Auto na abonament. Jak wybrać idealny samochód i nie żałować?

Od premiery iPhone’a 2G, podczas styczniowego Macworld w 2007 roku, gigant z kalifornijskiego Cupertino wypuścił 15 różnych wersji tego telefonu. XXI wiek to nieustannie zaskakujące innowacje, z których chcemy korzystać. Producenci samochodów idą z duchem czasu i implementują coraz to nowe technologie w kolejnych edycjach modeli aut. W kreatywności o krok wyprzedzają ich dealerzy i leasingodawcy oferując konsumentom modne sposoby finansowania. Wśród nich auto na abonament które zyskało popularność w krajach Europy Zachodniej, a teraz podbija polski rynek.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa

Na czym polega auto-abonament?

Oferty aut na abonament to zazwyczaj wynik kooperacji współpracy między siecią dealerską marki samochodowej, która dostarcza samochody z a firmą leasingową finansującą transakcję. Auto na abonament to w większości przypadków leasing operacyjny z fakultatywnym wysokim wykupem lub kredyt z wysoką ostatnią ratą.

Z punktu widzenia klienta jest to rozwiązanie równie wygodne jak korzystanie z abonamentu komórkowego. Konsument w wyniku umowy z dealerem samochodowym lub firmą CFM (Car Fleet Management) korzysta przez określony czas z wybranego auta, płacąc za nie miesięczny abonament. Rata abonamentowa zawiera między innymi koszt użytkowania samochodu, ubezpieczenie OC i AC oraz serwis gwarancyjny1.

Funkcjonowanie auta na abonament

Idea abonamentu samochodowego jest dość prosta, jednak może się delikatnie różnić od wybranej przez konsumenta opcji. Mnogość ofert na rynku gwarantuje klientom elastyczność w personalizacji oferty. Dealerzy najczęściej oferują klientom – zarówno indywidualnym jak i korporacyjnym – dwu lub trzyletni okres najmu auta. Wysokość miesięcznych opłat wyznaczają czas trwania umowy, roczny przebieg i wysokość wpłaty początkowej. Po zakończeniu trwania umowy klient może wykupić samochód po jego cenie rynkowej, przedłużyć umowę i wymienić auto na najświeższy oferowany model lub zakończyć program abonamentowy.

Mobilne opinie

Dzieci rynku motoryzacyjnego takie jak carsharing, leasing i kredytowanie samochodów, car fleet management, wynajem średnio i długoterminowy dedykowane są odmiennym potrzebom klienta. Samochody w abonamencie cenione są zwłaszcza przez klientów, którym zależy na wygodzie w użytkowaniu samochodu i jego „subskrypcji premium”. W przypadku auta na abonament klient udaje się do salonu i wybiera model, po dwóch latach wybiera kolejny i kolejny… Warto zaznaczyć, że wachlarz wysokości miesięcznych opłat abonamentu z pewnością zadowoli każdego klienta.

Nowość na rynku a mnogość ofert

Obecnie prawie każdy dealer samochodowy ma w swojej ofercie car abonament. Oferty można podzielić na te do 500 zł, 1000 zł, 1500 zł i „subskrypcję premium” powyżej 2000 zł miesięcznie. Wśród najpopularniejszych marek samochodów w Polsce, 15 ma swoje własne programy abonamentowe, które są aktywnie promowane między innymi w radiu. Czy „samochód Twoich marzeń za jedyne 999,99 zł” nie brzmi znajomo? Bezpłatna wymiana opon, ubezpieczenie w cenie i przede wszystkim brak obligatoryjnej początkowej wpłaty.

Elastyczność przy samochodach w abonamencie dotyczy nie tylko warunków umowy, a również jej przedmiotu. Dealerzy mają przygotowane oferty dla najbardziej wymagających kierowców pokonujących duże odległości czy tych jeżdżących po mieście. Klient może wynająć rodzinne kombi lub małego sedana.

Zanim wybierzesz auto na abonement – porównaj oferty!

Zanim zdecydujemy się jednak na wycieczkę do salonu po reklamowany w radiu lub telewizji model samochodu, warto rozpocząć poszukiwanie uszytej na naszą miarę oferty. W internecie znajdziemy nie tylko popularne porównywarki ofert, które pozwolą nam dopasować odpowiednią formę leasingu operacyjnego, ale również możemy skorzystać z intuicyjnych kalkulatorów intuicyjne kalkulatory opłat abonamentowych, które wyliczają nam dokładną miesięczną ratę w wyniku kilku kliknięć. Wybieramy czas trwania umowy, opłatę początkową oraz roczny limit kilometrów i … voila!

Czym są porównywarki abonamentowe?
Porównywarki abonamentowe to nic innego jak kalkulatory leasingowe lub kredytowe ukryte pod wdzięczną nazwą i kierowane są głównie dla klientów indywidualnych. Ułatwiają podjęcie decyzji przez klienta i pozwalają mu wybrać Top 5 ofert z tak wielu na rynku.

Niezdecydowanym polecamy szereg artykułów o carsharingu czy wynajmie długoterminowym, aby wybrać odpowiadającą swoim preferencjom opcję.

Nowy samochód co dwa lata?

Załóżmy, że korzystamy z abonamentu telefonicznego. Po dwóch latach umowa się kończy, a najnowszy iPhone bije rekordy sprzedaży, kiedy nasz aparat jest technologicznie „passe”. XXI to pogoń za nowościami, które mają ułatwić nam życie. Auto-abonament zapewnia trzy różne rozwiązania po zakończeniu użytkowania samochodu: możliwość wykupienia go po cenie rynkowej, zakończenie programu abonamentu lub jego przedłużenie i najem nowego samochodu.

auto na abonament
Wolność, niezależność i bycie zawsze na czasie. To uczucia towarzyszące osobom korzystającym z auto-abonamentów. Dostępność finansowa nawet droższych samochodów dla przeciętnego użytkownika jest ogromna. To dlatego auto na abonament staje się coraz popularniejszą formą użytkowania samochodu

Klient opłacając abonament ma dostęp do najnowszych samochodów. Warto podkreślić, że konsument korzysta z auta przez pierwsze dwa lata, czyli w czasie, kiedy traci ono na wartości najwięcej, a następnie zwraca je dealerowi i korzysta z nowego samochodu. Dodatkowo zwalnia to nabywcę z problemu poszukiwania nowonabywcy używanego samochodu, który w międzyczasie stracił około 60% na swojej wartości.

Którzy producenci oferują abonament na auta?

Najpopularniejsze marki samochodów na rynku posiadają własne oferty finansowania samochodów. Decydując się na ofertę włoskiego Fiata (Fiat Abonament) nie musimy być związani umową przez pełen rok, umowę można zawrzeć na 11 lub 23 miesiące przy limicie kilometrów do 25 tys. km. Jest to jedno z rozwiązań kierowanych do klientów dużo jeżdżących po mieście. Hyundai Abonament finansowany przez Masterlease dostępny jest dla klientów wraz z pełnym pakietem ubezpieczeń, serwisem oraz sezonową wymianą opon na roczne użytkowanie. Klienci po użytkowaniu modelu i20 lub popularnego Tucsona nie mają możliwości wykupu samochodu.

Najpopularniejsze rozwiązania abonamentowe na polskim rynku:

 • Skoda Abonament
 • Fiat Abonament
 • Hyundai Abonamnet
 • Audi Abonament

Czeska Skoda dedykuje swoim klientom ofertę Skoda Leasing Niskich Rat na 2, 3 lub 4 lata z wpłatą początkową od 0 do 45% wartości samochodu. Podobną ofertę z takim samym okresem użytkowania wprowadził Opel – Opel Drive Plan, której finansującym jest Getin Fleet. Rumuński producent samochodów osobowych Dacia przygotował dla swoich klientów Dacia Business Plan, który daje kierowcom możliwość zwrotu pojazdu lub jego wykupu za wartość zbliżoną do ceny rynkowej po jego dwuletnim lub czteroletnim użytkowaniu. Smartplan japońskiej Toyoty jest jednym z najczęściej wybieranych przez klientów ze względu na szeroką ofertę samochodów.

Równie popularnym programem jest Leasing EasyDrive niemieckiego Volkswagena. W Leasingu EasyDive nie wynajmiemy samochodu na okres krótszy niż dwa lata, jednak po zakończonym abonamencie mamy możliwość wykupu pojazdu w jego cenie rynkowej w momencie zakończenia umowy. Dodatkowo klient ma możliwość wyboru zerowej wpłaty początkowej.

Marki luksusowe

Wśród subskrypcji premium samochodów luksusowych na klientów czeka wiele programów abonamentowych. BMW Comfort Lease to program, w którym dostępne są wszystkie modele samochodów, zaś wysokość rat i wykupu auta zależna jest od modelu, okresu finansowania i zadeklarowanego rocznego przebiegu. Luksusowa marka należąca do japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation – Lexus – oferuje swoim klientom Smartplan z obowiązkową wpłatą własną wynoszącą od 5% wartości samochodu. Klient jeździ Lexusem przez trzyletni lub czteroletni okres abonamentu, po którego zakończeniu może wymienić samochód na nowy.

abonament na samochód
Segment samochodów luksusowych w rozliczeniu abonamentowym rośnie. Benchmarkiem dla naszego rynku jest rynek USA, gdzie usługa auto-abonamnetu jest bardzo mocno rozwinięta. Auto na abonament jest wybierane głównie ze względu na dostępność modeli samochodów

Jedną z najdroższych ofert na rynku jest Porsche Exclusive Finance, której okres finansowania wynosi od dwóch do pięciu lat, a klient musi wpłacić obligatoryjną opłatę początkową w wysokości od 10 do 45% wartości wybranego auta. Dla sympatyków samochodów miejskich w wersji premium dedykowany jest MINI Comfort Lease, w ramach którego klient może wybrać każdy z dostępnych modeli samochodów. Program finansowany jest przez BMW Financial Services Polska i nie wymaga wpłaty początkowej od klienta.

Abonament czy kredyt na samochód?

Główną przewagą abonamentu nad kredytem jest minimum formalności. Abonament to subskrypcja przypominająca miesięczne opłacanie konta w popularnym serwisie streamingowym Spotify. Wysokość rat generuje użytkownik od przyjętego wariantu. Abonament na auto daje możliwość personalizacji oferty na takie warunki, na jakie faktycznie nas stać. O tym warto pamiętać wiążąc się umową czy to na rok, czy na cztery lata.

Kredyty oferowane przez dealerów mają pewien bonus jakim jest rata balonowa. Przez pełen okres umowy – nie licząc wpłaty początkowej – płacimy stałe miesięczne raty, na zakończenie czteroletniej umowy czeka na nas extra rata, która sięga nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W następnych latach – jako szczęśliwych właścicieli samochodu – czekają nas przyjemności takie jak ponoszenie kosztów pakietu ubezpieczeń. Warto podkreślić, że w przypadku niewypłacalności oddanie auta nie równa się z końcem związanych z nim przygód. W początkowych latach użytkowania samochód generuje największe koszta, a z samochodu trzeba się rozliczyć z finansującym!

Abonament czy leasing?

Klient, dla którego wysokość miesięcznych kosztów ma kluczowe znaczenie i poszukuje rozwiązania pozwalającego na obniżenie rat leasingowych, powinien przemyśleć klasyczny leasing z podniesionym wykupem. Finansujące firmy leasingowe odchodzą od standardowego 1% i umożliwiają zawarcie umowy z podwyższonym wykupem. Klasyczny leasing nie zmusza klienta do korzystania z narzuconych odgórnie ubezpieczeń, serwisów czy wymian opon, a daje dodatkową przewagę jaką jest możliwość negocjacji ceny z dealerem. Dodatkowo, to klient podejmuje decyzję o obranej formie leasingu – operacyjnego lub finansowego.

Nie da się jednak ukryć, że abonament jest intratną alternatywą dla leasingu konsumenckiego ze względu na wygodę jego użytkowania. Abonament kierowany jest dla millenialsów przyzwyczajonych do subskrypcji pakietu Office. Jego wygodę i korzyści z niego płynące należy docenić i cieszyć się nieustanną wymianą samochodów na nowe modele pojawiające się w ofercie dealerów. Warto mieć na uwadze, że nie dla wszystkich – zwłaszcza przedsiębiorców – ta opcja będzie najkorzystniejsza.

Auto na abonament czy wynajem długoterminowy?

Najkrótszy okres trwania abonamentu to 11 miesięcy (Fiat Abonament). Co w przypadku osób, które nagle czekają ze względów służbowych miesięczne wyjazdy do innych krajów? Wynajem długoterminowy to opcja łudząco przypominająca abonament, jednak obowiązuje na okres od jednego miesiąca do roku.

Jeśli czeka Cię niespodziewany pobyt w innym mieście lub kraju, wynajem długoterminowy jest opcją dla Ciebie. Nie jesteś właścicielem samochodu a ponosisz koszt miesięcznej opłaty za najem, w którą wlicza się ubezpieczenie OC i AC, serwis czy też samochód zastępczy.

Podsumowanie

Dealerzy samochodowi są zmuszeni poddawać się świeżym trendom antywłasnościowym. Klasyczne kupno samochodu za gotówkę modne kilka lat temu jest wypierane przez szeroką gamę leasingu od operacyjnego przez konsumencki aż do finansowego. Auto na abonament, wynajem długoterminowy, leasing czy kredyt na samochód, co wybrać? Ofert jest wiele. Podjąć decyzję musimy sami, wszystko jednak będzie lepsze niż typowa gotówka.

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  kalkulator leasingu
  Kalkulator leasingu

  Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

  Zobacz artykuł