Jak wybrać ubezpieczenie OC dla specjalisty IT? 7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Pracując na umowie B2B jako informatyk, programista lub inny specjalista IT, nierzadko musisz mieć wykupione ubezpieczenie zawodowe OC. Nawet jeśli Twój kontrahent tego nie wymaga, powinieneś o tym pomyśleć, by uniknąć ponoszenia kosztów błędów lub cyberzdarzeń, w wyniku których poniósł on straty. Podpowiadamy, na jakie zapisy w umowie z ubezpieczycielem zwrócić uwagę, by pokrycie kosztów nie graniczyło z cudem, ale było realną pomocą.

Admin -
Admin
ubezpieczenie oc w IT
blog finansowy

Czas czytania 5 min.

Z tekstu dowiesz się:

Pokrycie szkód bez ograniczeń terytorialnych

Jako specjalista IT pracujący na umowach B2B możesz pracować na kontrakcie z zagranicznymi firmami. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, na którą powinieneś zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie OC zawodowe. Klauzula terytorialna powinna gwarantować wypłatę odszkodowania niezależnie od miejsca, z którego wykonujesz pracę oraz miejsca pracy Twojego zleceniodawcy. Zwróć uwagę, by obejmowała nie tylko Europę, ale również USA, Kanadę i kraje na innych kontynentach.


Ubezpieczenie pracy outsourcowanej

Kiedy skutecznie rozwiniesz swoją działalność, z pewnością część obowiązków będziesz zlecać swoim podwykonawcom. Dlatego ważne jest to, aby Twoje zawodowe OC przenosiło odpowiedzialność za outsourcowaną część pracy na jej rzeczywistych wykonawców, a nie obarczało nią Ciebie.

Pokrywanie szkód wynikających z zaniechania lub nieuczciwości

Zlecając zadania swoim pracownikom lub podwykonawcom, nie masz pełnej kontroli nad ich działaniami i musisz liczyć się z tym, że ewentualne szkody spowodowane ich błędami mogą być skutkiem zaniechania lub nieuczciwego postępowania. Aby nie pokrywać kosztów strat, wybierz ubezpieczenie zawodowe OC, które będzie zawierało zapis w umowie, zwalniający Cię z odpowiedzialności za zaniechanie lub nieuczciwość podwykonawców i pracowników.

Utrata danych

Starty bardzo często dotyczą zniszczenia, wycieku lub wykradzenia danych. Stąd też jednym z kluczowych zapisów w umowie ubezpieczenia OC powinna być gwarancją pokrycia strat, które wynikają z utraty danych.

Określenie zakresu usług

Unikaj ubezpieczeń, które nie określają dokładnie zakresu usług, które świadczysz swoim kontrahentom. “Usługi informatyczne” niestety dają ubezpieczycielom szerokie pole do interpretacji, co często kończy się niewypłaceniem odszkodowania, jako że zdarzenie miałoby znaleźć się poza zakresem ubezpieczonych usług. Dlatego, wybierając zawodowe OC dla specjalistów IT, zwróć uwagę, czy w umowie określone są wszystkie rodzaje usług, które świadczysz.

Klauzula o czystej stracie

Klauzula ta jest bardzo istotna z Twojego punktu widzenia, ponieważ często zdarza się, że nie można określić bezpośredniej przyczyny strat. Może ona wynikać np. z awarii serwera, błędu oprogramowania czy innych przyczyn związanych z bezpośrednio z Twoją pracą lub działaniem sieci teleinformatycznej. Klauzula o czystej stracie pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie nawet wtedy, kiedy określenie bezpośredniej przyczyny szkody będzie niemożliwe.

Koszty obrony sądowej

Jeżeli w wyniku Twojego błędu lub innego cyberzdarzenia Twój kontrahent poniesie straty, sprawa o obarczenie Cię odpowiedzialnością może trafić na wokandę sądową. Wówczas musisz liczyć się z kosztami reprezentowania Cię przez prawnika, które potrafią być wysokie. Zadbaj zatem o to, by wybrać ubezpieczenie OC zawodowe, które pokrywa także tego typu koszty.

Ubezpieczenia OC zawodowe dla pracowników branży IT, które zawierają korzystne dla nich zapisy, oferuje firma Findia – Cyberbezpieczeństwo.

Chcesz wiedzieć więcej?

paniala czat

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.