Czas czytania: 3 minuty
Z tekstu dowiesz się:
Co to jest bootstrapping
Bootstrapping czyli to prowadzenie startupu bez wykorzystywania kapitału z zewnątrz przy bardzo rygorystycznym podejściu do kosztów oraz zarządzania . Korzyści z tym związane są liczne:
• Nie marnujesz czasu na szukanie i przekonywanie inwestorów do swojego pomysłu;
• Zachowujesz pełną kontrolę nad swoim biznesem;
• Nie jesteś zobowiązany do zwrotu pieniędzy nikomu, jeśli poniesiesz porażkę.
Rodzina i przyjaciele. W tym rodzaju finansowania polegasz na swoich relacjach i nawiązywaniu kontaktów, a nie na rzeczywistym biznesplanie. To źródło finansowania jest wykorzystywane głównie na początkowych etapach uruchamiania, aby postawić firmę na nogi i jest znane jako finansowanie zalążkowe. Zalety:
• Szybko osiągalne;
• Bardziej elastyczne okresy zwrotu;
• Może nadwyrężyć relacje w rodzinie lub z przyjaciółmi.
Czytaj także:
- Startup. Kompendium wiedzy dla przedsiębiorców
- Leasing dla start-upów . Rusz swój biznes
- Faktoring. Przewodnik po usługach
Startup, a Aniołowie biznesu
Są to zamożne osoby prywatne, które lubią inwestować swoje oszczędności w coś, co ich pasjonuje lub jest związane z ich dziedziną. Zainwestowana kwota jest zwykle niewielka, ale jest pomocna w rozwoju przedsiębiorstwa etapie finansowania zalążkowego. Główne cechy:
• Większość aniołów biznesu chce mieć jakąś formę własności firmy;
• Niektórzy z przyjemnością uzyskują procentowy zwrot z inwestycji;
• Bardziej nieformalne źródło finansowania;
• Może wymagać więcej niż jednego anioła biznesu.
Finansowanie społecznościowe.
Coraz popularniejsza w dzisiejszych czasach forma finansowania jest taka, jak sugeruje ją nazwa. W tym modelu zachęcamy grupę ludzi do finansowania / przekazania pieniędzy naszej firmie. Odbywa się to za pośrednictwem stron internetowych, takich jak Kickstarter, Rocket Hub, polakpotrafi, beesfund, itp., Korzystając z pomocy witryn mediów społecznościowych możesz rozpowszechniać informacje o swoim przedsięwzięciu. Główne cechy:
• Uzyskanie pełnej kwoty finansowania może być czasochłonne i powolne;
• Dotrzyj do dużej puli osób bez żadnego zobowiązania do spłaty tak uzyskanych środków.
Venture Capital. Istnieją organizacje, które zapewniają finansowanie Twojej firmie w zamian za kapitał własny i kontrolę nad Twoją firmą. Zwykle Twoja firma wchodzi do portfolio takiego syndykatu, funduszu inwestycyjnego, ale w zamian otrzymujesz dużą ilość pieniędzy. Główne cechy:
• Nie nadaje się do inwestycji początkowych na wczesnym etapie;
• Musisz zrzec się kontroli nad rozwojem firmy;
• Może nie być uczciwe.
Inkubatory przedsiębiorczości
Są to przeważnie organizacje działające przy ośrodkach akademickich, samorządowych lub prywatne przedsiębiorstwa, które gromadzą swoje zasoby, aby inwestować w młode firmy typu startup na początkowym etapie ich rozwoju, w zamian za część kapitału firmy. Główna cecha: Uzyskana kwota pomocy jest niewielka, ale kooperacja z taką organizacją może przynieść inne niefinansowe korzyści młodej firmie.
Pożyczki bankowe i linie kredytowe dla start-upów
Jest to jeden z najpowszechniejszych rodzajów finansowania. Banki były zawsze źródłem pieniądza dla młodych firm. Musisz jednak zapłacić odsetki od kwoty pożyczki i spłacić kwotę pożyczki w wyznaczonym terminie, niezależnie od powodzenia biznesu. Główne cechy:
• Prawdopodobnie będziesz musiał wnieść osobiste zabezpieczenie;
• Uciążliwe i czasochłonne gromadzenie dokumentacji firmowej;
Partnerstwo z firmą o ugruntowanej pozycji. Istnieje również możliwość współpracy dużych firm o ugruntowanej pozycji z mniejszymi start-upami, jeśli uważają, że produkt przyniesie im również korzyści. Odbywa się to często po stronie technologii, gdzie firmy takie jak Google czy Microsoft również mają fundusze na inwestowanie w startupy z innowacyjnymi pomysłami technologicznymi. Zazwyczaj w kolejnej fazie inwestycji start-up jest wykupywany przez Firmę Matkę za cenę satysfakcjonującą obie strony.
Startup i dotacje PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest ogólnopolską instytucją, której misją jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw z sektora MŚP. PARP posiada zarówno fundusze krajowe, jak i unijne oraz przeznacza te środki na organizację szkoleń, a także na dotacje, z których mogą korzystać startupy.
W Polsce najczęściej tworzone są start-upu, których działalność skupia się na takich branżach jak big data, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja oraz Internet Rzeczy (IoT). W czołówce znajdują się również start-upy rozwijające technologie marketingowe, a także zarządzanie (CRM / ERP), usługi finansowe oraz tworzące narzędzia dla programistów i deweloperów. Podobny trend widać na całym świecie. Technologia i Internet dominują we wszystkich startupach. Nie oznacza to jednak, że inne typy firm nie mogą odnieść sukcesu. Niektóre globalne firmy działające na rynku również zrobiły pierwsze kroki jako start-upy. W tym miejscu warto wspomnieć o takich popularnych serwisach jak Facebook, Twitter i Spotify czy Snapchat. Wśród polskich startupów, które odniosły wielki międzynarodowy sukces, można wymienić takie projekty jak Live Chat, Street Data czy Bin-e.
Photo/Pixabay