Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Umowa leasingowa nakłada na leasingobiorcę obowiązek ubezpieczenia auta1. Potrzebne jest nie tylko OC, ale również autocasco. Dzięki temu firma ubezpieczeniowa chroni samochód przed zniszczeniem bądź kradzieżą.
Korzystają na tym obie strony umowy:
- leasingobiorca nie musi płacić za ewentualne straty z własnej kieszeni,
- firma leasingowa, która mogłaby mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania od użytkownika samochodu.
OC dla samochodu w leasingu
Polisę OC na samochód można wykupić w towarzystwie leasingowym, ale nie jest to konieczne. Niekiedy ubezpieczenia oferowane razem z autem są bardzo drogie. Co prawda kwota za ubezpieczenie rozłożona jest na raty, jednak w skali roku może ona znacznie przewyższać oferty niektórych firm ubezpieczeniowych.
Należy mieć na uwadze, że indywidualne ubezpieczenie auta w leasingu ma też swoje wady:
- trzeba poświęcić czas na wyszukanie korzystniejszej oferty,
- mnożą się formalności – należy podpisać osobną umowę z ubezpieczycielem,
- składki za OC samochodu w firmie ubezpieczeniowej nie można rozłożyć na raty.
Autocasco dla samochodu w leasingu
W przypadku leasingu samochód należy do firmy leasingowej, zatem to jej należy się odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC. W przypadku szkody całkowitej wszystko zależy od tego, ile pieniędzy pozostało do spłaty auta oraz ile wynosi koszt wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej. Jeżeli suma odszkodowania przekroczy obie kwoty, wówczas leasingobiorca otrzyma różnicę kwoty oraz będzie mógł dysponować uszkodzonym autem.
Jeżeli jednak ubezpieczenie nie pokryje strat, wówczas brakującą kwotę leasingobiorca musi pokryć z własnej kieszeni, chyba że zdecyduje się on na ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu (tzw. GAP).
Koszt ubezpieczenia
Koszt składki na ubezpieczenie samochodu zależy m.in. od:
- zakresu ubezpieczenia, którego oczekuje firma leasingowa,
- wartości samochodu,
- oferty firmy ubezpieczeniowej.
Ważne! Auto w leasingu nie jest naszą własnością, dlatego trudno jest uzyskać od ubezpieczyciela zniżkę za bezszkodową jazdę. Może on obniżyć koszty, jeżeli leasingobiorca udowodni, że będzie jedynym użytkownikiem samochodu.
Kalkulator ubezpieczenia samochodu w leasingu
Ile zapłacimy za ubezpieczenie auta w leasingu? Warto skorzystać z usług doradcy ubezpieczeniowego z firmy brokerskiej, który pomoże nam znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Możemy także posłużyć się jednym z kalkulatorów ubezpieczeń leasingowych dostępnych w sieci.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu poniżej i powyżej 20 tys. euro a koszty uzyskania przychodu
Wartość auta w leasingu wpływa na to, czy będziemy mogli zaliczyć całą składkę za ubezpieczenie samochodu do kosztów niezależnie od tego typu auta. W przypadku pojazdów, których cena przekracza 20 tys. euro, kosztem będzie cała składka ubezpieczenia OC oraz NNW. Ubezpieczenie AC można odliczyć tylko częściowo, proporcjonalnie do wartości samochodu.
Uwaga! Jeżeli ubezpieczenie zostało wykupione w firmie leasingowej, wówczas cała składka AC zaliczana jest do kosztów.
Faktury i VAT
Przedsiębiorca wykupujący ubezpieczenie auta w leasingu na własną rękę nie zapłaci podatku VAT (usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z podatku od towarów i usług). Inaczej może być w przypadku faktury, którą otrzymamy od firmy leasingowej. Leasingodawca ma prawo naliczyć 23% podatku VAT za ubezpieczenie auta, jeśli stanowi ono część usługi leasingu.
Czy w przypadku refakruty za ubezpieczenie pojazdu naliczamy 23% podatku VAT? Jeżeli zostanie wystawiona efakturę wyłącznie za ubezpieczenie pojazdu, wówczas powinna się na niej znaleźć stawka ZW.
Koszty podatkowe
W przypadku aut osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych (częściowo do celów służbowych i prywatnych) możliwe jest odliczenie 50% podatku VAT. Zasada ta nie dotyczy samochodów ciężarowych – użytkownik może odliczyć cały VAT.
Ubezpieczenie samochodu w leasingu od wartości auta netto czy brutto?
Przy umowie polisy auta w leasingu, odszkodowanie od wartości brutto należy się tym leasingobiorcom, którzy nie mają prawa do odliczenia podatku VAT2. Wówczas auto ubezpiecza się od wartości brutto. Jeżeli jednak leasingobiorcy przysługuje prawo odliczenia VAT-u, samochód ubezpieczony zostaje od wartości netto. W tej sytuacji warto rozważyć, czy korzystniejsze nie będzie np. zaciągnięcie pożyczki dla firm na zakup auta. Alternatywnym źródłem finansowania bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności może być też faktoring.
Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Przedsiębiorcy prowadzący pełną księgowość zaliczają koszty związane z ubezpieczeniem auta w leasingu zgodnie z formą umowy. Jeżeli jest to leasing finansowy, kosztem uzyskania przychodu będzie wyłącznie część odsetkowa rat oraz amortyzacja. W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów można zaliczyć raty netto wraz z ubezpieczeniem oraz opłatę wstępną.
Jak zapisać koszty związane z ubezpieczeniem w KPiR?
Koszty związane z OC i AC auta w leasingu w księdze przychodów i rozchodów umieszcza się w kolumnie 13 obejmującej „pozostałe wydatki”.