Ubezpieczenie od cyberataku. Moda czy konieczność?

Liczenie na szczęście, że cyberatak nie przytrafi się Twojej firmie- jest jak ruletka. Wycieki i utraty danych są na porządku dziennym, ale mało się o tym mówi.Wszystkiego nie przewidzisz. Możesz jednak zminimalizować ryzyko i skorzystać z ubezpieczenia od cyberprzestępstwa. Sprawdzamy czy warto, gdzie można się ubezpieczyć i co zyskać?

Admin -
Admin
ubezpieczenie od cyberataku
czat o finansach

Czas czytania ok.3 minuty.

Z tekstu dowiesz się o:

Czym jest cyberprzestępstwo

To działalność przestępcza, która dokonywana jest przy pomocy komputerów i internetu. Celem działania jest najczęściej wyłudzanie danych osobowych, poufnych informacji o firmie oraz pieniędzy. Przestępcy wyłudzają dane firmowe poprzez: socjotechniki, wprowadzanie wirusów oraz złośliwego oprogramowania do szpiegowania działań w sieci.

Jak dochodzi do cyberataku?

Pożywką dla hakerów stają się firmy, które wprowadzają nowe kanały sprzedaży on-line, przechodzą na zwiększoną komunikację online lub rezygnują z własnego zaplecza informatycznego w postaci serwerowni czy banków danych i przenoszą wszystkie dane do chmury bez odpowiednich rozwiązań IT. To wszystko daje pole do działania cyberprzestępcom.

cyberprzestępstwa

Z jakimi rodzajami ataków mają małe firmy najczęściej do czynienia?

Phishing – jest to oszustwo internetowe, które polega na podstawieniu fałszywej strony internetowej, łudząco przypominającej prawdziwą i podszywanie się za inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzania haseł, danych osobowych klientów, czy kart kredytowych.

Spyware – Wprowadzanie złośliwego oprogramowania, które służy do szpiegowania działań firmy. Najczęstszym jego źródłem jest pobieranie programów z niepewnych źródeł, Otwieranie załączników wiadomości e-mail od nieznanych nadawców.

Keyloggery – oprogramowanie umożliwiające atakującemu zapamiętywanie naciśnięć klawiszy, naciśnięć na ekranach, czy ruchów myszy. Keyloggery monitorują aktywność w określonych aplikacjach lub stronach internetowych.

cyberpolisa

Jak rozpoznać, że padliśmy ofiarą cyberprzestępstwa?

Odpowiedź brzmi może enigmatycznie, ale to zależy od przestępstwa. Zatem co powinno nas zaniepokoić?

 1. spowolnienie komputera I pojawianie się komunikatów o błędach,
 2. e-maile  nieznanego źródła. Zwłaszcza gdy proszony jesteś o podawanie haseł, loginów, itp.,
 3.  znikanie plików i folderów z urządzenia lub/i pojawienie się nowych, nieznanych nam do tej pory aplikacji lub programów,
 4. duplikujące się wiadomości

Cyberubezpieczenie – co to jest

Jest ono rozwiązaniem, które gwarantuje zminimalizowanie ryzyka oraz  stabilizację dla firmy. To po prostu polisa zabezpieczająca przed wyciekiem lub utratą danych, a nawet na wypadek awarii systemu informatycznego.

ubezpieczenie od cyberataku

Co oferują ubezpieczyciele

Większość cyberpolis w swoim podstawowym wariancie pokrywa koszt wykrycia i likwidacji zagrożenia. W ramach składki jest koszt zatrudnienia ekspertów do spraw bezpieczeństwa IT i zarzadzanie sytuacja kryzysową. Na co jeszcze możemy liczyć w ramach polisy od cyberataku? na pokrycie kosztów odzyskania dostępu do zablokowanych urządzeń, na  ochronę w przypadku przerwy w działalności systemów. W pakiecie o podwyższonym standarcie ubezpieczyciele oferują nawet pomoc prawną oraz PR ( akcja informacyjna w przypadku wycieku danych.)

PaniAla czat o finansowaniu

Oferta ubezpieczenia uzależniona jest od branży i środowiska funkcjonowania ubezpieczonego. Przykładowo PZU – proponuje swoim klientom korporacyjnym wsparcie w zakresie analizy ryzyka i monitoring cyberbezpieczeństwa. Małe i średnie firmy też znajdą dla siebie ciekawe rozwiązania. Właśnie z myślą o nich -o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małych i średnich firmach powstało ubezpieczenie połączone w pakiecie z oprogramowaniem. Składa się na nie aktywna ochroną komputera i urządzeń mobilnych plus ubezpieczenie.

ubezpieczenie od cyberataku

Jakie informacje są ważne przy ubezpieczeniu

 1. Jaka jest wartość przychodów?
 2. Liczba osób fizycznych, o których wnioskodawca przechowuje dane osobowe,
 3. Jakie są podstawowe zabezpieczenia obecnego systemu informatycznego,
 4. Czy w przeszłości były incydenty włamania do systemu informatycznego, wycieku danych.

Jak ubezpieczenie od cyberataku, buduje Twoją pozycję w oczach klientów

Wykupienie ubezpieczenia od cyberprzestępstw ma jeszcze jeden szczególny aspekt. Jest on ważnym argumentem wpływającym na wizerunek firmy i jej relacje z klientami. Szczególnie jeśli jest to branża bazująca na pozyskiwaniu danych osobowych.

cyberataki liczby

źródło: pwc.pl

Ubezpieczenie od cyberprzestępstwa -dla kogo są priorytetem

Taką ochroną są coraz bardziej zainteresowane firmy z sektora e-commerce. Naturalnymi beneficjentami pakietów ubezpieczeniowych są instytucje finansowe czy największe firmy przemysłowe w Polsce.

Gdzie można się ubezpieczyć:

 Na polskim rynku jest wiele firm oferujących ubezpieczenie cyberryzyka. Wśród nich są m.in. Leadenhall Polska, AIG, PZU, Allianz, czy Ergo Hestia.

paniala czat

Najchętniej czytane teksty w tym tygodniu:

Kupujesz samochód na firmę. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Analiza księgi wieczystej, jako podstawa inwestycji w nieruchomości.

panialaczat

Foto: Pixabay, Adobe Stock

  Admin -
  Admin

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.