Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Brexit stał się faktem. Pierwszy dzień nowego roku wniósł zmiany nie tylko w życie osób stale zamieszkujących Wyspy Brytyjskie, ale również właścicieli spółek LTD oraz właścicieli biznesów, którzy, choć posiadają działalność zarejestrowaną w UK, prowadzą swoje życie prywatne poza granicami Anglii. Jak będzie wyglądało prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Czy regulacje brytyjskiego rządu nadal będą odznaczać się przystępnością dla obcokrajowców?
Procedury celne dotyczące importu i eksportu towarów

Admin -
Admin
brexit
czat o finansach

Kluczową kwestią, wokół której skupia się spora część zagranicznych przedsiębiorców, jest import towarów do UK, a także ich eksport z Wielkiej Brytanii, dlatego też właściciele firm powinni skupić się w pierwszej kolejności na przepisach dotyczących podatku VAT. Od 1 stycznia 2021 biznesmeni powinni zwrócić uwagę na monitorowaniu modyfikacji w przepisach i regulacjach podatkowych.
Warto pamiętać o tym, że rząd brytyjski zdecydował się na kilkuetapowe zmiany importowe. Ułatwieniem, nie tylko formalnym, ale w szczególności finansowym może okazać się fakt, iż do połowy przyszłego roku, bo aż do 30 czerwca, przedsiębiorcy nie będą musieli uiszczać podatku VAT w organach celnych już na etapie wjazdu do UK. Opłata należności będzie mogła zostać odroczona aż do momentu złożenia rocznej deklaracji podatkowej.

Uproszczenie systemu cła wiąże się również z możliwością elektronicznego zgłoszenia importowania towarów. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi załatwienie niezbędnych formalności, ale przyspieszy sam proces importowy. Procedury celne obligują importerów i eksporterów do zweryfikowania swoich dotychczasowych partnerów biznesowych. Przedsiębiorcy powinni upewnić się, że obie strony transakcji posiadają niezbędną dokumentację w postaci licencji i certyfikatów, która uprawnia kontrahentów do obrotu określonymi towarami na rynku międzynarodowym.
Choć zmiany, jakie niesie ze sobą Brexit, w przyszłości mogą okazać się naprawdę przystępne, monitorowanie brytyjskiej sytuacji biznesowej może okazać się nie tylko czasochłonne, ale również stresujące. W związku z tym wypełnianie stosownych deklaracji, a także prawidłowe dopełnienie obowiązków celnych warto oddać w ręce fachowców. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni spokój ducha, ale pozwoli przedsiębiorcy mieć pewność, że jego nowe, brexitowe obowiązki są dopełnione w należyty sposób.

Brytyjska wiza stała się faktem

Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział, że przyjazd do Wielkiej Brytanii będzie możliwy jedynie w przypadku posiadania wizy, jego słowa zostałyby potraktowane za wierutne bzdury. Po nowym roku wiza, nie tylko ta pracownicza, ale studencka czy rodzinna, będzie nową brytyjską rzeczywistością. Czy angielski rynek pracy stanie się zawodowym rajem dla wybrańców?
Choć szereg wymaganych formalności z pozoru może wydawać się skutecznym zabiegiem zniechęcającym, uzyskanie wizy pracowniczej nie będzie skomplikowanym procesem. Aby prowadzenie życia zawodowego na terenie Wielkiej Brytanii było możliwe i w pełni legalne, w większości przypadków potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia. Jego wydanie będzie opierać się o punktację, która będzie przyznawana na podstawie:

  • oferty pracy od konkretnej firmy brytyjskiej posiadającej licencję zezwalającą na zatrudnianie pracowników pochodzących spoza Wielkiej Brytanii,
  • stopnia znajomości języka angielskiego osoby ubiegającej się o pracę w UK,
  • posiadanych kwalifikacji do wykonywania zawodu umieszczonego w ofercie,
  • wysokości wynagrodzenia widniejącego w ofercie,
  • dostępności innych ofert pracy w danym sektorze gospodarczym.

Ostateczne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niesie ze sobą szereg zmian, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać niespecjalnie zachęcająco. Wystarczy jednak zagłębienie się w szczegóły nowych zasad, by przekonać się, że prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii po Brexicie nadal będzie nieskomplikowanym i opłacalnym rozwiązaniem. Jeżeli prowadzisz firmę na terenie Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się, jakie jeszcze czekają Cię zmiany, warto rozważyć bieżącą współpracę z brytyjskimi księgowymi.

Przeczytaj na blogu kancelarii Tax Angels jak zostać w UK po Brexicie.

Może Cię również zainteresować:

paniala czat
PaniAla czat o finansowaniu

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.