samochodów bez polisy OC i wysyła listownie wezwania do zapłaty. Wirtualny policjant wykrywa nieubezpieczonych na podstawie ogólnopolskiej bazy ubezpieczeń komunikacyjnych.

Możliwość odwołania się od kary – jakie są realne szanse?

Gdy kara została bezpodstawnie przyznana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a obecna umowa OC została zawarta zgodnie z przepisami prawnymi, należy ją przedstawić kontrolerowi. Jeśli posiadacza samochodu nie dotyczy obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, należy go szczegółowo udokumentować.

W jakich przypadkach najczęściej wystawiane są kary?

Kierowcy bardzo często nie przedłużają swoich polis komunikacyjnych, uważając to za formę oszczędności. Warto mieć na uwadze, że w przypadku wypadku drogowego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci poszkodowanym świadczenie. Docelowo jednak to sprawca wydatku będzie musiał zwrócić jej wysokość urzędowi.

Czy kary są przyznawane za brak OC podczas kontroli drogowej?

Wraz z dniem 1 października 2018 roku podczas kontroli samochodu, kierowca ma obowiązek posiadać przy sobie jedynie prawo jazdy. Oznacza to, że nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Informacje o samochodzie weryfikowane są przez policjantów w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.