Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.
Poruszając temat leasingu należy podkreślić, że jest to forma finansowania występująca w trzech różnych opcjach. Wyróżnić można leasing finansowy, leasing operacyjny i leasing zwrotny. Każdy z wymienionych typów opiera się na innym mechanizmie działania. Sprawia to, że skorzystanie z niego wywołuje różne następstwa podatkowo-księgowe. Jak zatem obliczyć koszt leasingu? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanego kalkulatora.
Jak obliczyć ratę leasingu?
Obliczenie raty leasingu z wykorzystaniem dedykowanego kalkulatora polega w dużej mierze na uzupełnieniu niezbędnych danych, na podstawie których narzędzie jest w stanie obliczyć koszt danej oferty. Jakie dane są wymagane? Przede wszystkim należy określić przedmiot leasingu, czyli zaznaczyć czy finansowany ma być samochód osobowy, ciężarowy, czy maszyna. Poza tym do kalkulatora online należy wpisać przybliżoną wartość przedmiotu leasingu, procent wpłaty własnej i wykupu końcowego oraz określić czas trwania umowy.
Uniwersalne narzędzia wymagają również wpisania oprocentowania stosowanego przez daną firmę leasingową. Te, które znajdują się na stronach poszczególnych firm są natomiast w stanie obliczyć koszt leasingu bez tej informacji ponieważ wykorzystują średnie oprocentowanie stosowane przez dany podmiot.
Od czego zależy rata leasingu?
W poprzednim akapicie wspomniano, że ostateczna oferta leasingu samochodu osobowego bądź dostawczego może nieznacznie różnić się od wyniku przedstawionego przez kalkulator leasingu auta. Wpływ ma na to wysokość oprocentowania, które składa się ze stopy procentowej WIBOR oraz marży ustalonej przez leasingodawcę. Wynika to z faktu, że firmy leasingowe ustalając wiążące warunki biorą pod uwagę również dodatkowe kwestie, które wpływają na wysokość oprocentowania (marży) oferowanego klientowi. Od czego więc jest ono uzależnione? Na wysokość oprocentowania wpływa przede wszystkim:
- ocena ryzyka oraz zdolności kredytowej leasingobiorcy – im słabsza sytuacja finansowa klienta lub jego firmy, tym wyższy będzie koszt oferowanego mu leasingu;
- wartość samochodu, który ma być przedmiotem leasingu operacyjnego – im droższe auto przy słabej zdolności kredytowej, tym mniej atrakcyjne warunki finansowania lub nawet jego odmowa;
- zaproponowana wysokość wpłaty własnej – wyższa opłata wstępna to ograniczenie ryzyka dla leasingodawcy, który jest w stanie dzięki temu obniżyć wysokość oferowanego oprocentowania;
- stan techniczny i wiek samochodu osobowego – kwestia ta dotyczy leasingu aut używanych, ponieważ im starsze auto tym wyższe będzie oferowane oprocentowanie;
- preferowany okres leasingu – długość umowy determinuje nie tylko wysokość samej raty leasingowej, ale wpływa również na proponowane oprocentowanie. Im dłuższa umowa, tym z reguły będzie ono minimalnie wyższe.
Czy mając świadomość, że kalkulator leasingu samochodu nie bierze pod uwagę wyżej wymienionych czynników warto z niego korzystać? Jak najbardziej tak, ponieważ opisane wyżej kwestie wpisują się w mechanizmy stosowane przez praktycznie wszystkie firmy leasingowe. W związku z tym symulacja leasingu uzyskana z kalkulatora w rzeczywistości zmieni się proporcjonalnie, co nie wpłynie na wynik porównania ofert. Co więcej, zmiany w oprocentowaniu w wielu przypadkach są na tyle minimalne, że ich wpływ na ostateczny koszt leasingu jest znikomy.
Korzyści
O jakich korzyściach mowa? W przypadku leasingu operacyjnego zarówno opłata wstępna, jak i całe raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu. To pozwala realnie zmniejszyć płacony podatek. Inny mechanizm korzyści zadziała w przypadku leasingu finansowego, który pozwala przedsiębiorcy zaliczyć przedmiot leasingu do aktywów firmy. W związku z tym musi on również dokonywać właściwych odpisów amortyzacyjnych, które stanowią w tym przypadku koszt uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego zalicza się do niego również część odsetkową raty leasingowej oraz codzienne koszty użytkowania przedmiotu leasingu (np. paliwo). Korzyścią jest również fakt, że po zakończeniu umowy przedmiot leasingu automatycznie staje się własnością przedsiębiorstwa.
O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze oferty leasingu? Przede wszystkim warto dopilnować by finansowanie było optymalnie dopasowane do potrzeb leasingobiorcy oraz jego możliwości finansowych. Pozwoli to bez problemów wywiązywać się ze zobowiązań wynikających z podpisanej umowy.
Koszty umowy leasingowej
Na pierwszy rzut oka koszty umowy leasingowej to przede wszystkim oprocentowanie, opłata wstępna oraz wartość wykupu przedmiotu leasingu. W praktyce jednak istnieją również koszty dodatkowe, które ponosi leasingobiorca. Co może się do nich zaliczać? W większości przypadków będzie to:
- ubezpieczenie przedmiotu leasingu,
- depozyt gwarancyjny oraz
- opłaty manipulacyjne.
W przypadku ubezpieczenia leasingobiorca może skorzystać z oferty przedstawionej bezpośrednio przez firmę leasingową lub zawrzeć polisę na własną rękę. W tym drugim przypadku jednak należy liczyć się z tym, że leasingodawca może doliczyć opłatę manipulacyjną za obsługę obcej polisy. Warto również wiedzieć, że opcje oferowane przez firmę leasingową w wielu przypadkach są bardzo korzystne, ze względu na możliwość uzyskania dodatkowych zniżek.
Czym natomiast jest wspomniany już depozyt gwarancyjny? Stanowi on opłatę będącą formą zabezpieczenia leasingodawcy na wypadek, gdyby leasingobiorca korzystał z przedmiotu leasingu w sposób niezgodny z ustaleniami umowy. Opłata ta ma charakter zwrotny. Co sprawia, że zostaje zwrócona leasingobiorcy po zapłaceniu ostatniej raty. Może również stanowić jej pokrycie lub zmniejszyć wartość wykupu przedmiotu leasingu.
Innym kosztem umowy leasingu mogą być opłaty manipulacyjne. Z czego mogą one wynikać? Opłaty manipulacyjne mogą dotyczyć przede wszystkim:
- Chęci dokonania aneksu do umowy (np. w celu zmiany harmonogramu, czy okresu trwania).
- Przesłania pisemnego monitu lub wezwania do zapłaty.
- Wydania pozwolenia na użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią lub
- Dokonanie cesji na jej rzecz.
- Zwrócenia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, czy jego wcześniejszy wykup.
Podsumowanie
Podsumowując należy stwierdzić, że kalkulator leasingu to doskonałe narzędzie, które pozwala w szybki sposób obliczyć koszt danej oferty oraz porównać ją z innymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ wybór atrakcyjnej i dopasowanej do potrzeb oferty pozwala osiągnąć wymierne oszczędności. Wynikają one z korzystnego finansowania, jakim niewątpliwie jest leasing dla przedsiębiorców. Należy jednak zaznaczyć, że wysokość wspomnianych oszczędności uzależniona jest nie tylko od kosztu leasingu, ale również korzyści podatkowych, które jest wstanie osiągnąć przedsiębiorca korzystający z danego rodzaju leasingu. Dlatego też analizując konkretne oferty należy brać pod uwagę nie tylko wynikający z nich koszt, ale odnosić go jednocześnie do potencjalnych korzyści podatkowych. Tylko takie podejście pozawala znaleźć najbardziej atrakcyjne rozwiązanie w ujęciu całościowym oraz dopasować ofertę do potrzeb leasingobiorcy.
Szukasz sposobu na sfinansowanie auta lub sprzętu? Zleć PaniAli przedstawienie dostępnych ofert leasingu oraz negocjację ceny.
Oszczędzaj czas i zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.
A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:
- pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
- doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych
- pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania
Formularz