Co zrobić aby utrzymać płynność finansową w firmie transportowej.

Firma transportowa czeka średnio 45 – 80 dni na spłatę należności za faktury, co przy wysokich kosztach stałych zabija jej płynność finansową. Są jednak co najmniej dwa skuteczne rozwiązania, o których przeczytacie poniżej.

Admin -
Admin
płynność finansowa firma transportowa

Z artykułu dowiesz się:

Sposób I na płynność finansową – skonto

Część firm transportowych korzysta z skonta. Jest to rodzaj rabatu, dzięki któremu zmniejsza się należność za wykonaną usługę w zamian za szybszą zapłatę należności. Jest to szczególnie pomocne narzędzie, gdy płatność za fakturę wynosi powyżej 40 dni, a potrzebujesz środków na pokrycie bieżących kosztów stałych typu: raty leasing, ubezpieczenie, paliwo i pensje pracowników. Warunki tego typu rabatu są ustalane już indywidualnie pomiędzy firmami, a proces rozliczenia wymaga faktury korygującej.

Kiedy firma transportowa powinna korzystać z skonta?

Z skonta najlepiej korzystać jeżeli Twoja firma potrzebuje szybkiej gotówki lub chwilowo utraciła płynność finansową. Koszt skonta często wynosi nawet 5% wartości faktury, co stanowi spory koszt. Zatem warto z tego skorzystać od czasu do czasu, kiedy chcemy szybko poprawić sytuację finansową.

pani ala asystentka finansowa

Jak brzmi Twoje pytanie?

Kliknij tutaj

Sposób II na płynność finansową w firmie transportowej – faktoring

Faktoring w firmie transportowej jest powszechnym rozwiązaniem ponieważ gwarantuje dopasowanie do specyfiki branży. Przewoźnicy, którzy stosują faktoring uzyskują płatność za wystawioną fakturę w 24 godziny. Przewagą tego rozwiązania jest prowizja na poziomie około 1,5% miesięcznie.

Czytaj też:

Faktoring w firmie transportowej

Ubezpieczenia dla transportu. Sprawdź czego naprawdę potrzebujesz.

Faktoring w transporcie – komu się opłaca

Każda firma transportowa, której kontrahenci płacą z opóźnieniem powinna rozważyć finansowanie w faktoringu. Pozwala ono w terminie regulować stałe zobowiązania typu raty leasingowe, opłaty za paliwo, ubezpieczenie i pensje pracowników.

Co charakteryzuje faktoring?

  1. liczy się wiarygodność finansowa płatnika faktoringowego, a nie kondycja faktoranta.
  2. do faktoringu przyjmuje się zarówno pojedyncze faktury na jednego płatnika, jak i wynikające ze zleceń z giełdy transportowej, faktury na niskie kwoty do bardzo wielu płatników.
  3. w sytuacji braku cesji spedytora można zdecydować się na faktoring niejawny

Płynność finansowa to zdolność terminowego opłacenia wszystkich należności, takich jak np. raty leasingowe, ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenia pracowników, naliczone podatki itd. Brak płynności finansowej skutkuje m.in koniecznością podniesienia cen, ograniczeniem rozwoju firmy.

MASZ DODATKOWE PYTANIE ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

Więcej na temat finansowania w transporcie:

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.