Zatowarowanie sklepu przed sezonem – skąd wziąć środki i co warto wiedzieć ?

Prowadzisz sklep i wciąż zastanawiasz się co jest korzystniejsze; kredyt kupiecki, pożyczka, kredyt bankowy czy faktoring odwrotny?
Warto poświęcić tylko trochę czasu i przyjrzeć się co rynek oferuje w zakresie krótkoterminowych zobowiązań finansowych na pokrycie opłat związanych z zaopatrzeniem, wyposażeniem oraz sprzedażą.

Admin -
Admin

Jeśli masz szczegółowe pytania zadawaj je na bieżąco Pani Ali. Czatuj 24/7 – całkowicie bezpłatnie

Z artykułu dowiesz się jak sfinansować zatowarowanie sklepu przez:

Finansowanie towarów handlowych

Ci którzy pracują w branży handlowej są już oswojeni z wahaniami sezonowymi i borykaniem się ze sfinansowaniem przygotowań do sezonu. Dotyczy to wielu  branż w tym np. budowlanej, sportowej czy odzieżowej. Oczywiście mogą starać się na bieżąco uzupełniać stany magazynowe ale to rozwiązanie może okazać się: mało skuteczne (ze względu na sezonowe braki w asortymencie), jak również niezbyt opłacalne (ze względu na wzrost cen w okresie zwiększonego popytu).

Planując zatowarowanie firmy przed sezonem warto rozważyć różne źródła finansowania, które opisuję poniżej:

Kredyt kupiecki

Część wydatków można odłożyć w czasie uzyskując kredyt kupiecki u sprzedawcy. Wielu dostawców może odroczyć termin zapłaty za kupowany towar szczególnie, jeśli wcześniejsza historia współpracy była pozytywna. Co do zasady należy uznać, że jest to kredyt bezpłatny choć cena zakupu towaru z odroczonym terminem płatności może być różna od towaru kupowanego „za gotówkę”.

Finansowanie bankowe

Jeśli sytuacja danej firmy na to pozwoli banki oferują przynajmniej kilka różnych wariantów współpracy w tym finansowanie celowe na zakup towarów (np. kredyt importowy). Jednak nie każda firma, szczególnie w obecnej sytuacji, takie finansowanie otrzyma a jeśli już to jego poziom niekoniecznie będzie wystarczający

Finansowanie pozabankowe

Jeżeli ww. rozwiązania nie pozwolą na pełną realizację planów związanych z przygotowaniami do sezonu warto rozważyć skorzystanie z finansowania pozabankowego. Bardzo ważne jest rozeznanie rynku w tym zakresie. Do wyboru mamy tu dwa główne produkty finansowe: pożyczkę i faktoring odwrotny. Każdy z tych produktów ma swoje zalety. Dokonując wyboru musimy skupić się na naszych potrzebach rozpatrywanych w dłuższym okresie czasu i możliwościach jakie dany produkt może nam dać.

Jak brzmi Twoje pytanie ? KLIKNIJ TUTAJ

Pożyczka

Zazwyczaj jest to usługa jednorazowa. Pożyczkodawca pożycza  określoną kwotę na uzgodniony czas na ściśle podanych warunkach finansowych. Kiedy kwota pożyczki zostanie spłacona – niezależnie czy jednorazowo czy w uzgodnionych ratach – umowa wygasa. Nowa pożyczka wymaga nowych uzgodnień, ponownego ustanowienia zabezpieczeń, podpisania kolejnej umowy. Nie ma pewności, że uda nam się podpisać nową umowę na takich samych warunkach finansowych.

Faktoring odwrotny

Jest to produkt dedykowany klientom szukającym finansowania swoich zobowiązań w dłuższym czasie nawet jeśli zapotrzebowanie na środki finansowe nie będzie stale na jednakowym poziomie.

Zalety faktoringu odwrotnego:

  • gwarantowany limit finansowania dostępny w dowolnym momencie
  • formalności związane z przekazaniem faktury do sfinansowanie ograniczone do absolutnego minimum. Zwykle wystarczy wprowadzić fakturę do systemu poprzez dostęp on-line aby faktor zapłacił za nasze zobowiązania.
  • zagwarantowany wydłużony  termin na spłatę naszego zobowiązania – zwykle nie dłuższy niż 90 dni liczone od dnia zapłaty przez faktora za finansowane faktury.
  • elastyczny termin spłaty zobowiązania. Jeśli poszukamy dobrej oferty znajdziemy partnera, który pozwoli nam spłacać swoje zobowiązanie wcześniej, w dowolnym momencie przed terminem wymagalności, bez żadnych konsekwencji finansowych. Zapłacimy wtedy stawkę dzienną tytułem odsetek faktoringowych dokładnie za ilość dni finansowania, które wykorzystaliśmy.
  •  bezkosztowe utrzymanie limitu finansowania. Firmy faktoringowe podobnie jak banki oczekują w miarę równomiernego korzystania z limitu finansowego  a jeśli tak się nie dzieje obciążają nas odpowiednią opłatą. Można jednak znaleźć partnera, który będzie na tyle elastyczny, że zrezygnuje z tego „wyrównania”. Pozwoli nam to korzystać z finansowania w okresach wzmożonego zapotrzebowania na środki finansowe i praktycznie bezkosztową obsługę umowy w okresach braku takich potrzeb. Warto więc rozmawiać i negocjować.

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ ?

Zapytaj Alicję – pierwszą asystentkę finansową wspieraną sztuczną inteligencją, która doradzi i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

ZADAJ MI PYTANIE

Najpopularniejsze teksty w tym tygodniu:

Finansowanie faktur w faktoringu cichym

Leasing dla nowych firm

    Admin -
    Admin

    Zobacz więcej

    Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.