Leasing VAT marża. Jak postępować w tym szczególnym przypadku?

Leasing VAT marża jest typem umowy najczęściej wykorzystywanym do sprzedaży samochodów używanych. Nie jest możliwe zakupienie nowego auta od dealera na fakturę VAT marża. Leasing VAT marża przypomina finansowanie zakupu kredytem bankowym, czynsze zawierają bowiem część odsetkową oraz część kapitałową.

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
leasing vat marża

Co to jest leasing VAT marża?

Leasing VAT marża to procedura która polega na rozliczaniu podatku VAT, gdzie jego podstawą jest marża, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu. Warto wspomnieć tutaj o fakturze VAT marża będącej dokumentem, na podstawie którego dokonuje się sprzedaży używanych samochodów osobowych.

Kto może zakupić samochód na fakturę VAT marża? Nabywca pojazdu uprawniony jest do zakupu samochodu na ową fakturę tylko, gdy nie prowadził działalności gospodarczej bądź prowadził, ale nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT.

Cechą charakterystyczną faktury VAT marża jest to, że podatek ten odprowadza zbywca od marży bez prawa do odliczenia VAT z faktur zakupu.

Leasing samochodu a faktura VAT marża

Tylko niektóre firmy leasingowe mają w swojej ofercie możliwość skorzystania z wyżej wspomnianej konstrukcji leasingu. Jego specyfika przejawia się tym, że nie zawiera płatności czynszu leasingowego podatku VAT. Podatek jest naliczany wyłącznie od marży sprzedającego, a nie od pełnej ceny pojazdu. W tym przypadku kosztem uzyskania przychodu jest tylko część odsetkowa raty. Leasingobiorcy przysługuje prawo do amortyzowania przedmiotu leasingu. Podstawą amortyzacji jest cena nabycia samochodu.

Sprzedaż samochodu po leasingu a VAT marża

Sprzedaż samochodu po leasingu nie jest problemem, gdy kupuje go inny przedsiębiorca, który będzie mógł odliczyć VAT. Sprawy mają się nieco inaczej w przypadku samochodów osobowych – nabywca odliczy wtedy jedynie 60%, nie więcej niż 6 tys. zł. Przy sprzedaży samochodu osobie fizycznej lub przedsiębiorcy, który nie jest płatnikiem VAT, bardziej korzystnym wyborem jest faktura VAT marża. Sprzedawca płaci niższy podatek VAT, a kupujący nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2%1.

Sprzedaż w postaci umowy kupna-sprzedaży nie zwalnia z PCC i nie pozwala odliczyć VAT dla firmy, jeśli nabywcą jest przedsiębiorca.

Typ leasingu VAT marża

Należy postawić pytanie: który typ leasingu będzie najkorzystniejszy przy fakturze VAT marża? Wydaje się, że najlepszą opcją będzie leasing finansowy. Sprzedaż auta na fakturę VAT marża dla leasingodawcy jest sprzedażą bez VAT.

Leasing operacyjny a VAT marża

W przypadku leasingu operacyjnego każda z rat powiększana jest o podatek VAT. Mimo iż samochód sprzedawany jest bez VAT, leasingobiorca musi zapłacić wspomniany podatek. Gdy samochód używany jest wyłącznie w celach służbowych, przysługuje odliczenie 100% podatku. Kiedy auto jest wykorzystywane do celów mieszanych (prywatnych i służbowych), przysługuje odliczenie połowy podatku.

Leasing finansowy a VAT marża

Leasing finansowy jest zatem korzystniejszą formą i cieszy się większym zainteresowaniem wśród leasingobiorców. VAT doliczany jest tylko do odsetek. Ponadto w leasingu finansowym to do leasingobiorcy należy obowiązek amortyzacji samochodu. W przypadku zakupu samochodu droższego niż ustawowy limit amortyzacji2, warto indywidualnie przeliczyć opłacalność poszczególnych typów leasingu. Im droższy samochód, tym leasing operacyjny staje się bardziej opłacalny.

leasing vat marża
Przed podjęciem decyzji o leasingu, warto jest dowiedzieć się, czy dany leasingodawca ma możliwość rozliczenia przy pomocy vat marża – tylko niektóre firmy leasingowe posiadają tę możliwość.

Leasing zwrotny a VAT marża

W przypadku leasingu zwrotnego przy fakturze VAT marża pojawia się ten sam problem co wcześniej. Jeśli mamy samochód i chcemy go refinansować, najczęściej spotykamy się z koniecznością wystawienia faktury VAT ze stawką 23%. Po przerzuceniu w leasing pojazdu zakupionego na fakturę VAT marża rata drożeje o wartość podatku. Odliczyć możemy jedynie 50% VAT.

Leasing konsumencki a VAT marża

Charakterystyczną cechą leasingu konsumenckiego jest fakt, iż firma leasingowa sprzedaje najczęściej samochód w leasing na fakturę VAT. Mało firm na rynku finansuje samochody kupowane od osób prywatnych. Sprzedaż samochodu do komisu podnosi jego cenę z powodu naliczonej marży. Większość komisów wystawia fakturę VAT marża, która nie zawiera podatku VAT. W tym wypadku konsument musiałby dołożyć 23% VAT do każdej raty leasingu, a nie mógłby go odliczyć. Zakup samochodów używanych jest zatem utrudniony, ale nie niemożliwy. W przypadku pojazdów nowych problem nie występuje.

Leasing VAT marża a księgowość

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła możliwość szczególnej procedury rozliczania podatku VAT od obrotu towarami używanymi, z której korzysta większość komisów. Polega ona na opodatkowaniu tylko marży uzyskanej przez podatnika podczas sprzedaży używanych towarów. Obliczony w ten sposób VAT jest niższy niż przy zasadach ogólnych. Należy pamiętać, że w takim wypadku nie ma możliwości odliczenia VAT-u z faktur.

Kalkulator

Na przedsiębiorców rozważających leasing czekają kalkulatory:

  • leasingowe,
  • korzyści podatkowych.

W zależności od wpisanych danych dotyczących wpłaty, okresu trwania oraz wartości pojazdu obliczą one:

  • ratę,
  • koszty i korzyści podatkowe w zależności od wybranego sposobu finansowania, leasingu finansowego czy operacyjnego.

Wiele instytucji oferuje indywidualne wyliczenia dla konkretnej potrzeby klienta.

Czytaj też:

Leasing auta używanego

Porównanie

Leasing VAT marża na pewno jest mniej korzystny od zwykłego leasingu z powodu doliczenia podatku VAT do:

  • płatności leasingowych w przypadku leasingu operacyjnego,
  • odsetek w leasingu finansowym.

Leasing zdecydowanie charakteryzuje się niższym oprocentowaniem, mniejszymi wymogami formalnymi oraz większą elastycznością w doborze parametrów niż kredyt czy pożyczka. Ubezpieczenie pojazdu jest zawarte w racie, co zmniejsza formalności. Biorąc samochód w leasing, nie mamy obowiązku wykupu po zakończeniu obowiązywania umowy. Kredyt obniża naszą zdolność kredytową, przez co może hamować inwestycje wymagające obcego kapitału. Wtedy przedsiębiorstwo będzie musiało wspomagać się innym źródłem finansowania, np. faktoringiem.

Podsumowanie

Powszechna w Polsce sprzedaż pojazdów na fakturę VAT marża może w pewnych przypadkach komplikować leasing. Przedsiębiorstwa nabywające pojazdy nie mogą od ich zakupu odliczyć podatku. W zależności od wyboru typu leasingu można uniknąć płacenia VAT od pełnych rat w wypadku leasingu finansowego. Dodatkowo pojazd można amortyzować do ustawowo określonej wartości. Bardzo często przedsiębiorcy muszą wybrać rozwiązanie leasingu VAT marża, gdy chcą nabyć samochód używany.

 

Potrzebujesz pomocy przy kupnie auta lub sprzętu w leasingu? Wyślij wiadomość do PaniAli, a szybko otrzymasz dostępne na rynku oferty.

Wyślij formularz

    Pani Ala - Asystentka finansowa
    Pani Ala Asystentka finansowa

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    kalkulator leasingu
    Kalkulator leasingu

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania samochodów maszyn czy nawet budynków. Oczywiście firmy leasingowe nie działają charytatywnie w związku z czym każda tego rodzaju umowa...

    Zobacz artykuł