Finansowanie zakupów firmowych czyli jakie są korzyści z faktoringu zakupowego

Klasyczny faktoring to mechanizm, który pozwala firmie zabezpieczyć się na wypadek opóźnień w spłacie należności przez kontrahentów. Na rynku funkcjonuje jednak również faktoring odwrotny, czyli zakupowy. Jak działa? Jakie są korzyści przynosi skorzystanie z faktoringu zakupowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
finansowanie zakupów firmowych

Potrzebujesz pomocy przy wyborze oferty finansowania ? Zleć Pani Ali znalezienie najlepszej oferty. Wyślij wiadomość na czacie lub formularz kontaktowy.

Z tekstu dowiesz się:

Jak działa faktoring zakupowy?

Faktoring zakupowy nazywany również faktoringiem odwrotnym polega na finansowaniu przez faktora zobowiązań faktoranta wobec jego dostawców. W praktyce oznacza to, że faktorant czyli przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej fakturę czy też zbiór faktur z poleceniem ich zapłacenia zgodnie z obowiązującym terminem płatności. Następnie faktor ze swoich środków finansuje przelew oraz oczekuje należności za płatność zgodnie z wcześniejszym ustalonym harmonogramem. Faktoring odwrotny pomaga nie tylko regulować bieżące zobowiązania firmy wobec dostawców, ale również pozwala aktywnie kształtować politykę zakupową.

Finansowanie faktur zakupowych

Finansowanie faktur zakupowych odbywa się zazwyczaj w ramach przyznanego przedsiębiorcy limitu. W praktyce faktoring zakupowy funkcjonuje podobnie do kredytu obrotowego. Przedsiębiorca otrzymuje limit, w ramach którego przedstawia instytucji faktoringowej dowolną liczbę faktur do spłaty. Następnie zobowiązany jest do terminowej spłaty powstałego wobec niej zobowiązania. Wraz ze spłatą limit wraca do pierwotnej wysokości, co pozwala przedstawiać instytucji kolejne faktury. 

Finansowanie zakupów firmowych – koszt

Koszt faktoringu zakupowego uzależniony jest m.in. od terminów płatności, oceny kondycji finansowej klienta oraz branży w jakiej działa firma. Finansowanie zakupów firmowych przez faktoring wiąże się z prowizją w wysokości 1,5 -3 % miesięcznie.

wydłużony termin platności

Faktoring zakupowy online

Faktoring zakupowy online w porównaniu do tradycyjnego factoringu jest jeszcze bardziej przystępna oraz prostą formą utrzymania płynności finansowej działalności. Cały proces bowiem odbywa się sposób elektroniczny, co sprawia, że starający się o niego przedsiębiorca nie musi wychodzić z domu, czy też biura. Faktoring online jest szybkim sposobem na uzyskanie finansowania firmowy zakupów, ponieważ cała operacja odbywa się drogą elektroniczną i jest realizowana w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie jest również bardzo bezpieczne, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii. W przypadku tradycyjnego korzystania z usługi konieczna była wizyta u faktora (w firmie faktoringowej, czy banku), podczas której dochodziło do przekazania i podpisania wszystkich niezbędnych dokumentów. W przypadku faktoringu online cała operacja odbywa się zdalnie, a wszystkie czynności mogą zostać wykonane z poziomu fotela. Jest to bardzo wygodne oraz pozwala zaoszczędzić cenny czas przedsiębiorcy. 

Czytaj także:

Faktoring zobowiązaniowy

Faktoring zobowiązaniowy to mechanizm, który umożliwia także budowanie pozytywnego wizerunku dobrego płatnika i wiarygodnego partnera. Instytucja faktoringowa podpisując umowę z przedsiębiorcą staje się w pewnym sensie gwarantem jego wypłacalności. Faktoring zakupowy umożliwia również uzyskanie rabatu u dostawcy, czy też pozwala wynegocjować lepsze warunki handlowe dzięki gwarancji terminowej spłaty zobowiązań. Faktoring zobowiązaniowy jest więc idealnym rozwiązaniem, które pozwala terminowo regulować zobowiązania wobec dostawców bez konieczności angażowania własnego kapitału lub zaciągania kredytu i spełniania wynikających z tego formalności.

Finansowanie faktur

Faktoring odwrotny może obejmować finansowanie każdego rodzaju faktur zakupowych, co oznacza, że korzystający z niego klient może przedstawić zarówno fakturę VAT, jak i fakturę pro-forma, czy nawet sam nr zamówienia towarów. Dla instytucji faktoringowych najważniejsze jest z reguły, by przekazywana płatność nie była przeterminowana o więcej niż 14 dni licząc od daty płatności, która zawarta jest na fakturze. Nieistotne jest natomiast to, czego dotyczy faktura, a co za tym idzie co zostało kupione przez przedsiębiorstwo.

Rosnąca popularność faktoringu zakupowego nie może dziwić, ponieważ jest to rozwiązanie, które umożliwia szybkie finansowanie faktur zakupowych i wygodną spłatę zobowiązania w niskich ratach. Skorzystanie z faktoringu odwrotnego pozwala również uwiarygodnić firmę w oczach kontrahentów, a co za tym idzie daje możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków współpracy.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze ? Zleć Pani Ali znalezienie najlepszej oferty. Wyślij wiadomość na czacie lub formularz kontaktowy.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę. A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

 1. pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji
 2. doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.
 3. pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Wyślij formularz

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Korzyści i wady faktoringu
  Korzyści i wady faktoringu

  Rosnąca popularność faktoringu wynika przede wszystkim z faktu że korzystające z niego firmy nie muszą oczekiwać na uregulowanie należności przez kontrahenta. Jest to możliwe ponieważ...

  Zobacz artykuł