CZAT Z ASYSTENTKĄ FINANSOWĄ 24/7
W przypadku firmy pod względem rozliczeń najem kształtuje się tak samo jak leasing operacyjny. To co wyróżnia najem od leasingu, jest tym że jeżeli nie planujesz wykupić auta możesz ustawić ostatnią ratę (tzw. wykup) na dużo wyższym poziomie, np. 70%, co spowoduje, że miesięczne raty będą niższe. Natomiast jeżeli przyzwyczaisz się do wypożyczonego auta zawsze możesz je wykupić. Firmy wynajmujące auta często mają przygotowaną ofertę aktualnie dostępnych pojazdów, jeżeli jednak masz już jakiś na oku on też może podlegać umowie najmu.
W ofertach najmu występuje tzw. kilometrówka – warto zwrócić uwagę na ten limit przed zawarciem umowy. Wynajem długoterminowy jest też dostępny dla konsumentów – a więc nie musisz mieć założonej firmy by z niego skorzystać. Jak pewnie wiesz, przedsiębiorcę zwykle interesują ceny netto, Ciebie będzie musiała zainteresować cena czynszu miesięcznego z podatkiem VAT.
Jeśli chcesz wiedzieć:
Przeczytaj też:
Wynajem długoterminowy – jakie formalności?
Pod względem dostępności i formalności wynajem długoterminowy jest niezwykle prostą procedurą. Niektóre firmy udostępniają samochody niemalże od ręki, na podstawie dowodu osobistego i prawa jazdy. Niekiedy – szczególnie, gdy interesuje nas wynajem jedynie na rok – wymagana może być wpłata kaucji, która może wynosić jedno- lub dwukrotność miesięcznego czynszu. Zazwyczaj nie trzeba jednak uiszczać wstępnej wpłaty własnej, co jest sporą zaletą wynajmu w porównaniu z leasingiem.
Większość wypożyczalni samochodów wynajmuje pojazdy na podstawie bardzo uproszczonych procedur. Niezbędne jest okazanie dokumentów i podpisanie umowy. Natomiast często nie jest konieczna weryfikacja wypożyczającego w BIK.
Leasing – jakie formalności ?
Prostsza forma dotycząca samochodów osobowych oraz dostawczych. Trzeba przygotować następujące dane:
- NIP, REGON,
- dowód osobisty właściciela
- wniosek leasingowy (zawarte w nim informacje o majątku i zobowiązaniach przedsiębiorcy).
Czasem leasingodawca wymaga standardowej procedury wnioskowania o leasing i wtedy niezbędne jest przedstawienie następujących danych:
- PIT-36,
- CIT-8,
- bilansu i rachunku wyników,
- oświadczenie o dochodzie i przychodzie za ostatni miesiąc,
- zaświadczenie o braku zaległości podatkowych z Urzędu Skarbowego i ZUS,
- opinie banku obsługującego rachunek firmowy, a także opinie innych firm leasingowych o spłatach rat,oświadczenie majątkowe.
Chcesz rozmawiać o najmie lub leasingu?