Ubezpieczenie firmy budowlanej – Co warto wiedzieć?

Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia. Jak znaleźć odpowiednie dla firmy budowlanej? Na co zwrócić uwagę? Co jest ważne?

Pani Ala - Asystentka finansowa
Pani Ala Asystentka finansowa
ubezpieczenie firma budowlana

Potrzebujesz pomocy przy wyborze ubezpieczenia dla firmy budowlanej? Zleć Pani Ali znalezienie oferty ubezpieczenia i negocjację stawki. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

czat o finansach

Firmy budowlane obracają potężnymi pieniędzmi, zatrudniają wielu pracowników, biorą udział w ogromnych projektach. Mając tak wielką organizację do zarządzania, musimy w pierwszej kolejności pomyśleć o tym, by dobrze wybrać ubezpieczenie, biorąc pod uwagę wiele czynników, między innymi wielkość firmy, budżet, którym dysponujemy, zagrożenia wynikające z wykonywanych zadań itd. Znalezienie polisy nie jest wcale łatwym zadaniem, dodatkowo jej koszt jest wysoki, osiągający poziom kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie?

Wypadki przy pracy, a tym bardziej na placu budowy zdarzają się dość często, ale każda odpowiedzialna firma budowlana stara się je ograniczyć, najczęściej zatrudniając osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo na budowie. Wymuszają to zresztą obowiązujące przepisy Kodeksu Pracy. W samej branży budowlanej dba się o to w sposób szczególny, przyporządkowując dodatkowe obowiązki dla poszczególnych osób w hierarchii. Każda z nich ponosi odpowiedzialność za określony obszar bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejsi w tym układzie są oczywiście inwestorzy i kierownicy budowy. To na nich spoczywa największa odpowiedzialność, nie tylko za powodzenie prac, ale i zapewnienie, że na placu budowy nie wydarzą się niepokojące zdarzenia. Szczegółowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy znajdziesz tutaj

Co obejmuje ubezpieczenie OC firmy budowlanej?

Podstawowym wariantem jest ubezpieczeniem OC (od Odpowiedzialności Cywilnej), które chroni przedsiębiorcę przed ewentualnymi skutkami błędów wykonawczych. Mogą być drobne lub bardzo poważne, związane z wielkim odszkodowaniem, na jakie ciężko znaleźć pieniądze w kasie firmowej. To więc absolutnie konieczne, by wykupić OC i spać spokojnie, bez obaw, że w razie nieoczekiwanych zdarzeń jesteśmy skazani na ogromne koszty, które niejednokrotnie przewyższają cały majątek firmy. 

ubezpieczenie oc

Rozszerzony pakiet ubezpieczenia

Poza OC warto też rozważyć zainwestowanie w pakiet rozszerzony. Co wchodzi w jego skład? Wiele dodatkowych opcji, przeważnie ubezpieczenie terminu realizacji usługi, by w razie opóźnień (jakie na budowie zdarzają się bardzo często) nie ponosić z tego tytułu żadnych kar. A tak będzie, jak w umowie mamy zapisane, kiedy planowane jest zakończenie prac. Często też wybiera się pakiet rozszerzony, by ochronić jakość wykonywanych prac. Zabezpiecza to w sytuacji, gdy w czasie odbioru pracy budowlanej stwierdzone zostaną niedociągnięcia. W takiej sytuacji polisa ubezpieczeniowa bardzo się przyda, bo naprawa zostanie sfinansowana z pieniędzy z ubezpieczenia. Opcji wynikających z pakietu rozszerzonego, jest oczywiście więcej, a to, co wybierzemy, zależy od naszych potrzeb i oczekiwań.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia firmy budowlanej?

W każdym przypadku wygląda to inaczej, co głównie zależy od tego, jakie ryzyko ponosi ubezpieczyciel, podpisując umowę z firmą budowlaną. Zawsze jednak pod uwagę bierze się te same bądź podobne elementy, które mają największy wpływ na ostateczną cenę.

Wielkie znaczenie ma branża, w której działa firma. Czy to nieduży podmiot wykonujący remonty, czy raczej większa organizacja odpowiedzialna za budowę trudnych do realizacji konstrukcji? Jakie zadania podejmowane są na placu budowy – skomplikowane, ciężkie i niebezpieczne (jak np. podczas prac rozbiórkowych), czy lekkie typowo remontowe (tynki, malowanie, biały montaż)? Wiadomo, że im bardziej to ryzyko wzrasta, tym cena ubezpieczenia dla firmy budowlanej adekwatnie pójdzie do góry.

ubezpieczenie dla firmy budowlanej

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej

A ile to kosztuje? Ceny ubezpieczeń dla firm budowlanych zaczynają się od 700 zł rocznie, co daje około 59 złotych na miesiąc. Dotyczy to oczywiście najmniejszych firm – te naprawdę duże płacą o wiele więcej, średnio kilka tysięcy złotych rocznie.

Co dodatkowo wpływa na koszty ubezpieczenia firmy budowlanej?

Jakie są roczne obroty firmy budowlanej

 • Równie ważna jest wielkość biznesu i to jak duże ma obroty roczne. Oczywiście, dochodzą tu też takie czynniki jak ilość pracowników, a czasem obszar działania. Wiele podmiotów funkcjonuje lokalnie, inne mają kilka oddziałów nie tylko w Polsce, ale czasem i innych krajach. I tu jak w poprzednim przykładzie – im większy biznes, tym wyższa składka.

Jaka jest forma polisy

 • W większości sytuacji wybiera się ochronę całkowitą, co oznacza, że jak dojdzie do szkody firma ubezpieczeniowa, zgodnie z podpisaną umową, pokrywa wszelkie związane z nią koszty. Jak się jednak okazuje w przypadku firm budowlanych, może to działać trochę na innych zasadach, mianowicie dostępna jest polisa częściowa, z pewnym udziałem własnym w likwidacji szkody. Mówiąc prościej – w przypadku danego zdarzenia firma budowlana jakąś część pokrywa z własnej kieszeni. Jak duża to część? Wszystko zależy od tego, co ustalimy na etapie negocjowania kształtu polisy.

Może Cię również zainteresować:

Jaki jest zakres ochrony

 • Przed podpisaniem umowy, oceńmy, czy rzeczywiście ochrona ubezpieczeniowa pomoże nam w kryzysowej sytuacji. Czasem jest bowiem tak, że atrakcyjna oferta zakupu polisy ma tylko tę jedną zaletę, że nie kosztuje dużo, lecz nic poza tym nie zapewnia. Jeśli skusi nas jej niska cena, możemy później się zdziwić, gdy już po zdarzeniu dojdzie do wypłacania pieniędzy. Nie będą nam się należeć, bo tak wynika z zapisów umowy. 

Zawsze więc przed pozostawieniem swojego podpisu na umowie, czytajmy dokładnie zapisy OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Nie lekceważmy tych postanowień, bo to one pokazują, na jaką ochronę finalnie się decydujemy. Warto również pamiętać, że (o czym już wspomnieliśmy wcześniej) podstawowy pakiet to konieczność, ale zawsze można też pokusić się o dodatkową ochronę, rozszerzając zakres ochrony.

Podsumowując, najważniejsze to znaleźć jak najbardziej dopasowane ubezpieczenie do własnych indywidualnych potrzeb, analizując dostępne rynkowe oferty

Potrzebujesz pomocy przy wyborze ubezpieczenia dla firmy budowlanej? Zleć Pani Ali znalezienie oferty ubezpieczenia i negocjację stawki. Za taką kalkulację Pani Ala nie pobiera żadnego wynagrodzenia, a jej otrzymanie nie stanowi żadnego zobowiązania z Twojej strony. Napisz na czacie lub wyślij formularz kontaktowy.

Zanim zaczniesz wysyłać oferty do kilkunastu firm poproś o zestawienie ofert Panią Alę.

A jeśli zdecydujesz się na którąś z ofert PaniAla zapewni Ci fachowe wsparcie:

– pomoc w ocenie i wyborze otrzymanych propozycji

– doradztwo w kwestiach prawno – podatkowych itp.

– pomoc w przypadku trudności z uzyskaniem finansowania

Zacznij teraz czat lub wyślij formularz

ubezpieczenie dla firmy budowlanej

Formularz kontaktowy:

  Pani Ala - Asystentka finansowa
  Pani Ala Asystentka finansowa

  Zobacz więcej

  Jeśli interesują Cię produkty finansowe skorzystaj z bazy wiedzy by dowiedzieć się więcej.

  Przepraszamy, ale nie mamy żadnej zawartości, którą możemy Tobie zaprezentować.