Zmiana trybu pracy sądów i komorników na czas epidemii.

Sądy zmieniły tryb pracy. Zawieszeniu uległy wszystkie terminy procesów zarówno przed sądami powszechnymi, administracyjnymi, jak i przed organami administracji publicznej.
Co jeszcze zmieniła nowelizacja ustawy o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 ?

Admin -
Admin
sądy tryb pracy paniala

Rzeczywistość szybko weryfikuje, które sprawy są ważne, a które z priorytetem ważne i pilne mają szanse na szybsze rozwiązanie. Zmienił się sposób pracy sądów oraz organów administracji publicznej. Sporo się zmieniło, a realne skutki odczujemy za dwa, trzy miesiące – jak mówią prawnicy

Z artykułu dowiesz się:

Co zmieniło po zawieszeniu terminów w sądach?

31 marca 2020 weszła w życie nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 568).

Oznacza to, że rozprawy, które miałyby się rozpocząć po 31. marca nie będą rozpatrywane. Zawieszenie dotyczy m.in. spraw: sądowych, egzekucyjnych, karnych, karnych skarbowych, o wykroczenia, administracyjnych.

Które sprawy są rozpatrywane ?

Sprawy pilne czyli z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego będą nadal rozpatrywane w przewidzianych wcześniej terminach. Natomiast Prezes Sądu może zarządzić rozpoznanie innej sprawy, jako pilnej ze względu np. na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.

Czego nie dotyczy zawieszenie?

Zawieszenie nie dotyczy biegu terminów prawa materialnego. Dotyczy to zarówno terminów zapłaty, wymagalności roszczenia, jak również przedawnienia.

Na czas epidemii rozprawy sądowe i posiedzenia jawne będą odbywać się  jedynie w sprawach pilnych Pozostałe rozprawy i posiedzenie zostały zniesione, a sądy wyznaczą ich nowe terminy. Sądy na posiedzeniach niejawnych nadal mogą wydawać nakazy zapłaty, postanowienia, zarządzenia oraz doręczać je stronom.  Sprawy, w których zostały już wydane nakazy zapłaty oraz wyroki, a które nie zdążyły się uprawomocnić przed 31 marca 2020 r. będą oczekiwać na stwierdzenie ich prawomocności do czasu ustania stanu epidemii. 

Co ze sprawami komorniczymi?

Nowelizacja ustawy wprowadziła również zawieszenie terminów w postępowaniu egzekucyjnym.  Można jednak kierować wnioski egzekucyjne do komorników, a komornicy mają obowiązek je realizować. Mogą oni np. zajmować rachunki bankowe czy wierzytelności, ustanawiać zabezpieczenie na majątku dłużnika.

MASZ DODATKOWE PYTANIA ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

Paniala terniny rozpraw sądy

Artykuły powiązane:

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

    faktoring wpraktyce
    Faktoring w praktyce

    Faktoring w praktyce to nie tylko narzędzia polepszające płynność przedsiębiorcy czy też sposób na przyspieszenie płatności poprzez wypłatę zaliczki faktoringowej to również skuteczny sposób na monitoring...

    Zobacz artykuł