Jak przyśpieszyć płatność za fakturę – rozwiązanie na czas kryzysu

Prowadzisz firmę, masz problemy z płatnościami za faktury? Pamiętaj, że jednym z kluczowych działań podczas kryzysu jest korzystanie z faktoringu. Jest to rozwiązanie rekomendowane przez ekonomistów ponieważ bez ryzyka zapewnia zastrzyk gotówki poprzez uwolnienie środków zablokowanych w niezapłaconych fakturach.

Admin -
Admin
faktoring jak działa
czat o finansach

Czas czytania ok. 3 minuty.

Przeczytasz tutaj o m.in. o trzech powodach, dla których faktoring pomoże Ci przetrwać kryzys:

Faktoring

Faktoring jest usługą, która opiera się na dwustronnej umowie pomiędzy faktorem ( instytucja finansująca), a faktorantem ( przedsiębiorcą). W wyniku tego układu firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy nieprzeterminowane faktury z tytułu usług i sprzedaży towarów. Co więcej firma faktoringowa monitoruje płatności i jeśli zachodzi potrzeba zajmuje się wezwaniem do zapłaty oraz wierzytelnościami niesumiennego kontrahenta. W efekcie przedsiębiorca po wystawieniu faktury otrzymuje pieniądze za usługi nawet w 24 godziny. Natomiast kontrahent uzyskuje wydłużony czas na zapłatę nawet do 3 miesięcy.

Powód 1 Płatność za fakturę od razu, a nie za kilka miesięcy

Największym dobrodziejstwem, jaki niesie za sobą faktoring jest zapłata za wykonane usługi i sprzedane towary w przeciągu 24 godzin od wystawiania faktury. Co z kolei przekłada się na większe możliwości operacyjne firmy. Faktoring jest doceniany szczególnie przez małe średnie firmy, które dzięki tej usłudze są wstanie utrzymać płynność finansową.

Powód 2 Faktoring nie obniża zdolności kredytowej

Faktoring nie obniża zdolności kredytowej firmy bo jest zobowiązaniem pozabilansowym. Dobrym przykładem czerpania korzyści z usługi faktoringu są firmy, które poprawiają sobie przy jego pomocy płynność finansową i scoring w bankach. A mianowicie traktują faktoring jako opcję zamienną dla kredytu obrotowego. W przypadku tych firm mamy do czynienia z zobowiązaniami do utrzymywania odpowiednich wskaźników zadłużenia ze względu np. Na emitowane obligacje.

czat o fianasach

Powód 3 Produkt bezpieczniejszy od linii kredytowej

Szybka płatność za fakturę to argument numer jeden. Przede wszystkim jednak nie spowoduje on zatorów płatniczych i kolejnych zobowiązań. Z uwagi na fakt, że faktoring jest zabezpieczony wierzytelnościami, w większym stopniu akceptuje ryzyko. Zatem jest bezpieczniejszy niż linia kredytowa. Faktoring, w odróżnieniu od kredytu, poza finansowaniem dostarcza pakiet dodatkowych usług z zakresu zarządzania należnościami i płatnościami z ich tytułu.

faktoring jak działa

Jaki faktoring polecacie – czyli na co zwracać uwagę

Decydując się na faktoring warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt obsługi ale także takie czynniki jak; czy firma faktoringowa przejmuje ryzyko, czy zajmuje się windykacją należności oraz informacją gospodarczą o odbiorcach. Przystępując do umowy finansowania faktur trzeba też sprawdzić czy w naszej umowie z kontrahentem nie występuje zakaz cesji wierzytelności. W przeciwnym razie można skorzystać z faktoringu cichego.

faktoring ranking

Ile kosztuje faktoring?

Najważniejszy tak na prawdę jest aspekt ile będzie nas kosztować faktoring.

Analizując ofertę firmy faktoringowej ( bankowej lub pozabankowej) koniecznie zwróćcie uwagę na:

  • Odsetki faktoringowe. Są one naliczane za okres finansowania jako procent od kwoty faktury przesłanej przez do finansowania lub od kwoty wypłaconej Klientowi.
  • Prowizja operacyjna lub prowizja faktoringowa. Dodatkowa opłata często pobierana od przedstawionej kwoty na fakturze. Jest to opłata procentowa.
  • Prowizja przygotowawcza. Jest to procent od kwoty przyznanego limitu finansowania (od 0 do 3 %).
  • Opłata administracyjna. Pobierana za obsługę administracyjną firmy
paniala czat

Może Cię również zainteresować:

panialaczat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.